Foto – LETA

Īsa pamācība precību būšanās. Kā valsts stutēs reģistrētu kopdzīvi un kas no tā iznāks? 4

Kā sastādīt ģimenes budžetu? Kā noformēt laulību līgumu? Kā pareizi risināt domstarpības, samērot seksuālas vajadzības, pārvarēt attiecību krīzes un sagatavoties ģimenes pieaugumam? Iespējams, jau drīzumā atbildes uz šiem jautājumiem jaunie pāri varēs rast Tieslietu ministrijas (TM) piedāvātos pirmslaulību apmācību kursos.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Pirmslaulību mācību programmu sagatavojuši Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) speciālisti sadarbībā ar Tieslietu un Labklājības ministrijām. Tās mērķis ir palielināt noslēgto laulību skaitu un samazināt šķiršanās gadījumus. “Protams, šāda apmācība nebūs brīnumlīdzeklis, lai pāris gluži kā pasakā nodzīvotu ilgi un laimīgi kopā līdz mūža galam. Taču tā var palīdzēt cilvēkiem sagatavoties krīzēm un izaicinājumiem, kas kopdzīvē ir neizbēgami,” teica ZRKAC tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga. Apmācības tiks sadalītas četros moduļos.

Finanšu modulī jaunais pāris apgūs zināšanas par ģimenes budžeta veidošanu, izdevumu plānošanu, uzkrājumu veidošanu un drošu kredīta ņemšanu. Tiesību modulī apmācību dalībnieki tiks informēti par kopdzīves juridisko pusi – laulības līguma slēgšanu, vecāku tiesisko atbildību par bērniem. Šajā sadaļā katram gadījumam iekļauta arī informācija, kā civilizēti un juridiski korekti noformēt šķiršanos. Saskarsmes modulī tiks apskatīti gan laulību psiholoģiskie aspekti (ģimenes dzīves cikli, ar tiem saistītās krīzes un to pārvarēšana, strīdu atrisināšana), gan bioloģiskā puse (dzimumdzīves jautājumi). Visbeidzot ceturtais modelis veltīts ģimenes pieaugumam un bērnu audzināšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizvadītajā gadā ZRKAC jau īstenojis pilotprojektu, kura ietvaros apmācību izgājuši pieci pāri. Atsauksmes no kursu apmeklētājiem bijušas pozitīvas. Taču, lai šādu projektu īstenotu valsts mērogā, Tieslietu ministrijai kopā ar pašvaldībām jāatrisina vairāki praktiski jautājumi, piemēram, kura iestāde nodarbosies ar apmācību organizēšanu, no kurienes tiks piesaistīti lektori un cik tas izmaksās. Tāpat joprojām nav skaidrs, vai kursu dalībniekiem arī no savas puses būs jāveic kāds līdzmaksājums par apmācību vai arī šīs izmaksas pilnībā segs valsts un pašvaldības. TM līdz nākamā gada vidum sagatavošot piedāvājumu šo praktisko jautājumu risinājumam. Tas nozīmē, ka realitātē apmācību programma varētu sākt darboties ne agrāk kā 2017. gadā.

TM piedāvātais projekts izraisījis kārtējo vētru sociālo tīklu aktīvistos. Vairākums tvitera komentētāju sacenšas ar izsmejošām asprātībām, saistot apmācības ar pašreizējā tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) mīlas dēkām, kas atspoguļotas dzeltenajos medijos. Savukārt nopietnākie pauž bažas, ka šādas apmācības būs vēl viens šķērslis, kas jaunos pārus atbaidīs no laulību noslēgšanas. A. Vanaga noraida šādus pārmetumus, uzsverot, ka apmācība būs brīvprātīga: “Cilvēkiem, kuri vēlas laulāties baznīcā, attiecīgajā konfesijā jāiziet īpaša obligāta apmācība. Taču neesmu dzirdējusi sūdzības par to. Mēs piedāvājam brīvprātīgu iespēju un tā pēkšņi šķiet biedējošs šķērslis.” Viņa arī norādīja, ka līdzīgas programmas jau darbojas Austrijā, Ungārijā, vairākos ASV štatos un citās valstīs.

Plānots, ka apmācības drīkstēs apmeklēt ne tikai neprecējušies pāri, bet arī tie cilvēki, kas jau dzīvo laulībā un vēlas saņemt speciālista padomus. Interesentiem tikšot dota arī iespēja apmeklēt atsevišķus apmācību moduļus.