×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. oktobris, 2014
Drukāt

Islāma džihādisti tuvojas Turcijai (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Nedēļas sākumā teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” kaujinieki pacēla savu melno karogu pie Sīrijā esošās Kobanes pilsētas, kas atrodas vien pusotra kilometra attālumā no Turcijas robežas. Kaut arī ASV veiktie uzlidojumi vakar lika kaujiniekiem apturēt uzbrukumus Kobanei, vietējie kurdu spēki brīdina, ka ar šiem triecieniem kaujinieku pozīcijām varētu būt par maz, lai apturētu islāma džihādistu sāktās operācijas, un aicina starptautisko sabiedrību sniegt nopietnāku palīdzību.

Baidās par Kobanes krišanu

Pēdējo trīs nedēļu laikā kaujās par Kobanes pilsētu dzīvību zaudējuši vismaz četri simti cilvēku, informē raidsabiedrība BBC. Atsaucoties uz starptautiskajiem novērotājiem, tā arī informē, ka uz Turciju no Kobanes bēgļu gaitās ir devušies aptuveni 160 tūkstoši cilvēku.

Nesenā intervijā raidsabiedrībai “ABC News” arī ASV bruņoto spēku apvienoto štābu priekšnieku komitejas vadītājs Martins Dempsijs pauda bažas par “Islāma valsts” džihādistu tuvošanos Turcijas robežai. “Es baidos, ka Kobanes pilsēta kritīs,” paziņoja Dempsijs, piebilstot, ka viņam nav šaubu, ka “Islāma valsts” turpinās “šaušalīgās zvērības pret ikvienu civiliedzīvotāju, kas būs palicis pilsētā”.

Pēc ASV militārpersonu sniegtajām ziņām, pēdējos gaisa triecienos ASV kara lidmašīnas iznīcinājušas četrus “Islāma valsts” bruņutransportierus un “džihādistu vienību”. Taču pagaidām nekā vairāk kā ar uzlidojumiem džihādistu pozīcijām ASV nespēj līdzēt kurdu spēkiem, kuri izmisīgi mēģina aizstāvēt Kobanes pilsētu.

Septembrī ASV prezidents Baraks Obama solīja “iznīcināt” islāma džihādistus, veicot uzlidojumus, taču “Islāma valsts” iekaro aizvien jaunas teritorijas. “Turcijas kurdiem ir izsniegtas sēdvietas pirmajās rindās, lai noskatītos, kā tiek iznīcināta viņu pašu tauta,” norāda Turcijas laikraksts “Milliyet”. “Sekas būs nopietnas. Stratēģiski runājot, Kobane ir maza, taču Turcijas kurdiem tai būtu milzīga simboliska nozīme. Es nedomāju, ka valdība to saprot.”

Neklausās kurdu palīdzības saucienos

Pieprasot sniegt palīdzību kurdu spēkiem, kuri Sīrijas ziemeļos karo pret islāma džihādistiem, vakar vairākās Turcijas pilsētās kurdi sarīkoja protesta akcijas. Tās pārvērtās sadursmēs ar policistiem, kurās dzīvību zaudēja vismaz 14 cilvēki un vēl vairāki desmiti guva ievainojumus. “Mēs, Kobanes kurdi, aicinām starptautisko sabiedrību, tostarp Turciju, palīdzēt mums pretoties “Islāma valstij” un sūtīt mums ieročus un munīciju,” sarunā ar “News­week” pauda kurdu spēku sastāvā ietilpstošās sieviešu vienības komandiere Delila Azada. “Taču mūsu aicinājumi uz solidaritāti līdz šim nav sadzirdēti ne starptautiskajā sabiedrībā, ne Turcijā.” Turcijas premjerministrs Radžeps Erdogans, norādot, ka ar ASV gaisa triecieniem būs par maz, lai apturētu islāmistu tuvošanos Turcijas robežai, vienlaikus atteicies sniegt nopietnu palīdzību Sīrijā karojošajiem kurdiem. “Mēs gribam trīs lietas: lidojumu aizliegumu zonu, drošu zonu bēgļiem un mēreno sīriešu nemiernieku apmācīšanu,” uzskaitīja Erdogans.

Daudzi kurdi uzskata, ka par Kobanes pilsētas krišanu islāma džihādistu rokās vainojama būs Turcija, kas līdz šim atteikusies atsaukties daudzajiem kurdu lūgumiem pēc palīdzības, norāda britu laikraksts “The Independent”. Arī ASV avīze “The New York Times” norāda, ka vairākas amerikāņu amatpersonas nosodījušas Turcijas pasivitāti cīņā pret džihādistiem. “Turcijai vilcinoties novērst slaktiņu mazāk nekā pusotru kilometru no valsts robežas, pieaug nedrošības sajūta. Turcija nerīkojas kā NATO sabiedrotā, kad akmens sviediena attālumā no tās plosās elle,” raksta “The New York Times”, atsaucoties uz anonīmām Savienoto Valstu amatpersonām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vakar vaacu televiizijas paarrunaas teica, ka NATO valsts Turcija piekopj ljoti shmuciigu politiku. Paari robezhai nelaizh Kobanes Kurdiem paliigus no Turcijas, kas nestu arii ierochus un muniiciju liidzi. Tajaa pashaa laikaa Turcija citaa vietaa nekavee paliigspeekiem dzihada kaujiniekiem paariet robezhus un doties paliiga IS speekiem. 30% no kurdu ciiniitaajiem esot sievietes. Peedejo patronu kurdi pataupot sev. Vieniigi ir uzlabojushies kurdu sakari ar amiishu lidmashiinaam. Tiek zinjots, kur ir IS tanki. Naktii IS esot paraaki, jo vinjiem ir nakts redzamiibas ierochi.

Draugiem Facebook Twitter Google+