×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2017
Drukāt

Īrniekus gaida izmaiņas: EM virza jaunu Dzīvojamo telpu īres likumprojektu (7)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Ilustratīvs foto

Ekonomikas ministrija (EM) ir izstrādājusi un nodod saskaņošanai jaunu Dzīvojamo telpu īres likumprojektu, kuram būtu jāsekmē kvalitatīvu un iedzīvotājiem pieejamu īres dzīvokļu izveidi un investīcijas īres namu sektorā, kā arī piedāvās jaunu risinājumu līdzšinējiem garajiem tiesvedību procesiem, informējis EM valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis.

Jaunais likums reglamentēs noteikumus dzīvojamo telpu izīrēšanai, lietošanai īres līguma darbības laikā un īres līguma izbeigšanai neatkarīgi no tā, kā īpašumā ir dzīvojamā telpa.

Atšķirībā no pašreiz spēkā esošā īres tiesiskā regulējuma jaunajā likumprojektā paredzēta visu īres līgumu reģistrācija zemesgrāmatā, tādējādi nodrošinot publiski pieejamu un ticamu informāciju par noslēgtajiem darījumiem, kas pasargās gan īrniekus, gan nekustamā īpašuma jaunos ieguvējus.

Līdz ar jauno regulējumu būtiski tiks mainīta tiesvedības kārtība no īres tiesiskajām attiecībām izrietošajos jautājumos. Likumprojektā iekļautas normas, kas paredz saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu gadījumos, kad īrnieka pienākums ir atstāt īrēto dzīvojamo telpu likumprojektā noteiktajos gadījumos – termiņa notecējums, īres maksas parāda gadījumā, kā arī nekustamā īpašuma atsavināšanas gadījumā, ja īres līgums nav ierakstīts zemesgrāmatā.
Tāpat būtiska izmaiņa, salīdzinot ar patlaban spēkā esošo regulējumu, būs regulējuma maiņa saistībā ar īres līguma termiņu – īres līgumus turpmāk vairs nevarēs noslēgt uz nenoteiktu laiku.

Tāpat izmaiņas skars arī īrnieka ģimenes locekļu tiesības – ģimenes locekļi turpmāk neiegūs patstāvīgas tiesības uz dzīvojamās telpas lietošanu, tādējādi ģimenes locekļi vairs nebūs arī solidāri atbildīgi par no īres līguma izrietošo saistību izpildi.

Jaunajā likumprojektā arī noteikts, ka izīrētājs varēs paaugstināt īres maksu īres tiesisko attiecību laikā tikai tad, ja īres līgumā būs paredzēti principi un kārtība īres maksas paaugstināšanai.

Ņemot vērā jaunā regulējuma būtisko atšķirību no patlaban spēkā esošā, paredzēts arī pārejas regulējums, saskaņā ar kuru līdz jaunā likuma spēkā stāšanās brīdim iepriekš noslēgtie īres līgumi būs jāieraksta zemesgrāmatā.

Tāpat pārejas regulējumā paredzēts izīrētāja un īrnieka pienākums noslēgt jaunu īres līgumu, ja īrnieks dzīvojamo telpu šobrīd lieto, pamatojoties uz iepriekšējā izīrētāja noslēgto dzīvojamās telpas īres līgumu.

Likumprojekta publiskā apspriešana ilgs trīs nedēļas un jūlija vidū to plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Sen bij laiks.

  2. Beidzot normāls un taisnīgs likums, kas aizsargā arī īpašnieku intereses. Pašlaik ir iespējama situācija, kad īrnieks dzīvo dzīvoklī, bet par to nemaksā vairākus gadus, kamēr ilgst tiesa. Saistību bezstrīdus piedziņa šo situāciju atrisinās!

  3. Denacionalizēto dzīvokļu īrnieku ģimenes paliks uz ielas vai tiem uzliks milzīgus maksājumus , ja īrnieks, kurš bija noslēdzis līgumu nomirs. Likums ir priekš denacionalizēto māju īpašniekiem. Īrniekus likums neaizstāv. Raksts noklusē patieso situāciju. Lasiet pašu likuma projektu

    • Skaidrs, ka izliks uz ielas, ja nenoslēgs atbilstoši tirgus siutācijai jaunu īres līgumu! Nevar mūžīgi dzīvot uz citu rēķina.

  4. “īres līgumus turpmāk vairs nevarēs noslēgt uz nenoteiktu laiku” – šitais ir skandāls. Par kādu stabilitāti dzīvē varēs iet runa, ja, piemēram, ģimenēm ar maziem bērniem ik pēc pāris gadiem būs jurģi ar risku palikt uz ielas? No kādas Eiropas valsts šitais ir nošpikots, ja visur beztermiņa līgumi ir standarts.

    • Neviens izīrētājs negribēs uz ielas likt savu īrnieku, ja viņš ienes labu naudiņu un uztur īpašumu kārtībā.

  5. valstij naudas trūkst, par līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā varēs gūt papildus fantastiskus ienākumus

Draugiem Facebook Twitter Google+