×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Īres maksai naudas nepietiek! Vai īpašnieks ģimeni var izlikt no dzīvokļa? (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Īrēju nelielu dzīvokli Rīgā. Līgums ir noslēgts ar mājas īpašnieku. Patlaban strādāju tikai gadījuma darbus, arī sieva nevar atrast darbu. Iztiekam no bērna pabalsta un maniem neregulārajiem ienākumiem, tāpēc nevaram samaksāt īpašnieka izsniegtos rēķinus. Maksājam tikai par elektrību un gāzi, lai to neatslēdz. Īpašnieks piedraudēja, ka būs problēmas. Vai tiešām ģimeni ar nepilngadīgu bērnu var pēkšņi izlikt no dzīvokļa, ja radušās pagaidu grūtības? Ko darīt šādā situācijā? RAIVIS

Kad jāiet projām

Civillikuma 1587. pants nosaka, ka tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto, un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesības atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus. Parasti noslēgtajos īres līgumos ir noteikts, kādos gadījumos līgumu var izbeigt pēc izīrētāja prasības. Taču atgādinām, ka izīrētājs to var darīt tikai likumā “Par dzīvojamo telpu īri” paredzētajos gadījumos, proti, ja:

› tiek bojāta dzīvojamā telpa vai māja vai kā citādi pārkāpti dzīvojamās telpas lietošanas noteikumi;

› īrnieks ir parādā maksu par īri un pamatpakalpojumiem;

› mājas īpašnieks (izīrētājs) pieņēmis lēmumu māju nojaukt (tad gan jāierāda cita līdzvērtīga dzīvojamā platība);

› mājā (dzīvojamās telpās) paredzēts kapitālais remonts (atsevišķos gadījumos īpašniekam vai pašvaldībai ir jāierāda cita dzīvojamā platība);

› dzīvojamā telpa nepieciešama denacionalizētās dzīvojamās mājas īpašniekam vai viņa mantiniekam (tad pašvaldībai jāierāda cita dzīvojamā platība);

› dzīvojamā telpa ir nodota nelikumīgā apakšīrē, vai dzīvošana tajā ir nelikumīga;

› persona ir zaudējusi tiesības uz dzīvojamo telpu (t.i., ja citas personas, kas nav īrnieka ģimenes loceklis, izlikšanu pieprasa izīrētājs, īrnieks vai kāds cits dzīvoklī dzīvojošs īrnieka pilngadīgs ģimenes loceklis).

Ja īrnieks pēc izīrētāja prasības labprātīgi neatbrīvo dzīvojamo telpu, viņu kopā ar ģimenes locekļiem var izlikt tiesas ceļā. Izīrētājam pirms prasības celšanas tiesā vismaz mēnesi iepriekš rakstiski jābrīdina īrnieks par dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanu. Gadījumos, kad izīrētājam nav zināma īrnieka atrašanās vieta, prasību tiesā var celt, ja mēnesi iepriekš laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” ir publicēts brīdinājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Tātad turpmāk no īrnieka jāņem depozīts vismaz pusgada apmērā. 🙂

  2. Un tā šāda ģimenīte ceļo pa visu Latviju, katrā pilsētā tik īrē labiekārtotu dzīvokli, nodzīvo gadu, līdz ar tiesu izliek, sataisa tik parādus, īpašniekam nav no kā piedzīt, jo ir mazi bērni, maznodrošināto statuss utt. Kas īpašnieks kāds labdaris vai miljonārs, ka šādām ģimenēm sponsorēs apkuri, apsaimniekošanu un citus komunālos pakalpojumus? Reāli Pakalpojumu sniedzējs šo nesamaksāto naudu piedzīs no īpašnieka. Nepieciešamas likumu izmaiņas, lai šādām ģimenēm būtu jādodas dzīvot uz patversmi, tad gan zinātu, kā meklēt darbu, strādāt un iemācīties maksāt par to, ko patērē un lieto. Lielākā daļa no šādiem nemaksātājiem ir ļaunprātīgi nemaksātāji. Viņiem pastāv uzskats, ka viņiem pienākas, bet pienākumu jau viņiem nav, ne pret īpašnieku, ne valsti vai sabiedrību, Diemžēl starp mums ir arī šādi cilvēki. Visvairāk žēl, ka viņi šo attieksmi iemācīs arī saviem bērniem.

  3. Tātad Rīgā ir namīpašnieki Ušakova SC kompānijas ķīlnieki?

  4. Ja pašvaldībai nebūs iespējas ģimenei ierādīt citu dzīvesvietu, mājas īpašniekam nāksies gaidīt līdz nepilngadīgais vai nepilngadīgie kļūs pilngadīgs vai pilngadīgi? Par ko viņam nabagam tāds sods?

  5. un kāpēc tādi lūzeri vairojas? ja nemāk lietot prezervatīvus un vairojas jkā truši, tad par to ir jāmaksā citiem? kāpēc tādi lūzeri grib savas problēmas uzspiest citiem? nu galīgi kauna nav! tad jau amats rokā, ja nav naudas, tikai jāvairojas, tad viss būs par velti, lai citi strādā un maksā!

Draugiem Facebook Twitter Google+