Latvijā
Sabiedrība

Īsa pamācība precību būšanās. Kā valsts stutēs reģistrētu kopdzīvi un kas no tā iznāks? 16

Foto – LETA

Kā sastādīt ģimenes budžetu? Kā noformēt laulību līgumu? Kā pareizi risināt domstarpības, samērot seksuālas vajadzības, pārvarēt attiecību krīzes un sagatavoties ģimenes pieaugumam? Iespējams, jau drīzumā atbildes uz šiem jautājumiem jaunie pāri varēs rast Tieslietu ministrijas (TM) piedāvātos pirmslaulību apmācību kursos.

Pirmslaulību mācību programmu sagatavojuši Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) speciālisti sadarbībā ar Tieslietu un Labklājības ministrijām. Tās mērķis ir palielināt noslēgto laulību skaitu un samazināt šķiršanās gadījumus. “Protams, šāda apmācība nebūs brīnumlīdzeklis, lai pāris gluži kā pasakā nodzīvotu ilgi un laimīgi kopā līdz mūža galam. Taču tā var palīdzēt cilvēkiem sagatavoties krīzēm un izaicinājumiem, kas kopdzīvē ir neizbēgami,” teica ZRKAC tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga. Apmācības tiks sadalītas četros moduļos.

Finanšu modulī jaunais pāris apgūs zināšanas par ģimenes budžeta veidošanu, izdevumu plānošanu, uzkrājumu veidošanu un drošu kredīta ņemšanu. Tiesību modulī apmācību dalībnieki tiks informēti par kopdzīves juridisko pusi – laulības līguma slēgšanu, vecāku tiesisko atbildību par bērniem. Šajā sadaļā katram gadījumam iekļauta arī informācija, kā civilizēti un juridiski korekti noformēt šķiršanos. Saskarsmes modulī tiks apskatīti gan laulību psiholoģiskie aspekti (ģimenes dzīves cikli, ar tiem saistītās krīzes un to pārvarēšana, strīdu atrisināšana), gan bioloģiskā puse (dzimumdzīves jautājumi). Visbeidzot ceturtais modelis veltīts ģimenes pieaugumam un bērnu audzināšanai.

Aizvadītajā gadā ZRKAC jau īstenojis pilotprojektu, kura ietvaros apmācību izgājuši pieci pāri. Atsauksmes no kursu apmeklētājiem bijušas pozitīvas. Taču, lai šādu projektu īstenotu valsts mērogā, Tieslietu ministrijai kopā ar pašvaldībām jāatrisina vairāki praktiski jautājumi, piemēram, kura iestāde nodarbosies ar apmācību organizēšanu, no kurienes tiks piesaistīti lektori un cik tas izmaksās. Tāpat joprojām nav skaidrs, vai kursu dalībniekiem arī no savas puses būs jāveic kāds līdzmaksājums par apmācību vai arī šīs izmaksas pilnībā segs valsts un pašvaldības. TM līdz nākamā gada vidum sagatavošot piedāvājumu šo praktisko jautājumu risinājumam. Tas nozīmē, ka realitātē apmācību programma varētu sākt darboties ne agrāk kā 2017. gadā.

TM piedāvātais projekts izraisījis kārtējo vētru sociālo tīklu aktīvistos. Vairākums tvitera komentētāju sacenšas ar izsmejošām asprātībām, saistot apmācības ar pašreizējā tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) mīlas dēkām, kas atspoguļotas dzeltenajos medijos. Savukārt nopietnākie pauž bažas, ka šādas apmācības būs vēl viens šķērslis, kas jaunos pārus atbaidīs no laulību noslēgšanas. A. Vanaga noraida šādus pārmetumus, uzsverot, ka apmācība būs brīvprātīga: “Cilvēkiem, kuri vēlas laulāties baznīcā, attiecīgajā konfesijā jāiziet īpaša obligāta apmācība. Taču neesmu dzirdējusi sūdzības par to. Mēs piedāvājam brīvprātīgu iespēju un tā pēkšņi šķiet biedējošs šķērslis.” Viņa arī norādīja, ka līdzīgas programmas jau darbojas Austrijā, Ungārijā, vairākos ASV štatos un citās valstīs.

