Foto – AFP/LETA

Itālieši ir vīlušies līdzšinējo varasvīru darbībā 0

Itālijā svētdien un pirmdien notiekošajās parlamenta vēlēšanās tiks izraudzīti nākamie tautas pārstāvji parlamenta apakšpalātai un senātam. Galvenie pretendenti uz uzvaru ir kreisi centriskā koalīcija ar līderi Pjēru Bersani, taču viņu tuvākie sāncenši – labēji centriskā koalīcija bijušā premjera Silvio Berluskoni vadībā un līdzšinējā tehnokrātu valdības vadītāja Mario Monti pulcētie centristi – ir gatavi cīnīties par katru balsi.

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Bet par šo vēlēšanu pārsteigumu kļuvis komiķis Bepe Grillo, kurš savas Piecu zvaigžņu kustības vēlēšanu sarakstus piepildījis ar jauniešiem bez pieredzes politikā.

 

Kreisie notur pozīcijas

Itālijā ar likumu aizliegts publicēt sabiedriskās domas aptaujas par gaidāmo balsojumu divas nedēļas pirms vēlēšanām. Pēdējie pieejamie – 8. februāra aptauju – rezultāti liecina, ka kreisi centriskā Demokrātiskā partija ar saviem sabiedrotajiem saglabā līderpozīcijas, lai gan mēneša laikā ir zaudējusi gandrīz piecus procentus piekritēju (no 40 līdz 35,2%). Berluskoni pārstāvētā labēji centriskā koalīcija turpretī ir nedaudz uzlabojusi savas pozīcijas – no 26 līdz 28,3%. Monti centriskais bloks vēlēšanās varētu iegūt 14,8 procentus balsu, gluži kā paredzēja sabiedriskās domas aptauja jau janvāra sākumā, bet Piecu zvaigžņu kustība – 15,9%, jo tās atbalstītāju skaits beidzamā mēneša laikā audzis par 3%.

 

Berluskoni pērk balsis

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan četrkārtējais Itālijas premjers Berluskoni šajās vēlēšanās pēc sabiedroto ultimāta vairs nestartēs uz valdības vadītāja, bet tikai uz ekonomikas ministra amatu, viņa cīņas spars nav zudis. Vēlētāju piesaistīšanai Berluskoni izmantojis neparastas metodes, piemēram, jauna uzbrucēja iegādi savam futbola klubam “Milan”, lai izpelnītos fanu pateicību. Bet par skandalozāko un vienlaikus efektīvāko atradumu kļuvis ekspremjera solījums kompensēt iedzīvotājiem pērn samaksāto nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) par pirmo mājokli.

Berluskoni valdība nodokli par galveno mitekli atcēla 2008. gadā, bet tehnokrātu valdība aizvadītajā gadā to atjaunoja, lai papildinātu parādu krīzes iztukšoto valsts kasi. 3. februārī mītiņa laikā Milānā Berluskoni paziņoja, ka uzvaras gadījumā atcels nepopulāro nodokli un atdos iedzīvotājiem 2012. gadā samaksāto naudu.

Mutiskajiem paziņojumiem sekoja arī vēstule, ko Berluskoni birojs izsūtīja tūkstošiem vēlētāju. Uz aploksnes, ko rotā uzraksts “2012. gada nekustamā īpašuma nodokļa kompensācija”, kā sūtītājs norādīts “premjers Silvio Berluskoni”. Vēl maldinošāks ir pašas vēstules saturs, kas nesatur norādes uz priekšvēlēšanu informāciju, bet tikai tekstu ar virsrakstu “2012. gadā samaksātās NĪN kompensācijas saņemšanas veids un laiki”. Daudzi gados vecāki cilvēki vēstules saturu ir pārpratuši un uzreiz devušies uz vietējo arodbiedrību birojiem, cerot tur saņemt veidlapu NĪN kompensācijas pieprasīšanai.

Par notikušo ir sašutuši ne vien arodbiedrību darbinieki, kuriem nākas skaidrot rindās stāvošajiem vecīšiem, ka nekāda kompensācija viņiem nepienākas un tas ir tikai pirmsvēlēšanu solījums, bet arī sāncenši, kuri apsūdz Berluskoni balsu izkrāpšanā. Arī pasaules plašsaziņas līdzekļi nenovērtē Berluskoni izdomu, piemēram, “BBC” to vērtē kā vēlētāju uzpirkšanu, kas ir kriminālnoziegums.

 

Monti ievelk Merkeli

Savukārt Monti ar savu priekšvēlēšanu aģitāciju izraisījis apjukumu Vācijas valdībā, jo vispirms ziņu aģentūrai “Adnkronos” un pēc tam vairākiem televīzijas kanāliem paziņojis, ka Vācijas kancleri Angelu Merkeli “biedē kreiso partiju lomas nostiprināšanās, jo sevišķi šogad, kad viņu pašu sagaida vēlēšanas”. “Domāju, ka viņai nav ne mazākās vēlēšanās redzēt Demokrātisko partiju nonākam valdībā,” apgalvojis Monti. Neilgi pēc šiem Monti izteikumiem Merkeles preses birojs izplatīja paziņojumu, ka kanclere “nav runājusi par Itālijas parlamenta vēlēšanām ne tagad, ne pagātnē”. Vēlāk intervijā savas valsts laikrakstam “Straubinger Tagblatt” pati Merkele teica: “Tas ir itāliešu uzdevums izvēlēties savu valdību, un es neiejaucos ne ar ieteikumiem, ne pro-gnozēm.”

Reklāma
Reklāma

 

Parlaments 
kā tunča kārba?

Lai kurš uzvarēs šajās vēlēšanās, itāliešu atmiņās tās paliks kā komiķa Grillo vēlēšanas. Grillo izveidotā Piecu zvaigžņu kustība jau kopš 2005. gada pulcē aizvien vairāk valdošās elites pretinieku, bet šobrīd, kad iedzīvotāji ir vīlušies līdzšinējo varasvīru darbībā, daudzu prātos tā ir vienīgā cerība pārmaiņām. Komiķa priekšvēlēšanu mītiņi bija vienīgie, kas spēja piepildīt ar interesentiem pilsētu lielākos laukumus.

Grillo pirmais mērķis ir “uzšķērst parlamentu kā tunča kārbu”. Kustības kandidātu sarakstos ir vienkārši cilvēki, kas pieteicās uz atlasi internetā un saņēma vairāk “klikšķu”. Pārsvarā tie ir jaunieši līdz 30 gadu vecumam, bez pieredzes politikā. Grillo savu kandidātu pieredzes trūkumu uzskata par “pievienoto vērtību”, jo “viņi ir jauni, viņi neprot krāpties”.

Pats Grillo nemaz nav vēlēšanu sarakstā, jo neatbilst likuma prasībām par sodāmību. Komiķis 1985. gadā tika notiesāts par divu cilvēku nogalināšanu ceļu satiksmes negadījumā. Neskatoties uz to, viņš ir atzīmēts kā kustības izvirzītais premjera amata kandidāts.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.