×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

Īsa pamācība precību būšanās. Kā valsts stutēs reģistrētu kopdzīvi un kas no tā iznāks? (4)

1. Kā sastādīt ģimenes budžetu? Kā noformēt

1no3
Foto - LETAFoto - LETA

Pirmslaulību mācību programmu sagatavojuši Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) speciālisti sadarbībā ar Tieslietu un Labklājības ministrijām. Tās mērķis ir palielināt noslēgto laulību skaitu un samazināt šķiršanās gadījumus. “Protams, šāda apmācība nebūs brīnumlīdzeklis, lai pāris gluži kā pasakā nodzīvotu ilgi un laimīgi kopā līdz mūža galam. Taču tā var palīdzēt cilvēkiem sagatavoties krīzēm un izaicinājumiem, kas kopdzīvē ir neizbēgami,” teica ZRKAC tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga. Apmācības tiks sadalītas četros moduļos.

Finanšu modulī jaunais pāris apgūs zināšanas par ģimenes budžeta veidošanu, izdevumu plānošanu, uzkrājumu veidošanu un drošu kredīta ņemšanu. Tiesību modulī apmācību dalībnieki tiks informēti par kopdzīves juridisko pusi – laulības līguma slēgšanu, vecāku tiesisko atbildību par bērniem. Šajā sadaļā katram gadījumam iekļauta arī informācija, kā civilizēti un juridiski korekti noformēt šķiršanos. Saskarsmes modulī tiks apskatīti gan laulību psiholoģiskie aspekti (ģimenes dzīves cikli, ar tiem saistītās krīzes un to pārvarēšana, strīdu atrisināšana), gan bioloģiskā puse (dzimumdzīves jautājumi). Visbeidzot ceturtais modelis veltīts ģimenes pieaugumam un bērnu audzināšanai.

Aizvadītajā gadā ZRKAC jau īstenojis pilotprojektu, kura ietvaros apmācību izgājuši pieci pāri. Atsauksmes no kursu apmeklētājiem bijušas pozitīvas. Taču, lai šādu projektu īstenotu valsts mērogā, Tieslietu ministrijai kopā ar pašvaldībām jāatrisina vairāki praktiski jautājumi, piemēram, kura iestāde nodarbosies ar apmācību organizēšanu, no kurienes tiks piesaistīti lektori un cik tas izmaksās. Tāpat joprojām nav skaidrs, vai kursu dalībniekiem arī no savas puses būs jāveic kāds līdzmaksājums par apmācību vai arī šīs izmaksas pilnībā segs valsts un pašvaldības. TM līdz nākamā gada vidum sagatavošot piedāvājumu šo praktisko jautājumu risinājumam. Tas nozīmē, ka realitātē apmācību programma varētu sākt darboties ne agrāk kā 2017. gadā.

TM piedāvātais projekts izraisījis kārtējo vētru sociālo tīklu aktīvistos. Vairākums tvitera komentētāju sacenšas ar izsmejošām asprātībām, saistot apmācības ar pašreizējā tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) mīlas dēkām, kas atspoguļotas dzeltenajos medijos. Savukārt nopietnākie pauž bažas, ka šādas apmācības būs vēl viens šķērslis, kas jaunos pārus atbaidīs no laulību noslēgšanas. A. Vanaga noraida šādus pārmetumus, uzsverot, ka apmācība būs brīvprātīga: “Cilvēkiem, kuri vēlas laulāties baznīcā, attiecīgajā konfesijā jāiziet īpaša obligāta apmācība. Taču neesmu dzirdējusi sūdzības par to. Mēs piedāvājam brīvprātīgu iespēju un tā pēkšņi šķiet biedējošs šķērslis.” Viņa arī norādīja, ka līdzīgas programmas jau darbojas Austrijā, Ungārijā, vairākos ASV štatos un citās valstīs.

Plānots, ka apmācības drīkstēs apmeklēt ne tikai neprecējušies pāri, bet arī tie cilvēki, kas jau dzīvo laulībā un vēlas saņemt speciālista padomus. Interesentiem tikšot dota arī iespēja apmeklēt atsevišķus apmācību moduļus.

 1. Kā sastādīt ģimenes budžetu? Kā noformēt
 2. Precības nav moderni
 3. Skaitu nepalielinās

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Lai motivētu precēties un nešķirties, ir jāpieņem likums : “Tie ,kas nodzīvojuši laulībā vairāk kā 50-it gadu kopā, ja viens aiziet aizsaulē, otram izmaksā tā pensiju līdz mūža galam !

 2. Komentārā “nu lūk” -Grāmata ir: Nora Heidena), ISBN10: 9984904547, ISBN13: 9789984904542, Izdeva: Tapals, Izdots: 1994., bet ne Ikstena.

 3. Komentārs par ieteikumi lasīt grāmatu – tavs komentārs tiek izvērtēts. Tā ir labas laulības dzīves “reklāma”, pareizāk palīdzība laimīgai dzīvei, ko nevajadzētu liegt.Noras Ikstenas grāmata, kas mums palīdzēja saprasties.

 4. Kāds pasaules stulbums izmest naudu. Lai Rasnačs iziet kursu pats, kā viņš kārto un kārtoja savu laulību. Kursi var būt, pastāvēt pastāvīgi un lai tos organizē privātprakse, par nelielu samaksu sabiedriskā, privātā kārtībā – kurš grib, tas apmeklē.
  Valsts vai pašvaldības līmenī – tā ir izšķērdība, pie tam – kas grib, tas lai kursojas, kam nepatīk – lai iet mežā un dzīvo “partnerattiecībās” – pēc “Kopdzīvnieku likuma”. Re, mums vajag citu laulības reģistrācijas likumu, pastāvošais ir priekš muļķiem?!

  Ierosinājums ir papildinājums : 1) bēgļi: 2) pedofīlija, pederastija, geji, lesbietes un šo attiecību apmācība skolā. Tas viss lai novērstu uzmanību no tautas izmiršanas, par ko runā Otto Ozols.

Draugiem Facebook Twitter Google+