Pasaulē

“Islāma valsts” izpilda nāvessodu, uzspridzinot trīs vēsturiskas kolonnas 0

Foto AFP/LETA

Džihādistu grupējuma “Islāma valsts” kaujinieki Sīrijas senajā pilsētā Palmirā izpildījuši nāvessodu trīs cilvēkiem, piesienot viņus pie trīs vēsturiskām kolonnām un tās uzspridzinot, paziņoja Londonā bāzētā nevalstiskā organizācija “Sīrijas Cilvēktiesību observatorija”.

Organizācijas vadītājs Rami Abdelrahmans sacīja, ka “Islāma valsts” kaujinieki svētdien “piesēja trīs personas, kuras sagūstīja Palmirā un tās apkārtnē, pie kolonnām.., un izpildīja tām nāvessodu, uzspridzinot” šīs trīs kolonnas.

Aktīvists no Palmiras Haleds al Homsi sacīja, ka “Islāma valsts” pagaidām nav informējusi vietējos iedzīvotājus, kas bija nogalinātie vai arī kādēļ viņiem izpildīts nāvessods.

Nāvessodu “neviens klātienē neredzēja. Kolonnas tika iznīcinātas, un “Islāma valsts” liedza ikvienam piekļūt notikuma vietai”, sacīja Homsi, kurš strādā vietējā aktīvistu grupā “Palmiras Koordinācijas komiteja”.

Cits aktīvists no Palmiras Mohammads al Ajeds norādīja, ka kolonnas bija “arheoloģiskas, un Palmirā ir vēl daudz tādu”.

“”Islāma valsts” to dara, lai pievērstu sev plašsaziņas līdzekļu uzmanību, lai “Islāma valsts” varētu teikt, ka ir visļaunākais un tādā veidā var iegūt cilvēku uzmanību,” pieļāva aktīvists.

“Islāma valsts” ir sagrābusi plašas teritorijas Irākā un Sīrijā ar mērķi izveidot kalifātu, kur ieviest ekstrēmu islāma likumu normu.

Grupējums uzskata, ka pirms islāma veidotie artefakti ir dievu pielūdzoši, tādēļ ir jāiznīcina.

“Islāma valsts” 21.maijā pilnībā ieņēma Sīrijas vēsturisko tuksneša pilsētu Palmiru, kas bija slavena ar labi saglabātām grieķu un romiešu laikmeta drupām. Pēc Palmiras ieņemšanas džihādisti ir iznīcinājuši arī Baala Šamina svētnīcu un 2000 gadus veco Bela templi.

Grupējums ir izmantojis Palmiras lielo amfiteātri slaktiņam, kurā grupējums izmantoja bērnus, lai pilsētas iedzīvotāju priekšā nogalinātu 25 Sīrijas karavīrus.

“Islāma valsts” ekstrēmisti oktobra sākumā uzspridzināja Triumfa arku Palmirā, bet Augusta vidū džihādisti nogrieza galvu bijušajam Palmiras senlietu pārvaldes vadītājam, kurš bija 82 gadus vecs.

Palmiras citadele un drupas ir UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pirms Sīrijas pilsoņkara Palmiru apmeklēja apmēram 150 tūkstoši tūristu gadā.

Saistītie raksti

Eksperti norāda, ka kaujinieki izmanto seno vietu iznīcināšanu, lai parādītu savu varu un piesaistītu jaunus kaujiniekus, kā arī iegūtu finansējumu savam “kalifātam”, pārdodot senlietas melnajā tirgū.

Sīrijas arheoloģijas asociācija APSA ir paziņojusi, ka četru gadu laikā izlaupīti, sabojāti vai iznīcināti vairāk nekā 900 pieminekļi un arheoloģiskas vietas.

LA.lv