Uncategorized

Īstās humpalas
 nāk kā palīdzība 16

Foto-LETA

Liela daļa lietotu apģērbu pie valkātājiem Latvijā nonāk nevis par maksu, bet arī kā bezmaksas humānā palīdzība no bezpeļņas un labdarības organizācijām. Tās drēbes iegūst kā brīvprātīgus ziedojumus Latvijā vai ārzemēs.

 

Un tieši no humānās palīdzības izsniegtajām drēbēm savulaik radies lietoto drēbju apzīmējums – humpalas, kā bieži arī šodien mēdz dēvēt jebkuras lietotās drēbes, arī tās, ko tirgo.

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK, attēlā Pārdaugavas telpas) jau gadiem saņem humānās palīdzības sūtījumus no Vācijas, Zviedrijas, Norvēģijas, ASV. LSK Humānās palīdzības programmas vadītājs Uldis Līkops stāsta, ka sūtījumi pārsvarā tiek saņemti no ārvalstu Sarkanā Krusta un ASV luterāņu draudžu apvienības, kas ir ilggadējs LSK sadarbības partneris. Mantas savāktas kā ziedojumi un tālāk sūtīti sadarbības partneriem. Aptuveni trešo daļu mantu, kas tiek izdalītas sociāli mazaizsargātajiem iedzīvotājiem un krīzes situācijā nonākušiem cilvēkiem, LSK ziedo Latvijas iedzīvotāji.

Pestīšanas armija 70% humānās palīdzības mantu saņem no Zviedrijas, bet pārējie 30% tiek saziedoti tepat Latvijā.

Savukārt biedrība “Svētā Jāņa palīdzība” darbojas kā starpniece un četras piecas reizes gadā no Vācijas saņem jau konkrētām pašvaldībām adresētas drēbju pakas un pavisam nedaudz – brīvai izdalei.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas diakonijas draudzes, kam nav partnerdraudžu ārzemēs, humānās palīdzības mantas saņem no Norvēģijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV un vāc tās arī pašu spēkiem tepat Latvijā. Pārējām draudzēm palīdzību sūta partnerdraudzes.

Latvijas Humānās palīdzības centrā operē galvenokārt ar vietējo ziedotajiem apģērbiem, no Kanādas latviešiem centrs gadā saņem pa trim konteineriem lietoto drēbju konkrētām mērķpersonām – aptuveni 500 trūcīgajām ģimenēm.

 

LA.lv