Ekonomika
Darbs

Īrijas sēņu audzētājiem pagaidām neizdodas Latvijā atrast lielu skaitu darbinieku 22

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Īrijas sēņu audzēšanas kooperatīvs “CMP Mushrooms” atkal atgriezies Latvijā, lai meklētu strādniekus šampinjonu fermām. Pirms mēneša darbinieki tika meklēti Rēzeknē, Alūksnē, Balvos un Gulbenē, tagad – Rīgā, Bauskā un Jelgavā. Tiesa, līdz šim meklējumi nav nesuši apjomīgu emigrāciju, otrdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

“Pagājušajā mēnesī aizbrauca grupa ar deviņiem cilvēkiem, bet viņiem tur ne visai patika. Un viņi mainīja uz citu darbu,” atklāj “CMP Mushrooms” tirgus attīstības menedžere Daiga Leite.

Īru sēņu fermās vajadzīgi no 700 līdz pat 1000 lasītāju, pakotāju un citu strādnieku. Sēņu audzētāji gan godīgi brīdina, ka darbs nebūs viegls, jo stundā jānolasa vidēji 26 kilogrami šampinjonu. “Jūs varat Īrijā pelnīt labu algu, taču tā sāksies pēc sešu nedēļu apmācībām. Ja tomēr sajūtat, ka šis darbs nav domāts jums, mēs varam apmaksāt lidmašīnas biļetes atpakaļ uz Latviju. Taču tad ir nosacījums – jānostrādā vismaz viens mēnesis,” stāsta “CMP Mushrooms” izpilddirektors Donals Makartijs.

Šodien vervēšana notika Rīgā, Gaismas pils ēkā. Tikties ar sēņu audzēšanas kooperatīva vadību ieradās 34 potenciālie prombraucēji – bezdarbnieki, ātro kredītu gūstā kritušie, komunālo maksājumu parādnieki. Taču virknei ir cita motivācija lasīt sēnes fermās Īrijā. “Es visu laiku domāju par savu biznesu un domāju, bet nesanāk īsti tas palēciens, nav īsti. Tādēļ prasās izbraukt kaut vai pieredzes dēļ. Strādāju divos darbos, strādāju katru dienu un šobrīd ir tā, ka kaut ko sev nopirkt nesanāk,” stāsta Valters.

Uz Īriju prom emigrēt vēlas arī vairāki tādi, kuri nesen atgriezušies no darba Anglijā un Zviedrijā, bet ir vīlušies Latvijas darba devējos, kuri nesola celt algas. “Ir strādāts Anglijā, lasītas zemenes. Vienkārši apstākļi spiež, jo tās algas Latvijā ir tik mazas, ka nevar,” stāsta Valda.

Īrijā minimālās algas stundas likme ir 9,55 eiro. Ja strādā 50 stundas nedēļā, tad pat visvienkāršāko darbu strādnieki pirms nodokļiem saņem ap 1900 eiro mēnesī. Šampinjonu fermās apmācību laikā mēnešalga ir ap 600 eiro, taču šo sešu nedēļu laikā netiek veikti atvilkumi par dzīvesvietas īri. Sēņu fermas sola jumtu virs galvas jau tūlīt pēc izkāpšanas no lidmašīnas. Sēņu audzētāju kooperatīva vadība iedrošina emigrēt cilvēkus arī bez angļu valodas zināšanām, jo šampinjonu fermās darba valoda esot latviešu vai krievu. Februārī “CMP Mushrooms” plānojis doties uz Kurzemes pilsētām.

LA.lv