×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. februāris, 2016
Drukāt

Itālijā par diviem miljoniem eiro veidos Musolīni muzeju (3)

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Itālijas valdība ir gatava piešķirt divus miljonus eiro Benito Musolīni muzeja iekārtošanai šīs personības dzimtajā pilsētā Predapio. Līdz ar to pārtraukts ap 70 gadu ilgais tabu periods, kad, vismaz valdības līmenī, bijušā itāliešu fašistu līdera vārda pieminēšana nebija vēlama, vēsta Itālijas prese.

Atšķirībā no attieksmes pret Ādolfu Hitleru Vācijā, Itālijas sabiedrība pret savu “duči” nekad nav ieņēmusi absolūti noliedzošu nostāju. Musolīni kā Itālijas premjers nāca pie varas demokrātiskā ceļā 1922. gadā, taču līdzīgi Hitleram drīz vien koncentrēja varu savās un savas fašistu partijas rokās, kļūstot par diktatoru, līdz tika gāzts 1943. gadā. Daudzi itāļi labprāt akcentē viņa varas gadu Itālijas ekonomiskos un politiskos panākumus, aizmirstot par fašistiskā režīma represijām un ēnas pusēm. Predapio un Musolīni kaps pilsētiņā ir apmeklējuma vieta ne tikai neofašistiem, bet arī vienkāršo tūristu tūkstošiem. Suvenīru veikalos tur netrūkst piemiņlietiņu, plakātu, kalendāru vai T kreklu, kuros apspēlēta Musolīni tēma.

Ideja par muzeja iekārtošanu pieder Predapio mēram Džordžio Frasineti. Frasineti noraida bažas, ka iecerētais muzejs var izvērsties par vietu, kurā tiek apjūsmots fašisma periods, turklāt par valsts naudu. “Tur nav runas par bēdīgi slavenā Itālijas fašistu diktatora slavināšanu, tikai par centieniem paveikt kaut ko svarīgu mūsu zemes vēstures labā,” laikrakstam “La Stampa” sacīja pilsētas galva.

Kā piemērota vieta muzejam nolūkota agrākā fašistu partijas mītne – pretenciozs, Musolīni laikmeta stilā būvēts trīsstāvu nams pilsētas centrā, puskilometru no dučes dzimšanas vietas un aptuveni kilometru no viņa kapa vietas. Ēka šobrīd ir pamesta, bez saimnieka. Kopējās projekta izmaksas ir ap pieci miljoni eiro. Kā jau minēts, divus miljonus piešķirs Itālijas valsts, vēl pusmiljons nāks no Predapio budžeta, bet divus miljonus plānots piesaistīt no ES fondiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Katrs sava laika maita

  2. Malači itāļi!!! Tas nozīmē ka ar šo tautu vēl viss nav galā.

  3. Viņš bija daudz labāks nekā krievu Pūķins.

Draugiem Facebook Twitter Google+