Foto – Anda Krauze

Irbeņlapu fizokarpu dzīvžogu var cirpt un veidot 0

“Zāliena malā gribu iestādīt irbeņlapu fizokarpu dzīvžogu. Stādaudzētavās tos parasti piedāvā ar tumši sarkanām vai spilgti dzeltenām lapām, bet es gribētu kādu mazāk zināmu šķirni. Ko varat ieteikt? Cik zemu šādu dzīvžogu drīkst apgriezt? Vai apšķērēti augi gribēs ziedēt?” Elīna Talsu novadā

Reklāma
Reklāma

 

10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

“Kad un kā jāapgriež fizokarpi?
” Z. Ozoliņa Carnikavas novadā

 

Irbeņlapu fizokarpi (Physocarpus opulifolius) ir ļoti dekoratīvi, ziemcietīgi un pieticīgi košumkrūmi, piemēroti audzēšanai visā Latvijas teritorijā. Tie ir izturīgi arī pret dūmgāzēm, kaitēkļiem un slimībām. Fizokarpi ātri aug, tādējādi līdz vēlamajam efektam nav ilgi jāgaida.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie mums fizokarps atceļojis no Ziemeļamerikas. Tur tas ir liela auguma krūms, savvaļā aug strautu krastos un akmeņainās nogāzēs. Sīkie ziedi sakopoti kupolveidīgās ziedkopās apmēram 5 cm diametrā, zied jūnijā. Rudenī krūmi ir dekoratīvi ar savām lapām un augļiem. Sākumā lapas krāsojas zaļi sārti dzeltenas, bet vēlāk – violeti sarkanīgas. Spīdīgie augļi saulē iegūst sarkanīgu nokrāsu, nogatavojas septembrī, oktobrī.

Fizokarpus stāda saulainā vietā vai pusēnā, tiem piemērota irdena, vidēji mitra, trūdvielām bagāta augsne. Ēnā izstīdzē, veidojas gari dzinumi un skrajš vainags. Fizokarpus var stādīt gan pavasarī, gan rudenī, vasarā stāda tikai ietvarstādus.

Krūmi izmantojami ne vien soliteros vai grupu stādījumos, bet arī dzīvžogos. Tos droši var cirpt un veidot. Brīvi audzējamā dzīvžogā augus stāda 1,7 m, soliteros un grupās – vismaz 2 m attālumā. Jārēķinās, ka neapgriezti fizokarpi ātri vien izaug līdz trīs metru augstumam. Cērpamā dzīvžogā augus izvieto 50 – 60 cm attālumā citu no cita, ieteicams apgriezt līdz 1,2 m augstumam.

Ir izveidotas vairākas šķirnes, kas atšķiras ar lapu krāsu. Apstādījumos visbiežāk izmanto šķirnes: ‘Dart’s Gold’ (kompakts, neliels krūms, jaunās lapas ir dzeltenas, vēlāk kļūst rūsgandzeltenas), ‘Diabolo’ (tumši purpursarkans lapojums; nereti stāda kompozīcijās līdzās pamatsugai un šķirnēm ar zaļām vai dzeltenzaļām lapām), ‘Luteus’ (veido košu akcentu kompozīcijā ar citiem augiem, lapas ir zeltainas vēl ilgi pēc izplaukšanas), ‘Red Baron’ (mazāka auguma – nepārsniedz divus metrus; lapas tumši sarkanas), ’Summer Wine’ jeb ‘Seward’ (lapas brūnganā purpura krāsā). 


Citas irbeņlapu fizokarpa šķirnes vietējās stādaudzētavās vēl ir reti sastopamas, bet var izrādīties perspektīvas. Piemēram, Zaļenieku kokaudzētavā pašlaik pārbauda ‘Lady in Red’ (vidēja auguma krūms ar violeti zaļām lapām, kas vēlāk paliek tumšā bordo krāsā), ‘Minange’ (kompakts krūms ar baltiem ziediem un zeltdzeltenām lapām), ‘Nugget’ (ar skaistām, gaiši zaļām lapām). Kokaudzētavas vadītājs Imants Parfenovičs stāsta, ka šīs interesantās šķirnes Zaļeniekos ir jaunums, viņš ar tām strādā tikai trīs četrus gadus. Pagaidām tās nav likušas vilties:

Reklāma
Reklāma

– Fizokarpu spraudeņi kasetēs visus šos gadus labi pārziemoja neapkurināmā siltumnīcā. Arī laukā gan jaunstādi podiņos, gan pārstādītie augi divu trīs litru tilpuma podos pārziemojuši teicami.

Fizokarpi jāapgriež katru gadu – tad augi veidos biezāku lapotni, bagātīgāk ziedēs, arī lapas būs košākas. Vispiemērotākais laiks apgriešanai ir augu miera periods – agrs pavasaris pirms lapu plaukšanas. Nevajag šo darbu veikt jauno lapiņu plaukšanas laikā, jo tad krūms novājinās. Tievos dzinumus saīsina uz pusi vai par divām trešdaļām (resnos – mazāk), daļu dzinumu nogriež līdz zemei.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.