Ekonomika
Pasaulē

Itālija cīnās ar jauniešu bezdarbu0


Itālijas premjerministram Mateo Renci izdevies panākt darba tirgus reformas pieņemšanu, lai samazinātu bezdarbu un uzlabotu strādājošo un bezdarbnieku sociālās garantijas.
Itālijas premjerministram Mateo Renci izdevies panākt darba tirgus reformas pieņemšanu, lai samazinātu bezdarbu un uzlabotu strādājošo un bezdarbnieku sociālās garantijas.
Foto – AFP/LETA

Neskatoties uz Itālijā nupat īstenoto darba tirgus reformu un to, ka vairāk nekā pusē Eiropas Savienības valstu bezdarba līmenis krītas, Itālijai joprojām nav izdevies atrisināt augstā jauniešu bezdarba problēmu. Martā jauniešu bezdarbs valstī sasniedza jaunu rekordu – 43,1%. Itālijas jaunieši neaktīvi piesakās jauniešu garantijas programmā, ko līdzfinansē ES. Divos Itālijas dienvidu apgabalos situācija ir īpaši smaga, taču vienlaikus Bolcāno autonomajā provincē valsts ziemeļos jauniešu bezdarba līmenis ir viens no zemākajiem Eiropā, jo šeit pēc Vācijas piemēra tiek ļoti domāts par mācību iestāžu sadarbību ar to beidzēju potenciālajām darbavietām.

Reforma nav jauniešiem

Itālijas premjerministram Mateo Renci šā gada sākumā izdevās panākt darba tirgus reformas pieņemšanu, kam vajadzētu samazināt bezdarbu un uzlabot strādājošo un bezdarbnieku sociālās garantijas. Šī reforma, piemēram, ir ieviesusi minimālo darba samaksu, kas līdz šim Itālijā bija noteikta tikai atsevišķām strādājošo kategorijām, darba sociālo apdrošināšanu, kas paredz iespēju darba zaudēšanas gadījumā līdz 24 mēnešiem saņemt pabalstu, kura summa gan ar katru nākamo mēnesi samazinās. Vienlaikus reforma ir vienkāršojusi darba līgumu veidus, cenšoties izskaust Itālijā beidzamajos gadu desmitos ļoti iecienīto pieņemšanu darbā uz noteiktu neilgu laiku, kas ļāva darba devējam ierobežot darbinieka tiesības. Itālijas valdība ir arī piešķīrusi vienu miljardu eiro, lai atbal­stītu uzņēmumus, kas pieņem darbā jaunus darbiniekus uz nenoteiktu laiku vai pārslēdz līgumus ar esošajiem uz laiku pieņemtajiem darbiniekiem.

Tomēr Itālijas plašsaziņas līdzekļos izskan dažādu ekspertu viedokļi, kurus vieno pamatdoma – šī reforma palīdzēs nedaudz samazināt bezdarba līmeni valstī, taču tikai uz to laika posmu, kamēr pietiks naudas uzņēmumu atbalstam, un ne jauniešu bezdarbu. “Šī nav reforma jauniešiem,” raksta neatkarīgais interneta laikraksts “Linkiesta”, kurš jautā – ja jauniešiem jau tagad ir grūtības atrast kaut īslaicīgu darbu, vai tas nebūs vēl sarežģītāk, ja īslaicīga darba iespējas tiks samazinātas? Pieņemot darbinieku pastāvīgā darbā, darba devējs dos priekšroku pieredzējušākam cilvēkam, nevis jaunietim bez pieredzes, uzskata arī darba studiju centra “Adapt” vadītājs Emanule Maljani.


Neuzticas ES programmai

Saistītie raksti

ES programmas “Youth Guarantee” ietvaros arī Itālijas reģioni piedāvā saviem iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās un nestrādā, palīdzību darba meklējumos vai atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai. Tomēr Itālijas jaunieši programmu uztver ar neuzticību un negaida no tās labus rezultātus. Itālijā pavisam ir 1,7 miljoni jauniešu, kuri nestudē un nestrādā. No tiem jauniešu garantijas datubāzē internetā ir piereģistrējušies tikai 21,2 procenti. Un reģionu atbildīgās amatpersonas pagaidām attaisno šo neuzticēšanos, jo darbojas ļoti lēni – tikai nedaudz vairāk nekā trešdaļa no datubāzē reģistrētajiem jauniešiem ir tikusi uzaicināta uz pirmajām pārrunām. Turklāt programmas dati liecina, ka jauniešiem neatkarīgi no izglītības līmeņa tiek piedāvāts gandrīz vienīgi nekvalificēts darbs ar zemu atalgojumu, un trīs ceturtdaļās gadījumu tas ir darbs uz īsu laiku. Trūkst piedāvājumu apmaksātai darba praksei un mācekļiem, kas jauniešiem varētu būt daudz aktuālāk.


Bolcāno pozitīvais piemērs

Šajā drūmajā ainā izceļas Trentīno-Alto Adidžes reģions un it īpaši Bolcāno autonomā province, kas jau vairākus gadus ir starp Eiropas labākajiem reģioniem jauniešu bezdarba ziņā. Kamēr Kalabrijas reģionā bez darba ir 59,7% jauniešu un Apūlijas reģionā – 58,1% un abi šie Itālijas apgabali ir starp desmit sliktākajiem Eiropā, Bolcāno provincē nestrādā vien 4,4 procenti ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā līdz 29 gadiem. Netālu no Vācijas robežas esošās provinces panākumu noslēpums ir tieši Vācijas pieredzes pētīšana un izmantošana. Pārējā Itālijas teritorijā darbs uzņēmumos mācību laikā nav iespējams vai tiek izmantots nepareizi, bet Bolcāno līdzīgi kā Vācijā piedāvā duālo sistēmu – profesionālo un arī vidējo mācību iestāžu audzēkņi paralēli mācībām uzņēmumos praktizējas profesijā, kuru apgūst. Šāda sistēma garantē gandrīz drošu darba vietu strādājošajiem audzēkņiem – 80 procenti no viņiem pēc skolas beigšanas paliek strādāt tajā pašā uzņēmumā vai pāriet uz radniecīgu uzņēmumu. Darba prakse Bolcāno provincē tiek piedāvāta 106 dažādās profesijās, sākot no otrā profesionālās skolas vai vidusskolas mācību gada. Prakses ilgums ir no trim līdz pieciem gadiem, un tās noslēgumā praktikants saņem diplomu, kas apliecina iegūto kvalifikāciju. Arī pārējā Itālijas teritorijā darba prakse teorētiski ir paredzēta, taču praktiski tiek izmantota nepareizi, nereti noformējot kā praktikantus pastāvīgos darbiniekus, lai varētu tiem maksāt mazāk un saņemt valsts atbalstu. Vislielākā problēma ir kontroles trūkums. Bolcāno pievērš lielu uzmanību arī šim apstāklim, regulāri un rūpīgi pārbaudot uzņēmumus, kas pieņem darbā praktikantus. Piemēram, ja skolēni paliek uzņēmumā pārāk ilgu laiku un darba dēļ neierodas uz stundām, uzņēmums tiek sodīts un zaudē piešķirtās nodokļu atlaides.

LA.lv