×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. aprīlis, 2015
Drukāt

Itālija ceļ gaismā lobistus

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Itālijas valdība ir uzdevusi visiem politiskajiem spēkiem iesniegt priekšlikumus lobistu darbības reglamentēšanai, lai beidzot apstiprinātu visām pusēm pieņemamu likumu. Kopš Itālijas Republikas nodibināšanas ir bijuši jau 58 mēģinājumi sakārtot lobistu darbību, taču tie visi ir izgāzušies. Romas universitāte “La Sapienza” izpētījusi, ka tikai 20 procentos gadījumu ir iespējams noteikt, kurš un kā interesēs ir lobējis politiķu lēmumus. Šī situācija ir pretrunā ar ES direktīvām un Korupcijas apkarošanas biroja prasībām.

“Ērts grēkāzis politiķiem”

Vienošanās ir panākta, teksts uzrakstīts, balsojums parlamentā vairs tikai formalitāte. Bet te piepeši pēdējā minūtē iesniegts labojums, izmaiņas, ko neviens negaidīja. Un likums tiek pieņemts, kamēr visapkārt skan: “uzvar lobisti”, “vainīgi lobisti”. Itālijas nesenajā vēsturē ir daudz gadījumu, kad lielie uzņēmumi tikuši turēti aizdomās par likuma normu patstāvīgu rediģēšanu, kā tas notika, piemēram, ar elektroenerģijas un gāzes kompāniju “Enel”, ko plašsaziņas līdzekļi uzskatīja par īsteno autoru normai, ar kuru tika atceltas valsts dotācijas atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanai, lai gan “Enel” savu līdzdalību noliedza un to nebija iespējams pierādīt. Tāpat nevienam nav noslēpums, ka atsevišķu profesiju pārstāvjiem – taksometru šoferiem, medikamentu ražotājiem, azartspēļu rīkotājiem un citiem – ir īpaši “labvēļi” Itālijas parlamentā, kas garantē šīm profesijām īpašas privilēģijas.

Romas universitāte “La Sapienza” nesenā pētījumā atklājusi, ka tikai 20 procentos gadījumu lobisti ir zināmi un ir saprotams, kā intereses viņi pārstāv. Pārējie 80 procenti ir “ēnas zonā” un vairākumā gadījumu darbojas komunikāciju aģentūru aizsegā vai strādā juridiskajos birojos vai kā individuālu pakalpojumu sniedzēji.

Pjērs Luidži Petrilo ir “La Sapienza” sabiedrisko tiesību profesors, privātās universitātes “Luiss” lobisma teorijas profesors, kā arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas konsultants lobisma jautājumos. Profesors uzskata, ka šāda likuma trūkums Itālijā ir izdevīgs politiķiem, jo ir “ērts grēkāzis”, uz ko novelt savu neizdarību. “Lobisms ir kļuvis par aizsegu politikai, kas nespēj uzņemties atbildību par saviem lēmumiem un vēlas izpatikt visiem,” uzskata Petrilo.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+