Plānots, ka apmācības drīkstēs apmeklēt ne tikai neprecējušies pāri, bet arī tie cilvēki, kas jau dzīvo laulībā un vēlas saņemt speciālista padomus. Interesentiem tikšot dota arī iespēja apmeklēt atsevišķus apmācību moduļus.

Precības nav moderni

Sarunās ar nereģistrētās attiecībās dzīvojošiem trīsdesmitgadniekiem gan šī apmācību programma tiek vērtēta skeptiski. Piemēram, trīsdesmitgadīgais uzņēmējs Sergejs ar savu draudzeni Lolitu dzīvo kopā jau devīto gadu un attiecībās aug divi bērni, bet precēties viņi neplānojot. Uz laulību institūciju kā tādu viņam savs skatījums. “Precēšanās pēc būtības ir novecojis mehānisms. Mūsdienās tas nepieciešams tikai divām cilvēku grupām – reliģiozajiem, kam to prasa ticība, un tiem, kuri zina, ka agri vai vēlu izšķirsies un tādēļ gatavojas šādi atvieglot mantas un bērnu dalīšanu. Tieši otrajiem šie kursi laikam arī domāti, jo palīdzēs sagatavot mantas šķirtības līgumu. Es neesmu reliģiozs un netaisos šķirties, tādēļ arī precēties man nav nekādas vajadzības,” filozofē Sergejs, bet pēc brīža atzīst, ka, visticamāk, dabūs kāvienu, kad šos vārdus izlasīs draudzene. Viņaprāt, TM būtu vairāk jādomā nevis par šādām pretrunīgi vērtētām iniciatīvām, bet gan beidzot jāsakārto partnerattiecību likums, lai pāri varētu juridiskās lietas nokārtot “bez visādām ceremonijām”.

Arī māksliniece Māra ar draugu Mārtiņu nereģistrētās attiecībās dzīvo vairākus gadus. “Domu par kāzām esam pārrunājuši. Man jau patiktu, bet Mārtiņš necieš tās ceremoniālās padarīšanas. Tādēļ esam vienojušies juridiskos jautājumus iespēju robežās nokārtot pie notāra. Kas attiecas uz īpašiem kursiem – nav jau slikti, ja cilvēkiem, kuriem ir kādi jautājumi par laulībām, ir iespēja tos kaut kur pajautāt. Cerams tik, ka nevienam neienāks prātā noteikt šādas apmācības kā obligātas. Tas nu būtu pilnīgs absurds,” uzskata Māra.

Skaitu nepalielinās

Sastādot šā gada budžetu, Saeima atvēlēja finansējumu pētījuma veikšanai par iemesliem, kādēļ cilvēki izvēlas dzīvot nereģistrētās attiecībās. Pēc Pārresoru koordinācijas centra pasūtījuma šo pētījumu par 22,6 tūkstošiem eiro īsteno SIA “Projektu un kvalitātes vadība”. Kā informēja uzņēmuma pārstāvis Māris Brants, pašlaik vēl notiekot iegūto rezultātu apstrāde. Tādēļ secinājumi varētu būt pieejami tikai decembrī. Viņš gan šaubījās, vai TM piedāvātā programma sasniegs mērķi – palielināt noslēgto laulību skaitu. “Apmācība ir adresēta cilvēkiem, kas jau izlēmuši doties laulībā, līdz ar to tā pati par sevi šo skaitu īpaši nepalielinās,” teica M. Brants.

Resursu centra sievietēm “Marta” pārstāve Liene Gātere ziņu aģentūrai LETA paudusi viedokli, ka pirmslaulību apmācību programma esot atrauta no reālās situācijas:

“Pēc pētījumu datiem, 70% Latvijas iedzīvotāju atbalsta kopdzīvi bez laulības, vairāk nekā puse mazuļu dzimst ģimenēs, kur nav reģistrēta laulība. Ir jādzīvo nevis pagātnei, bet gan tagadnei un ar skatu uz nākotni, jādomā par to, kā nodrošināt tiesisko aizsardzību pašreizējā situācijā, kad, piemēram, sieviete, izšķiroties no partnera, paliek bez jebkāda nodrošinājuma, kaut arī viņa attiecībās ir daudz ieguldījusi,” sacīja Gātere.

Viņa atzina, ka brīvprātīga cilvēku izglītošana būtu vēlama, bet pašreizējai iecerei saturiskā vērtība neesot redzama.

LA.lv