Foto – Shutterstock

Īrnieku kašķis Rīgas Centrāltirgū – stādaudzētāji nonāk ķīlnieku lomā 1

2016. gada nogalē Rīgas Centrāltirgus nolemj atbrīvoties no viena apakšīrnieka, kurš apsaimnieko daļu tirgus teritorijas. Tur tirdzniecības vietas pērk stādu audzētāji, kuriem andeles sezona ir pavasarī. Līguma laušana notiek skandalozi, piesaistot policiju. Nupat ir sākusies stādu tirdzniecības šā gada sezona un atklājas, ka šogad par vietu tirgū sanāk maksāt dubultā, vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Mēs jau vairs nesaprotam, kurš ir kas. Tā, tiekoties ar “Bez Tabu”, saka stādu audzētāji, kuri Centrāltirgū katru gadu tirgo pašaudzētos puķu stādus. Līdz šim katru pavasari par vietu katrs ir maksājis aptuveni 200-300 eiro, šogad 400-600 eiro. Tam par iemeslu ir neskaidrības par to, kurš ir attiecīgās teritorijas apsaimniekotājs.

Ir 2016. gada novembris, kad Rīgas Centrāltirgus vadība paziņo, ka vienpusēji lauzīs līgumu ar slēgtās tirgus teritorijas nomnieku SIA ”Mercados”, ar kuru līgums noslēgts līdz 2018. gada 1. decembrim. Iemesls esot nenomaksātas nomas maksas, dažādi pārkāpumi. Nomnieks tam nepiekrīt, un tā paša gada nogalē sūdz Rīgas Centrāltirgu tiesā, prasot, lai līguma laušanu atzīst par nelikumīgu.

Kam maksāt?

CITI ŠOBRĪD LASA

Šā gada februārī tirgotāji no SIA”Mercados” saņem ziņu, ka jāsamaksā par tirdzniecības vietām, lai, sākoties sezonai, varētu to izmantot. Liela daļa tirgotāju to arī izdara. Sākas sezona, un Rīgas Centrāltirgus vadība arī prasa samaksāt par galdiem. Stādu audzētāji, netiekot skaidrībā un negribēdami zaudēt vietu, to arī izdara.

Šārons, stādu audzētājs:”Mēs noticējām iepriekšējā apsaimniekotāja teiktajam, ka viņš turpinās darboties un viss būs labi. Mēs tagad nezinām, kas notiks tālāk.
Centrāltirgus pārstāvis Ivars Jakovels saka, ka ar tirgotājiem ir bijušas vairākas sapulces, tiem teikts, ka apakšuzņēmējam nav jāmaksā. Nomnieks savu prasību tiesā ir atsaucis, līgums ar viņu ir lauzts.”

Juridiskie līkloči

Centrāltirgus pārstāvim ir taisnība. Šā gada aprīlī nomnieks tiešām atsaucis prasību tiesā, kurā lūdz līguma laušanu atzīt par nelikumīgu. Ja februārī, kad SIA ”Mercados” tika maksāta nauda, kuru gan tālāk viņi nav nomaksājuši, nebija nekādu dokumentu, kuri apliecinātu līguma pārtraukšanu, vai Centrāltirgum bija tiesības atkārtoti prasīt samaksu?

Armands Logins, jurists: “Katrā gadījumā normatīvie akti konkrētajā gadījumā nosaka ļoti vienkārši. Ja ir noslēgts līgums, ir divas puses. Šajā gadījumā ir nelielās teritorijas īrnieki, kuri ir slēguši līgumu ar izīrētāju, kas nav Centrāltirgus, un viņi saņem šos pakalpojumus konkrētajā teritorijā no viņiem (apsaimniekotājiem), kam arī maksā naudu. Vai šinī gadījumā Centrāltirgum bija tiesības prasīt atlīdzību, jo viņi to nav saņēmuši no sava nomnieka vai personas, kurai ir izīrēta teritorija? Nē, nav.”

Tas nozīmē, ka Centrāltirgum nauda būtu jāpiedzen no sava apakšīrnieka. Stādu tirgotājiem nu būtu jāsēd pie viena galda ar visiem un jātiek skaidrībā, kuram ar ko maksāšanas brīdī bija spēkā līgums.

Reklāma
Reklāma