×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
27. septembris, 2016
Drukāt

Islāmistu vadonim par Timbuktu svētvietu postīšanu piespriests deviņu gadu cietumsods

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

Starptautiskā krimināltiesa otrdien piesprieda deviņu gadu cietumsodu vienam no Mali islāmistu vadoņiem par pasaules kultūras mantojuma objektu iznīcināšanu Timbuktu.

Ahmads al Mahdi al Faki bijis viens no Mali islāmistu grupējuma “Ansar dine” vadoņiem, kas kopā ar “Al Qaeda” Ziemeļāfrikas atzaru “”Al Qaeda” islāma Magrebā” (AQIM) 2012.gada sākumā ieņēma Timbuktu.

Pēc Timbuktu ieņemšanas islāmisti sāka pilsētas svētvietu postīšanu, no kurām dažas bija vairāk nekā 800 gadus senas.
Tikai dažas dienas pirms islāmistu uzbrukuma Timbuktu tika iekļauta UNESCO pasaules apdraudēto kultūras mantojuma vietu sarakstā.

Par “333 svēto pilsētu” dēvētā Timbuktu ir mājvieta vēsturiskām mošejām, kapenēm un mauzolejiem. Tajā ģimeņu mājās un privātās bibliotēkās glabājas arī teju 100 000 senu manuskriptu, no kuriem daži ir datēti ar 12. gadsimtu.

Pasludinot, ka musulmaņu senās svētnīcas islāmā ir aizliegtas, “Ansar Dine” kaujinieki metodiski iznīcināja senos pieminekļus un būves.

Džihādisti deviņus mēnešus valdīja Mali tuksnešainajos ziemeļos, līdz tie 2013. gadā tika padzīti Francijas vadītā militārā intervencē.

Al Faki tika atzīts par vainīgu rīkojuma došanā iznīcināt Timbuktu vēsturiskos un reliģiskos pieminekļus. Tiesa arī atzina, ka viņš bijis aktīvi iesaistīts svētvietu apgānīšanā.

Lai gan saskaņā ar starptautiskajām tiesībām pasaules kultūras mantojuma objektu iznīcināšana tiek uzskatīta par noziegumu, šī ir pirmā šāda veida starptautiskā prāva.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+