Pasaulē
Vēsture

Īstās “Troņu spēles” Skotijas vēsturē: meklēs Džeimsa I kapavietu 16

Foto: Wikimedia Commons

Sadarbojoties arheologiem un virtuālās realitātes māksliniekiem, iecerēts atklāt Skotijas karaļa Džeimsa I kapavietu, vēsta portāls Phys.org. Viņa noslepkavošana patiesā “Troņu spēļu” garā izmainīja visu Skotijas vēsturi.

Projekta īstenotāji iecerējuši digitālajā vidē atjaunot karaļa Džeimsa I galmu, kurš bija izvietots Pērtē, aptuveni 65 kilometrus no Edinburgas, un zem mūsdienu pilsētas uzmeklēt karaļa kapavietu. Pētnieki meklē arī Džeimsa I sievas Džoanas Bofortas, kā arī tajā pašā apvidū gadsimtu vēlāk apbedītās Skotijas karaļa Džeimsa IV sievas, Anglijas karaļa Henrija VIII māsas Mārgaretas Tjūdores kapu.

Zinātniekus iedvesmojis pirms pāris gadiem veiktais atklājums – karaļa Ričarda III kapavieta, kuru nejauši uzgāja zem topošas autostāvvietas Leičesterā.

“Tas ir gluži kā aina no “Troņu spēlēm” un “Atnācēja”, vienīgā atšķirība – viss noticis reālajā dzīvē,” stāsta Glāzgovas Mākslas skolas pasniedzējs Pols Vilsons, kurš vada vizualizācijas projektu.

Džeimsu I 42 gadu vecumā 1437. gada 21. februārī nogalināja viņa kroni tīkojošie radinieki, tādējādi pieliekot treknu punktu Pērtas pretenzijām uz Skotijas galvaspilsētas titulu. “Šī diena izmainīja Skotiju uz visiem laikiem,” norāda Vilsons.

Ir zināms, ka karaļa mauzolejs atradies tā dēvētās Čārterhausas abatijas sirdī. Klosteris bijis celts pēc slavenā Francijas Šartras klostera parauga. Arheologu grupa plāno tuvāko divu gadu laikā apzināt abatijas robežas un iespējamos artefaktus, kurus pēc tam izmantos, lai izveidotu virtuālās realitātes pastaigu Skotijas karaļa galmā.

LA.lv