×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
27. aprīlis, 2017
Drukāt

Islāma terorisms – cik reāls? (10)

Foto - Ģirts VikmanisFoto - Ģirts Vikmanis

Latvijas Islāma kultūras centra vadītājs Hamza Jānis Luciņš uzsver, ka Latvijas islāma kopiena norobežojas no ekstrēmisma, un atgādina, ka šādas izpausmes esot pretrunā islāmam un pravieša Muhameda piemēram.

Pēdējos skaļākajos terora aktos (Sanktpēterburgā un Stokholmā) kā izpildītāji iesaistīti cilvēki no Centrālāzijas valstīm, kas agrāk bija PSRS sastāvā. Šis islāms gan parasti ticis raksturots kā sadzīvisks un mērens. Arī Latvijā dzīvo musulmaņi, kas nāk no Centrālāzijas. Tomēr drošības iestāžu un ekspertu ieskatā lielāka uzmanība būtu jāpievērš tā sauktajiem konvertītiem jeb cilvēkiem, kas nesen pieņēmuši islāmu. Viņi savas dedzības dēļ ir vieglāk radikalizējami, un daži jau pievienojušies “Islāma valstij”.

 

Centrālāzijas islāms – vairāk kulturāla, ne reliģiska tradīcija

Islāmticīgie no Vidusāzijas te pārsvarā ieradušies vēl padomju laikos, un nereti viņiem tā vairāk ir kulturāla, nevis reliģiska tradīcija. Bijušais Latvijas Islāma kultūras centra (LIKC) vadītājs, tatāru-baškīru kultūras biedrības “Čišma” priekšsēdētājs Zufars Zainullins, kuram bijusi lielāka saskarsme ar bijušās PSRS musulmaņiem, sarunā ar “LA” izvairās vērtēt nesen notikušos terora aktus Sanktpēterburgā un Stokholmā. Viņaprāt, par Sanktpēterburgas uzbrukumu esot daudz neskaidrību, tostarp izskanējušas aizdomas, ka tajā varētu būt iesaistīti arī Krievijas specdienesti. Runājot par Eiropas valstīm, Z. Zainullins spriež, ka rietumvalstīm nevajag ar militāriem līdzekļiem iejaukties notiekošajā Irākā, Afganistānā un Sīrijā, jo tas uzreiz izraisot konfliktu vilni. “Tā rodas naids, un tad jau tā ir ķēdes reakcija,” savu viedokli pauda Z. Zainullins.

Savukārt Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas profesors Leons Taivans aicina iedziļināties Centrālāzijas valstu vēsturē, lai saprastu, kāpēc no turienes nāk arvien vairāk teroristu. Patiesībā šo valstu valdības nebūt neesot draudzīgas islāmam, tām joprojām vairāk raksturīga padomju birokrātija, kura šo reliģiju apspiež. Piemēram, Uzbekistānā ir aizliegts staigāt tradicionālajās musulmaņu drēbēs un par to var apcietināt tiesībsargi. “Centrālāzijā muftiji ir pakļauti šo valstu politiskajai elitei un drīzāk ir valdošās partijas ideologi,” skaidro L. Taivans. Tāpēc šo valstu reliģiskajām elitēm esot grūti par garīgajiem jautājumiem komunicēt ar jaunatni. “Tā šīs problēmas sāk izpausties ļoti kroplīgos veidos – cilvēki, kuriem ir sociālas problēmas, sāk rīkot terora aktus,” norāda L. Taivans. Centrāl­āzijas imigrantu kopiena Krievijā veidojot labu augsni islāma ekstrēmistisko grupējumu propagandai, tomēr Latvijā terorisma riski nav saistīti ar cilvēkiem no Centrālāzijas un, pēc profesora domām, trauksme par to nav jāceļ. “Kamēr Latvijā nav islāma kopienas, lielu bažu nav. Cits jautājums no drošības riskiem ir tā sauktie vientuļie vilki. Tomēr Rīga teroristisko organizāciju skatījumā ir maza un provinciāla pilsētiņa, kurai nav vērts uzbrukt,” piebilst L. Taivans. Būtisks esot jautājums par islāma konvertītiem, kas nav auguši tradicionālā islāma kultūrā, bet to pieņēmuši dzīves laikā. “Kad cilvēks pieņem citu reliģiju vai maina konfesiju, viņš domā, ka ir atradis īsto ceļu. Tādiem raksturīga liela enerģija, vēlme darboties, viņi vieglāk atvērti dažādām idejām. Par kristiešiem ir teiciens, ka cilvēks vēlas būt lielāks katolis nekā Romas pāvests. Šeit stāsts ir par indivīda psiholoģiju,” skaidro L. Taivans.

