×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. decembris, 2015
Drukāt

Austrijas sabiedrība ceļ trauksmi – islāmisti radikalizē bērnudārzus (8)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Austrijas policija Vīnes centrā norobežo demonstrantus, kas protestē pret valsts islamizāciju, no cita viedokļa paudējiem.

“Islāmiskā radikalizēšana sākas jau bērnudārzos,” brīdina Vīnes universitātes Islāma studiju institūta vadītājs profesors Ednans Aslans, kurš Austrijas iekšlietu un integrācijas ministra Sebastiana Kurca uzdevumā veica pētījumu par reliģisko audzināšanu musulmaņu bērnudārzos Vīnē.

 

Audzināšanas mērķis – džihāds!

Profesora Aslana veiktā pētījuma rezultāti radījuši bažas ne vien sabiedrībā, bet arī politiskajās aprindās. Novembrī tika ziņots par bērnudārza īpašnieku, kurš savu pedagoģisko konceptu balstījis uz publikāciju ar noslēguma sadaļu “Audzināšanas mērķis – džihāds”. Joprojām noris izmeklēšana, jo apsūdzētais savu vainu neatzīst.

Aslans ievadpētījumā brīdina, ka islāmiski bērnudārzi bieži ir tieši saistīti ar reliģiskām apvienībām, viņu vidū arī fanātiem. Esot gadījumi, kad bērniem aizliegts uzturēties cilvēku sabiedrībā, kas lieto alkoholu un cūkgaļu, respektēt neprecētus pārus u. c. Arī islāmiskos bērnudārzos, kas neatbalsta radikalizāciju, bieži tiekot noliegtas Eiropai raksturīgās plurālistiskās vērtības. Profesors Aslans Austrijas raidsabiedrībai “ORF” skaidro, ka radikalizēšana bērna gados ļauj vieglāk uztvert arī Parīzes teroraktus, jo tad, ja cilvēkiem tiek mācīts necienīt citus, nonāvēšana ir tikai “tehniska padarīšana”.

Profesors uzsver, ka teoloģiskajai audzināšanai var būt pozitīva ietekme uz bērnu attīstību, ja tā nenoliedz citas reliģijas, veicina patstāvīgu, no reliģijas neatkarīgu domāšanu un neslavina vardarbību.

 

Pedagoģisko konceptu veido pēc likuma

Integrācijas ministrijas pasūtītajā pētījumā tika vērtēti 30 bērnudārzi, no kuriem tikai pieci bija gatavi sadarboties. Pārējie tika analizēti, balstoties uz to mājaslapās sniegto informāciju un intervijām ar vecākiem. Aptuveni ceturtā daļa pētījumā skatīto bērnudārzu atzīta par problemātiskiem, tostarp attiecībā uz vācu valodas lietojumu. Izteikti reliģiozi vecāki radījuši konkurences situāciju islāmisku bērnudārzu vidū, jo tad, ja, vecākuprāt, iestāde nav pietiekami stingra reliģiskajā audzināšanā, daudzkārt tiek izvēlēts cits dārziņš. Pētījumu kā politisko reklāmu un Vīnes tēla bojātāju Austrijas Tautas partijas (ÖVP) un īpaši ārlietu ministra Sebastiana Kurca interesēs asi kritizē Vīnes mērs Mihaels Hoipls un viņa pārstāvētā Austrijas Sociālā partija (SPÖ). SPÖ un Islāma ticības kopienas prezidents Fuats Sanaks pētījumu kritizē kā diskriminējošu, naidu kurinošu un nereprezentatīvu nelielā izpētīto iestāžu skaita dēļ. Viņaprāt, tikai galda lūgšanas un atsevišķi jēdzieni netiekot tulkoti vāciski.

 

Audzināšanu veic pēc teoloģiskām norādēm

Profesors Aslans atspēko pārmetumu par pētījuma kvantitatīvo kvalitāti ar argumentu, ka kopumā analizētās iestādes apmeklē 2000 bērnu no kopumā aptuveni 10 000 islāmisko audzināšanas iestāžu bērnudārzu audzēkņiem. Neoficiāli Vīnē darbojas aptuveni 150 islāmiski bērnudārzi un 450 bērnu grupas. Oficiāli vēl pirms dažām dienām tika apstrīdēta musulmaņu bērnudārzu eksistence Austrijas galvaspilsētā, jo kopš 2003. gada Vīnes Bērnudārzu likumā atšķirībā no, piemēram, Lejasaustrijas federālās zemes pirmsskolas vecuma bērnu iestāžu darbs reliģiskās audzināšanas ziņā netiek regulēts. Tā kā islāmiskos bērnudārzus nesaista kopīga jumta organizācija, bet gan atsevišķas apvienības, to apzināšana ir apgrūtināta. Pēc lēmuma pieņemšanas par bezmaksas valsts bērnudārziem 2009. gadā, kā arī par obligātu vismaz viengadīga bērnudārza apmeklējumu 2010. gadā Vīnes pašvaldībai nācās intensīvi meklēt privātos bērnudārzus, lai nodrošinātu pietiekamu vietu daudzumu. Pastiprināti tika iesaistīti arī islāmiski bērnudārzi, kas, tāpat kā pārējie, tika pārbaudīti pēc stingriem kritērijiem, arī pedagoģiskās vadlīnijas. Profesors Aslans brīdina, ka dažas firmas Vīnē par samaksu izstrādā vietējam likumam atbilstošu pedagoģisko konceptu, taču audzināšana bērnudārzā noris pēc teoloģiskām norādēm. Situācijas uzlabošanai plānots pastiprināti veikt kontroles un pedagoģiskā koncepta analīzi bērnudārzos, kā arī reliģiskās radikalizēšanas gadījumos pārtraukt finansējuma piešķiršanu.

Džihādu propagandējošiem bērnudārziem draud slēgšana. Profesors Aslans pauž viedokli, ka ar bērnudārziem saistītu musulmaņu apvienību slēgšana nav jēgpilna, jo dienu pēc likvidēšanas tās vietā tikšot dibinātas jaunas. Svarīgi esot izprast islāmisko bērnudārzu sistēmu un apsvērt, ar kurām iestādēm būtu produktīvi sadarboties.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. tas ir beigu sākums

  2. Austrijas pāreja uz Islamu Atbildēt

    Tad jau nacisms bija gandrīz labāks; vismaz pašmāju produkts.

  3. varas stulbums, kad sāks griezt galvas- arī nesapratīs…

  4. Nez, vai briti ceļ arī ceļ trauksmi: Echo Moskvi radio komentatore Latiņina teica, ka Birmingemā 20 skolās par britu nodokļu maksātāju naudu vālē džihāda garā… Otra lielākā UK pilsēta. Kas notiek Londonā, var tikai minēt. Eiropa acīmredzami kļūst “melnāka” gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Labi, ka esam province. Cik ilgi?…

  5. Mūsu saeima jau mācās korānu!

  6. Šis apbrīnojamais stulbums iznīcinās Eiropu un balto rasi līdz ar to ! Lūk, ko liberasti ir panākuši .

  7. salaida iekšā uz savu pakaļu – tagad jāizstrebj !

Draugiem Facebook Twitter Google+