×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
24. aprīlis, 2012
Drukāt

Islandes ekspremjeru atzīst par daļēji vainīgu banku krīzē

geirs

Islandes tiesa atzina, ka bijušais premjerministrs Geirs Horde ir vainīgs vienā no četrām apsūdzībām, kas viņam izvirzītas saistībā ar valsts banku sistēmas sabrukumu 2008. gadā.

Atlikušajos trijos apsūdzības punktos bijušais premjerministrs attaisnots. Lai gan bijušais premjers ticis atzīts par vainīgu kabineta ārkārtas sēdes nesasaukšanā brīdī, kad banku problēmas kļuva kritiskas, Horde netiks sodīts, paziņoja īpašās tiesas “Landsdomur” priekšsēdētājs Markuss Sigurbjorsons. Tiesa noteica, ka Hordem būs valstij jāatmaksā tiesas izdevumi 24 miljonu kronu (101 280 latu) apmērā.

Horde ir pirmais politiķis, kas ticis tiesāts saistībā ar globālo finanšu krīzi. Pats Horde savu vainu noliedz. Komentējot tiesas spriedumu, Horde paziņoja, ka apsūdzības punktu, kurā viņš tika atzīts par daļēji vainīgu, uzskatījis par “smieklīgāku par pārējiem”. Viņš arī uzsvēra – tiesa atzinusi, ka viņš “nav vainīgs visās nozīmīgajās apsūdzības daļās”. Horde atzina, ka plāno vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, un pauda pārliecību, ka pret tiesu tika vērsts politisks spiediens. Pēc viņa domām, spriedums kalpo kā “šausminošs Islandes tiesu sistēmas atspoguļojums”, turklāt apsūdzības punktam, kurā tiesa atzina Hordes daļēju vainu, “nav nekādas saistības ar finanšu krīzes cēloni vai veidu, kā es uz to reaģēju”.

Horde vadīja Neatkarības partiju un premjerministra amatu ieņēma laika posmā no 2006. gada vidus līdz 2009. gada sākumam. Īpašā parlamenta izmeklēšanas komisija savā ziņojumā 2010. gadā atzina, ka par nolaidību, kas 2008. gadā valsti noveda pie banku un finanšu krīzes, tiesas priekšā būtu jāstājas valsts bijušajam premjeram un trim viņa vadītās valdības ministriem. Taču parlaments 2010. gada septembrī apstiprināja tikai Hordes nodošanu īpaši izveidotajai tiesai, kas vēl līdz šim nevienā gadījumā nebija tikusi izmantota. Trīs banku sabrukumā, kas izraisīja Islandē vēl iepriekš nepieredzētu finanšu krīzi, vainojama bijušās valdības nolaidība, secināja komisija. Pērnajā oktobrī tiesa gan atcēla visnopietnākās apsūdzības – attiecībā uz “rupju nolaidību”. Hordes tiesas prāva sākās 5. martā. Izvirzītajās apsūdzībās bijušajam valdības vadītājam draudēja līdz pat divu gadu cietumsods.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+