×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
19. novembris, 2017
Drukāt

Zinātniekiem izdevies atklāt pavisam jauna veida ledu (3)

Okajamas universitātes ilustrācijaOkajamas universitātes ilustrācija

Zeolīta ledus (pa kreisi) atdarina minerāla "zeolīta" struktūru, taču to veido ūdens molekulu bloki – gluži kā "Lego", un šāda veida ledus veido 50-90% blīvumu no parastā ledus. Aeroledus (pa labi) ir krietni mazāk blīvs.

Zinātniekiem Japānas Okajamas universitātē izdevies atklāt pavisam jauna veida īpaši zema blīvuma ledu, kas kristalizējas, ja izdara ārkārtīgi negatīvu spiedienu uz ūdens molekulām.

Parasts cilvēks ir pazīstams ar vispārzināmo ledus tipu, kas mūsu dzērienus saglabā vēsus un patīkamus, taču līdz šim atklāti apmēram 20 dažādi ledus veidi (divi sastopami parastos apstākļos uz Zemes) un jaunais japāņu zinātnieku brīnums ir ar mazāko blīvumu no tiem visiem. Zinātnieki jauno ledus veidu nosaukuši par aeroledu. Iepriekš vairāki pētījumi veikti, lai, izmantojot milzīgu spiedienu uz ūdens molekulām, radītu ļoti blīvu ledu, taču pretējs process līdz šim bija atstāts novārtā. Pagaidām gan atklājums ir nozīmīgs tieši akadēmiskā līmenī, taču nākotnē šādi pētījumi arvien precīzāk spēs izskaidrot, kā ūdens uzvedas nanocaurulēs un nanoporās un arī kā ledus varētu noderēt kosmosa pētniekiem, cenšoties rast jaunu mājvietu ārpus Zemes.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. O, beidzot atklāts Ledus-9?

  2. Ir pazīstams minerāls ceolīts.

Draugiem Facebook Twitter Google+