Pasaulē
Eiropa

Īrijas tiesa aptur kontrabandista izdošanu Polijai tās tiesu reformas dēļ1

Foto: AFP/LETA

Īrijas tiesa ir bloķējusi kāda Polijas pilsoņa izdošanu viņa valstij Varšavas īstenotās tiesu reformas dēļ, un šis tiesas lēmums tiek uzskatīts par pirmo šāda veida gadījumu, otrdien ziņoja Īrijas mediji.

Īrijas Augstākās tiesas tiesnese Eilīna Donelija, kas ir iecelta izdošanas lietu izskatīšanai, atteicās apstiprināt Artura Celmera izdošanu Polijai, kur viņš tiek apsūdzēts narkotiku kontrabandā.

Donelija sacīja, ka Polijas tiesu reforma ir “sistemātiski kaitējusi” likuma varai.

“Nesenās pārmaiņas Polijā ir tik ļoti kaitējušas likuma varai, ka šai tiesai ir jāsecina, ka [ir pārkāpta] likuma varas vispārējā vērtība,” laikraksts “The Irish Times” citēja Donelijas teikto.

Eiropas Komisija pērnā gada nogalē spēra bezprecedenta soli, iedarbinot Eiropas Savienības (ES) līguma 7.pantu un tādējādi cenšoties pastiprināt spiedienu uz Poliju atteikties no pretrunīgi vērtētās tiesu sistēmas reformas.

Polijas tiesu sistēmas reforma cita starpā paredz samazināt Augstākās tiesas tiesnešu pensionēšanās vecumu no 70 līdz 65 gadiem, tādējādi palīdzot tiesu sistēmai attīrīties no tiesnešiem, kuri strādāja tiesās jau pirms komunistiskā režīma sabrukuma 1989.gadā.

Turklāt parlamentam dotas tiesības izraudzīties 15 Nacionālās tiesnešu padomes (KRS) locekļus, kurus iepriekš ievēlēja paši tiesneši. KRS ir ētiskās uzraudzības struktūra, kas paredzēta tiesu varas neatkarības garantēšanai un ieceļ tiesnešus.

Polijas valdība, kas pārmaiņas tieslietu sistēmā sāka īstenot uzreiz pēc nākšanas pie varas 2015.gada beigās, uzstāj, ka reforma nepieciešama, lai cīnītos ar korupciju un pārveidotu tieslietu sistēmu, kas joprojām nav atbrīvojusies no komunistiskā režīma mantojuma. Reformas kritiķi savukārt apgalvo, ka tā apdraud Polijas tiesu sistēmas neatkarību.

Atsaucoties uz situāciju Polijā, Donelija nodeva Celmera izdošanas lietu ES Tiesai.

Celmera advokāts Kierans Malholands sacīja, ka šis ir “bezprecedenta Eiropas izdošanas gadījums, kas radies no likuma varas erozijas Polijā”.

“Eiropas Arestu orderu sistēmas darbība, ietverot Poliju, tagad ir nopietni apdraudēta,” “The Irish Times” citēja advokāta teikto.

Bijušais Polijas konstitucionālās tiesas vadītājs Andžejs Žeplinskis paziņoja šim laikrakstam, ka minētais Īrijas tiesas lēmums ir “ļoti nozīmīgs, jo šī ir pirmais šāda veida gadījums Eiropas Savienības vēsturē”.

Polijas tieslietu ministra vietnieks Marcins Varhols tomēr noraidīja šo tiesas lēmumu un pauda cerību, kas tas tiks mainīts.

“Ir neaptverami, ka šāda svarīga lēmuma pamatā ir vispārīgi, abstrakti apsvērumi, idejas un pieņēmumi,” sacīja Varhols, kura izteikumus citēja Polijas ziņu aģentūra PAP.

LA.lv