×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
27. decembris, 2016
Drukāt

Īsto var atrast arī Latvijā

Rukupe_11

Jūras krastā Rūķupē (Ziemupē) jau desmito gadu notiek Savādāki Ziemassvētki, kas bērniem liek ar citādām acīm paraudzīties uz pasauli sev apkārt.

Dzīvojot Salaveču un Santa Klausu laikā, reti kurš vairs atceras, kāds Ziemassvētku vecītis apciemoja bērnus pirmās Latvijas brīvvalsts laikā. Taču īstais Ziemassvētku vecītis noteikti atgriezīsies uz Latvijas simtgades Ziemassvētkiem Dzērbenē, kur jau sākusi darboties Ziemassvētku vecīša sēta ar svētku pastkaršu, porcelāna figūru izstādi un ziemīgām izklaidēm.

Ziemassvētku vecīša sēta

“Trīspadsmit gadus strādājot par Salaveci, nejauši sāku krāt pastkartes, rakstus žurnālos un avīzēs par šo tēmu un pētīt atšķirības starp dažādiem vecīšiem, kas darbojušies Latvijā un tuvākajās zemēs. Tā radās nepieciešamība ar visiem savāktajiem materiāliem dalīties, un atradu vietu Vidzemes augstienē, no kurienes nācis arī mans tēvs,” atklāj rīdzinieks Igors Āboliņš, Ziemassvētku vecīša sētas ieceres autors un īstenotājs.

Kaut darbi sākti vien šīs vasaras beigās, pirmajiem apmeklētājiem sēta svinīgi durvis vēra jau aizvadītās nedēļas nogalē. Te viesus sagaidīja pats Salatētis un muzeja ekspozīcija “Ziemassvētku un Jaunā gada ceļš. XX gadsimts”. “Neskatoties uz to, darāmā vēl daudz. Vēl neesmu paspējis izstādīt ap divsimt Ziemassvētku un Jaunā gada nozīmīšu kolekciju, rotaļlietas un pirmskara preses izdevumus. Taču talkā nāca vietējās pašvaldības ļaudis un brīvprātīgie palīgi, ar kuru spēkiem esam labiekārtojuši Ziemassvētku vecīša sētu un labvēlīgos laika apstākļos piedāvāsim bērniem slīdkalniņu, izklaides uz dīķa ledus un braucienu suņu vilktās kamanās, kā arī radošās darbnīcas – figūru veidošanu no papīra origami tehnikā, stikla un porcelāna krūzīšu apgleznošanu,” sola Igors.

Būs arī iespēja nopērties Ziemassvētku vecīša pirtī ar burvju slotiņu un nosūtīt apsveikumus ar viņa personisko zīmogu, bet nākotnē šurp uz Dzērbeni pārcelsies īstais Ziemassvētku vecītis, kas būs izkāpis no latviešu tautas pasakām (tā izpētījis entuziasts), kurš draudzīgi sadzīvos ar Salatēti Ziemassvētku vecīša sētā, kurā esošais muzejs būs atvērts visu gadu. No Rīgas jābrauc pa Vidzemes šoseju līdz Bērzkrogam, kur jānogriežas uz Madonu. Tuvojoties Taurenei, būs norādes pa kreisi. Lai nesamulsina trīs dažādi ceļi uz Dzērbeni – visi aizvedīs pie mērķa.

 

Savādākie Ziemassvētki Rūķupē

Pirms desmit gadiem Ziemupē pirmoreiz ieradās populārās bērnu rakstnieces un mākslinieces Margaritas Stārastes atveidotais Ziemassvētku vecītis. Nu pa šo laiku Ziemupe pārtapusi Rūķupē, un tās galvenais saimnieks Rūķrūķis Ziemassvētku vecītis vien ir, tikai mazliet citādāks, tādēļ te arī tiks svinēti Savādāki Ziemassvētki.

“Ciemiņus gaidīsim no 11. līdz 23. decembrim. Iesim lustīgās un kustīgās rotaļās, kopā darbosimies Rūķotavās un pārdomāsim šajā gadā paveikto, lai to iegrāmatotu Lielisko Darbu grāmatā, iepazīsim vēl neatklātos Rūķupes takas noslēpumus un mītisko tēlu pasauli talantīgā rūķa Valtera Artura Vītola veidotajā izstādē. Varēs arī samīļot mūsu draugu – poniju Kriksi (par līdzpaņemto ābolu vai burkānu viņš būs ļoti pateicīgs), iegādāties Rūķu sarūpētos suvenīrus un nosūtīt īpašas past­kartes saviem mīļajiem,” stāsta rūķis Plānotājs (Daiga Kadeģe).

Rūķu sezona Rūķupē tiks atklāta 11. decembrī plkst. 14, ģimeņu dienas būs 17. un 18. decembrī plkst. 11 un 14, bet 17. decembrī plkst. 17 gaidāms īpašs vakars “Savādāki Ziemassvētki”, kad tumsā jo spoži iemirdzēsies dzīvās ugunis.

