×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
19. augusts, 2014
Drukāt

Islāma džihādisti izvērš slaktiņu (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Jau kopš pērnā gada Irākas un Sīrijas teritorijas iedzīvotājus terorizē islāma radikāļu organizācija “Islāma valsts”. Brutālu slepkavību un laupīšanu ceļā tā nostiprinājusi savu ietekmi plašās teritorijās, kas sniedzas no Sīrijas austrumiem līdz Irākas rietumiem. Šīs teritorijas “Islāma valsts” ir pasludinājusi par “kalifātu”. Radikāļi grib panākt to, lai dzīve šajās teritorijās noritētu saskaņā ar stingrajām sunnītu viduslaiku paražām.

Ticības maiņa vai nāve


Ārkārtīgā brutalitāte, kas pavada islāma radikāļu darbības, ir šokējusi starptautisko sabiedrību. Aizvadītās nedēļas nogalē sīriešu aktīvistu organizācija “Syrian Observatory for Human Rights” paziņoja, ka pēdējo divu nedēļu laikā vien islāmisti ir nogalinājuši vairāk nekā septiņus simtus cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir bijuši civiliedzīvotāji.

Džihādisti sākuši izrēķināšanos ar Irākā dzīvojošajām kristiešu kopienām. Jūnijā islāma džihādisti ieņēma Irākas pilsētu Mosulu, kur kristietība pastāvējusi 1500 gadu. Domājams, ka, bēgot no “Islāma valsts” teroristiem, savas mājas pametuši simtiem tūkstošu kristiešu. “Ieņēmuši Mosulu, islāmisti nogalināja gan vīriešus, gan sievietes un bērnus tikai tāpēc vien, ka viņi bija kristieši,” atsaucoties uz vietējo iedzīvotāju stāstīto, informēja raidsabiedrība “CNN”.

Nāves draudiem ir pakļautas arī citas vietējās reliģijas. Pēc Kavdžu ciema ieņemšanas “Islāma valsts” kaujinieki lika vietējiem jezīdu ticības iedzīvotājiem pāriet islāma ticībā. “Viens no kaujiniekiem man pastāstīja, ka “Islāma valsts” piecas dienas mēģināja pārliecināt ciemata iedzīvotājus pieņemt islāmu,” raidsabiedrībai BBC stāstīja kāds bēglis no tuvējā ciema.

Interneta vietnes “Vice News” veidotajā sižetā par grupējuma “Islāma valsts” nežēlīgajām darbībām stāstīts, ka kaujinieki cilvēkus nogalina, viņiem nocērtot galvas, kas pēc tam tiek uzspraustas uz mietiem parkos vai ciematu laukumos. Aizseguši sejas ar melnām drānām, islāma radikāļi internetā publicētajos videomateriālos apgalvo, ka tādējādi viņi īsteno karu pret neticīgajiem. Kopā “Islāma valsts” džihādisti varētu būt nogalinājuši jau vairākus tūkstošus cilvēku. ASV prezidents Baraks Obama to nodēvējis par iespējamu genocīdu.

Rietumi gatavo 
atbildi džihādistiem


Daudzviet rietumval­stīs aizvien skaļāk izskan aicinājumi sniegt nozīmīgāku palīdzību “Islāma valsts” upuriem. Džihādistu izvērsto zvērību dēļ Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons pārtraucis atvaļinājumu. Nedēļas nogalē laikrakstā “The Sunday Telegraph” publicētajā rakstā britu valdības vadītājs norāda, ka “Islāma valsts” rada tiešus draudus Britānijai un tāpēc arī britiem ir jāizmanto visi to rīcībā esošie instrumenti, lai apturētu “Islāma valsts” tālāku nostiprināšanos. “Ja mēs nerīkosimies, lai apturētu šīs ārkārtīgi bīstamās teroristu grupas uzbrukumus, tā tikai pieņemsies spēkā, līdz par savu mērķi pasludinās Britānijas ielās esošos cilvēkus,” raksta Kemerons. Kaut arī viņš aicināja izvairīties no armijas sūtīšanas uz Irāku, lai “okupētu vai karotu”, tomēr britu premjers neizslēdza iespēju izmantot arī militāru spēku pret Irākā un Sīrijā karojošajiem džihādistiem.