 

Radikalizācijas tendences

Eksperta teikto apstiprina arī nesen publiskotais Drošības policijas pārskats par 2016. gadu. “Neskatoties uz to, ka vairākums Latvijā dzīvojošo musulmaņu ir neatņemama sabiedrības daļa, kas pilnībā ievēro un ciena Latvijas likumus un vērtības, pārskata periodā atsevišķu kopienas pārstāvju vidū tika identificētas radikalizācijas tendences, kas nākotnē var radīt apdraudējumu ne tikai pašai kopienai un tās biedriem, bet arī Latvijas nacionālajai drošībai kopumā, DP veiktā analīze liecina, ka šobrīd paaugstinātam radikalizācijas riskam ir pakļauti konvertīti, kuri ir devušies studēt uz valstīm ar teroristisko organizāciju paaugstinātu klātbūtni, saskārušies ar islāma radikālo interpretāciju dažādās interneta vietnēs vai ieslodzījuma vietās, kā arī ceļojuši uz bruņoto konfliktu teritorijām,” teikts DP ziņojumā.

Viens no redzamākajiem islāma konvertītiem Latvijā bija Imrāns Oļegs Petrovs, kurš devās karot “Islāma valsts” rindās. DP pārskatā minēts, ka pērn Petrovs esot sazinājies ar kopienas biedriem un izplatījis latviešu valodā tulkotus “Islāma valsts” propagandas materiālus. Tas ievērojami palielinot radikalizācijas riskus un līdz ar to arī draudus Latvijas nacionālajai drošībai. DP ziņo, ka uz “Islāma valsts” kontrolētajām teritorijām no Latvijas devušies arī citi konvertīti – gan vīrieši, gan sievietes, līdzi ņemot arī savus mazgadīgos bērnus.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Lai nu jaunais Hamza nedzied.
  Un paskatās, ko, tad viņa Muhameds pats darīja.
  Kā tad viņš to vaigu grieza, karā iedams…
  Un kā viņš precējās šodien par pedofīliju dēvē.
  Interesanti ka muslimi ir klusi un tipa lojāli valstij, kamēr viņi ir mazākumā, kā savairojas, tā uzreiz sāk savas prasības virzīt ko kefīriem būs un ko nebūs darīt.

 2. cik reāls, Holms? Atbildēt

  Elementāri, Vatson, ja dullums galvā taciņu jau iestaigājis …

 3. Ta ka ES un NATO Valsts Latvija vel joprojam nav kluvusi par Tiesisku Valsti,tad pasreiz vel nevar gaidit,ka tiks izpilditi LR Kriminallikumi un Starptautiskie likumi.Bet vismaz naudas plusmu kremla cekistu teroristiem un “islama valsts” galvugriezejiem gan vareja nogriest.

  • Ja 100 gudrajām galvām nav gribēšana – lasi ar varbūtību par dalību naudas sadalē…nesanāk tos sponsoru krānus aizgriezt…nu nekādi negribās to pie reizes arī savu maku aizvērt.

 4. Dariet kā Krievijā – nogrieziet finasējumu visam no ārpuses!
  Iekšēji palikušie vairs nebūs nopietni ņemami.

 5. kas tas par kazas bārdu?

 6. Lai nodrosinatu civilizetas pasaules drosibu ,kremla cekistus,islamistus un Ziemelkorejas vadonus sie cilveces atkritumi ir jaelimine .

 7. Lai šis jaunizceptais Hamza nemuld, Muhameds ir aicinājis nogalināt katru ”neticīgo” un visa islāma ticība ir balstīta uz vardarbīgu tās izplatīšanu-nogalinot!!!!

 8. Pagaidām nav neviena nopietna muslimu bumbošanas nosodījuma no vadošo sludinātāju puses- vismaz es nēesmu tādus dzirdējis…
  Tas par kaut ko liecina – par klusus atbalstu. Arī Latvijā.

 9. Korānā teikts-nogalini neticīgo.nocērt galvu, tāda ir viņu miermīlīgā ticība.Es tam neticēju ,bet
  cilvēks,kas nācis no Irānas pats pārzina arābu valodu,to izlasīja viņu korānā. Un vēl to apstiprināja
  citi musulmaņi no citām valstīm. Tā nu tas diemžēl ir ! To mēs redzam šodien,kas notiek pasaulē.
  Cik žurnālisti nav aizgājuši tai saulē!

Draugiem Facebook Twitter Google+