“Savādāki Ziemassvētki” ir aicinājums ikvienam apstāties laikā, aizbēgt no lielveikalu un dievnamu burzmas, ieklausīties dabas skaņās un sajust šo brīnišķīgo dzīvi, kas notiek ap mums kopā ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem. Viss pasākums notiks mežā, izmantojot tikai dzīvās gaismas – lāpas, skalus, lukturīšus ar svecēm, ugunskuru. Būs arī modesskate, kurā tiks demonstrēti tērpi, kas veidoti no dabas materiāliem – niedrēm, kļavu lapām, ozolu zīlēm, kastaņiem, sūnām, brūklenāju mētrām, citiem augiem un zariem,” atklāj Daiga.

Pasākumos Rūķupē arvien ir daudz improvizācijas. Ja kāds atnāks ar savām idejām, kā interesantāk pavadīt laiku, rūķi būs gatavi tās atbalstīt, lai visiem būtu jautrāk, jo vissvarīgākais ir tieši kopā pavadītais laiks. Tāpēc šogad tiks rotāta īpaša Laika egle, kurā ikviens varēs iekarināt savu pulksteni – lielu vai mazu, ejošu vai apstājušos – simbolizējot laiku, ko veltām viens otram.

 

“Ziemassvētku jampadracis Rakšos”

Visās sestdienās un svētdienās līdz Ziemassvētkiem no plkst. 12 līdz 15 “Rakšos” (Cēsu pusē) kopā ar rūķi Gunāru risināsies Ziemassvētku jampadracis, kurā mazie un lielie viesi varēs apmeklēt “Rakšos” dzīvojošo dzīvnieku saimi un doties pastaigās pa Lamiņu ieleju. Bērnus ar ratiem vizinās lamu tēvs Musjē, kā arī būs iespēja uzkāpt kamieļa Cēzara mugurā. Svētkus papildinās fotosesijas, seju apgleznošana, dziesmas, rotaļas un pārsteigumu dāvanas. Ieeja: 4 – 6 g. v. bērniem pieci eiro, pārējiem septiņi eiro.

 

Latgalē ne mazāk svētku prieka

Tuvojoties gadumijai, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs visu decembri organizēs radošās Ziemassvētku darbnīcas bērniem no sešu gadu vecuma un pieaugušajiem. Tajās radītos darbiņus dalībnieki varēs ņemt līdzi, iepriecinot sevi vai kādu mīļu cilvēku. 10., 17. decembrī plkst. 12 – 14 Ziemassvētku rotājumu darbnīca ar čiekuriem, tinumiem un pinumiem (bērniem – 2,50 eiro). Savukārt pieaugušajiem šajās pašās dienās plkst. 11 – 16 būs dekoratīvo spilventiņu un auduma maisiņu apdrukas darbnīca, bet 17. decembrī – flīžu mozaīku veidošanas radošā darbnīca, kurā katrs pēc savas individuālās skices varēs izveidot mozaīku no pielāgotiem flīžu gabaliņiem. Tā kā vietu skaits ierobežots, obligāti jāpiesakās, rakstot pa e-pastu 
baiba.priedite@daugavpils.lv.

Savukārt Rēzeknē (Pils 17) no 17. līdz 30. decembrim plkst. 16 – 19 Ziemassvētku vecīša namiņā mazi un lieli varēs sastapt Ziemassvētku vecīti, kurš par noskaitītu dzejolīti iedos konfekti vai pat saldumu paciņu, ja pie rūķa būs iegādāts dāvanas kupons.

 

Ziemassvētku vecītis: kad un kur

* Ziemassvētku vecīša sēta – ekskursijas iespējamas līdz 2017. gada 15. janvārim no plkst. 11 līdz 17 piektdienās, sestdienās, svētdienās. 24., 25., 31. decembrī un 1. – 2. janvārī gan tikai pēc iepriekšēja pieteikuma pa tālruni 26444400. Apmeklējums – četri eiro bērniem (3 – 12 g. v.), seši eiro pieaugušajiem.

* Rūķupe – ciemošanās bērnudārzu un skolu grupām no 12. līdz 16. decembrim un no 19. līdz 
23. decembrim plkst. 10, 12.30, 15. Pieteikšanās pie rūķa Plānotāja pa tālruni 29400470. Ieejas maksa – trīs eiro, ar saldo pārsteigumu – seši eiro.

* Ziemassvētku vecītis maizes ceptuvē “Lāči” gaidīs bērnus no 16. līdz 26. decembrim plkst. 10, 12, 14 un 16.

* Rūķu ciems “Lediņi” (pie Jelgavas) – 23. decembrī 
plkst. 14 tikšanās ar rūķiem un Salapapuku (individuālā grupa). Pieteikties pa tālruni 63022298. Vietu skaits ierobežots!

* Nevaļīgākās ģimenes Ziemassvētku vecīša apmeklējumu var pieteikt uz mājām vai savām darbavietām, apmeklējot mājaslapu www.zemenitessniega.lv.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+