×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

“Islāma valsts” kaujinieki iznīcina senvēstures pieminekļus Irākā (VIDEO) (1)

Kadrs no videoKadrs no video

Džihādistu grupējuma “Islāma valsts” kaujinieki ar āmuriem ir iznīcinājuši nenovērtējamus senvēstures pieminekļus Irākas pilsētā Mosulā, liecina kaujinieku izplatīts videoieraksts.

Šāda rīcība izraisīja plašu satraukumu, un daži arheologi un vēstures mantojuma eksperti to salīdzināja ar Budas statuju iznīcināšanu, ko 2001.gadā Afganistānas pilsētā Bamijanā izdarīja islāmistu grupējums “Taleban”.

ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) pieprasīja sasaukt ANO Drošības padomes (DP) ārkārtas sēdi, jo vēstures mantojuma aizsardzība esot neatņemama Irākas drošības daļa.

Videoierakstā redzams, kā “Islāma valsts” kaujinieki dauza statujas un citus artefaktus Mosulas muzejā, kura kolekcijā ir vēstures pieminekļi no Asīrijas un hellēnisma periodiem, kas pastāvēja dažus gadsimtus pirms Kristus dzimšanas.

Džihādisti ar āmuru arī sadauzīja asīriešu spārnota vērša statuju pie Nergala vārtiem Mosulā.

“Musulmaņi, šie artefakti man aiz muguras ir elki seno laiku cilvēkiem, kuri pielūdza tos Allāha vietā,” ierakstā sacīja bārdains kaujinieks.

“Tā sauktajiem asīriešiem, akadiešiem un citām tautām bija dievi lietum, lauksaimniecībai, karam … un viņi mēģināja tuvināties viņiem ar ziedojumiem,” turpināja kaujinieks.

“[Islāma] pravietis [Muhameds] ar savām svētītajam rokām novāca un apraka elkus Mekā,” rezumēja ierakstā runājošais kaujinieks.

Eksperti atzina, ka starp iznīcinātajiem priekšmetiem ir oriģināli, rekonstruēti fragmenti un kopijas.

Ņujorkas Metropolitēna mākslas muzeja direktors Tomass Kempbels nosodīja šo “katastrofālās postīšanas aktu vienā no svarīgākajiem muzejiem Tuvajos Austrumos”. Viņš sacīja, ka šis “neprātīgais uzbrukums dižai mākslai, vēsturei un cilvēciskai izpratnei ir traģisks uzbrukums ne tikai Mosulas muzejam, bet arī mūsu vispārējai apņēmībai izmantot mākslu cilvēku vienošanai un cilvēciskas izpratnes veicināšanai”.

Iznīcinātie asīriešu laikmeta artefakti ir no senās Hatras pilsētas, kas atrodas tuksnesī 100 kilometrus no Mosulas.

Muzejā esošo islāma artefaktu liktenis vēl nav zināms.

“Islāma valsts” kontrolē Irākas otro lielāko pilsētu Mosulu kopš tās ieņemšanas pērnā gada jūnijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tik naida un launuma pilni.
    Visu var sagaidit no viniem.

Draugiem Facebook Twitter Google+