Foto – AFP/LETA

Itālijā 2013. – politikas gads
 0

Aizejošajā gadā itāliešu prātus visvairāk nodarbinājusi politika, liecina “Google” apkopotie šīs valsts iedzīvotāju biežāk meklētie jautājumi internetā. No desmit šajā gadā biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas sākās ar vārdu “kāpēc”, puse bija saistīta ar politiķiem.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Šogad Itālijas politiskā skatuve tiešām bijusi notikumiem bagāta – februārī notikušajām parlamenta vēlēšanām sekoja arī valsts prezidenta izvēle, bet ilggadējais labēji centrisko spēku līderis Silvio Berluskoni tika notiesāts un bija spiests atvadīties no parlamentārieša mandāta.

Itālijā iecienīta pāvesta Pija II atziņa: “Kas vairāk zina, vairāk šaubās.” Tomēr mūsdienās daudzi savas šaubas kliedē internetā. Pirmo vietu itāliešu “Google” meklētājā ieņem jautājums “Kāpēc balsot par Grillo?”. Bepe Grillo ir komiķis un “Pieczvaigžņu kustības” līderis, kas līdz šī gada februārī notikušajām parlamenta velēšanām asi kritizēja “politiķu kastu”, bet vēlēšanās ieguva negaidīti daudz balsu. “Pieczvaigžņu kustība” kļuva par visvairāk vēlēto partiju un parlamenta apakšpalātā ieguva 106 no 630 vietām, bet senātā 50 no 315 vietām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrais itāliešu visbiežāk meklētais jautājums bija “Kāpēc balsot par Bersani?”, taču tas jau zaudējis savu aktualitāti, jo pēc februāra vēlēšanās neiegūtā parlamentārā vairākuma un kreisi centriskās Demokrātiskās partijas šķelšanās sakarā ar valsts prezidenta vēlēšanām Pjērs Luidži Bersani atkāpās no partijas sekretāra amata. Tūlīt pēc Grillo un Bersani ierindojas arī viņu galvenais politiskais sāncensis – Silvio Berluskoni. Arī jautājums “Kāpēc balsot par Berluskoni?” vairs nav aktuāls, jo Berluskoni, kas aktīvi darbojās valsts politikā kopš 1994. gada, šovasar tika notiesāts par krāpšanos ar nodokļiem, un pēc tam parlaments nolēma atņemt viņam deputāta mandātu.

Ceturtais Itālijas iedzīvotāju biežāk meklētais “kāpēc” ir saistīts ar kāju tūsku, kas acīmredzot ir itāliešus visvairāk interesējošā ar politiku nesaistītā problēma. Un tam seko kārtējais vairs neaktuālais pirmsvēlēšanu jautājums – “Kāpēc balsot par Monti?”. Bet, atrisinājuši šaubas par pašmāju politiķiem, itālieši kļūst internacionāli – sestais biežāk uzdotais jautājums ir par Sīrijas kara iemesliem. Viens no šī gada svarīgākajiem notikumiem, kam lielu uzmanību pievērsa arī Itālijas sabiedrība, bija pāvestu maiņa. To apstiprina arī “Google” dati, jo septītajā vietā ir ierindojies jautājums par pāvesta Benedikta XVI demisiju.

Aptaujājot dažus Itālijas iedzīvotājus par viņu vēlmēm nākamajā gadā, arī viņi minēja politiskas problēmas. 25 gadus vecā divu bērnu māmiņa Silvija vēlētos sagaidīt lielāku ekonomisko stabilitāti valstī un parlamenta sen solīto atbalstu ģimenēm ar bērniem. Bet 53 gadus vecais skolotājs Frančesko ir noskaņots skeptiski: “Negaidu neko, jo viss paliks pa vecam. Gribētos sagaidīt vēlēšanu reformu un vienkāršāku nodokļu sistēmu, bet vairs neticu politiķiem.”

36 gadus vecajai Klaudijai ir daudz apņemšanos: “Atsākt smaidīt, kā to darīju agrāk, arī šajos grūtajos laikos, jo nekas tā nepadara dienu gaišāku kā cilvēki, kas smaida. – Neļaut sevi aptīt ap pirkstu tādiem cilvēkiem, kas piedāvā vieglus risinājumus. Nekas nenāk tāpat vien, un “dāsnie palīgi” agri vai vēlu prasīs kaut ko pretī. – Pārliecināt pēc iespējas vairāk līdzcilvēku atlicināt mirkli, lai izlasītu preču etiķetes, kā arī dot priekšroku Itālijā un Eiropā ražotām precēm. Es tā daru jau pāris gadu, un, ja tā darītu visi, varbūt mums klātos labāk. – Pārliecināt pēc iespējas vairāk līdzcilvēku piedalīties vēlēšanās. Mūsu senči mira par to, lai mums būtu tiesības balsot. Pat ja mūs neinteresē politika, tā attiecas uz mums un mūsu bērniem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.