ASV jau veikušas vairākus gaisa triecienus “Islāma valsts” džihādistu pozīcijām. Tās kopīgi ar Franciju arī lēmušas piegādāt bruņojumu kurdu karavīriem, kuri Irākas ziemeļos aktīvi cīnās pret islāmistu kaujiniekiem. Tāpat Savienotās Valstis Irākas ziemeļos dzīvojošajiem jezīdu ticības pārstāvjiem, kuri, bēgot no “Islāma valsts”, ir patvērušies Sindžāras kalnos, piegādājušas humāno palīdzību.

Izlaupa bankas 
un tirgo naftu


Džihādistu grupējums “Islāma valsts” tika dibināts 2003. gadā kā teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” Irākas atzars, informē raidsabiedrība “BBC”. Kaut arī tā skaitliskais sastāvs un ietekme joprojām nav apzināta, domājams, tajā iesaistījušies desmitiem tūkstošu islāma radikāļu gan no arābu valstīm, gan Eiropas, kā arī ASV, arābu pasaules valstīm un Kaukāza. Šīs organizācijas līderis ir Abu Bakars al-Bag­dadi, kuru rietumvalstu prese nodēvējusi par “jauno Osamu bin Ladenu” un slīpētu taktiķi. Domājams, viņš ir dzimis 1971. gadā Irākas pilsētā Sāmarrā, bet islāma kaujinieku grupējumiem viņš pievienojies pēc tam, kad Irākā 2003. gadā ienāca ASV vadītie starptautiskie spēki.

Kopš gada sākuma “Islāma valsts” spējusi iekarot plašas teritorijas. Jau pērnajā martā tā savā kontrolē pārņēma Sīrijas pilsētu Raku. Savukārt šā gada sākumā, izmantojot domstarpības Irākā mazākumā esošo sunnītu un pie varas esošo šiītu starpā, “Islāma valsts” pārņēma arī Falūdžas pilsētu. Tagad brutālie kaujinieki ieņēmuši vairākas pilsētas arī pie Turcijas robežas.

“Islāma valsts” džihādisti ir ārkārtīgi labi bruņoti un finansēti. Domājams, daļu no bruņojuma “Islāma valsts” ieguvusi, atņemot to Irākas armijai, kurai to savulaik piegādāja ASV. Raidsabiedrība “BBC” ziņo, ka, visticamākais, lauvas tiesu no tai tagad pieejamās naudas “Islāma valsts” ir nolaupījusi no Irākas bankām. Domājams, ka pēc Mosulas ieņemšanas vasaras sākumā kaujinieki no tur esošās Irākas centrālās bankas filiāles nozaga simtiem miljonu dolāru. Turklāt organizācijas kaujinieku kontrolē nonākuši arī vairāki naftas lauki. Laikraksts “The Globe and Mail” raksta, ka iegūto naftu kaujinieki pārstrādā rūpnīcās Sīrijā un vēlāk pārdod Turcijas un Irānas uzpircējiem, nosakot cenu 25 dolāri par barelu. Vārdā neminēts avots no kādas naftas pārstrādes rūpnīcas minēja, ka šādi “Islāma valsts” nopelna aptuveni miljons dolāru dienā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Jāpiemin arī Sauda Arābijas, Kataras ,Turcijas finansiāls, kara tehnikas atbalsts. Tiesa, pēdējos mēnešos tas nav vajadzīgs,jo kalifāta rīcība apmēram pusotra triljona dolāru, un tā ir milzīga summa. Tāpēc arī maksā karotājiem 600 dolārus mēnesī. Austrumiem liela summa. Un…arī ASV ar britiem,frančiem stutēja kalifātu(nauda,ieroči,politiska atbalsts),jo cerēja ka viņi pieveiks Bašaru Sīrijā. Dikti jau gribās rietumniekiem tur valdīt, bet vienmēr kauč kā tā alkatība pašus arī pazudina.

  2. Bet vai tie islāmisti nebija tie paši, kuriem ASV palīdzēja karot pret Sīrijas Asadu?! Kārtējā ASV politikas neveiksme.

Draugiem Facebook Twitter Google+