×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
26. oktobris, 2012
Drukāt

Itālijā sākusies dzīvokļu izpārdošana


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krīzes skartajā Itālijā nekustamo īpašumu tirgotāji ir samazinājuši savas prasības. Tāpēc, ja ir pietiekami naudas līdzekļi vai iespēja saņemt kredītu, iegādāties dzīvokli Itālijā šobrīd ir daudz izdevīgāk nekā 2007. gadā.

 

Vienlaikus dzīvokļu kredītu izsniegšana valstī ir ļoti sarukusi, jo aizvien mazākai iedzīvotāju daļai ir beztermiņa darba līgums vai citi pierādāmi un pietiekami ienākumi. Lai gan iegādāties dzīvokli īpašumā ilgtermiņā ir krietni izdevīgāk nekā to īrēt, pašlaik pircēju skaits sarūk, bet īrnieku skaits strauji pieaug.

 

Atlaižu rekords

Itālijas centrālais laikraksts “Corriere della Sera”, izpētot vairāk nekā 200 000 dzīvokļu pārdošanas piedāvājumu, secinājis, ka šā gada septembrī vismaz 9000 no tiem ir samazināta cena, kas ir lielākais cenu kritums beidzamo piecu gadu laikā. Vidēji cenas pazeminātas par 6,5 procentiem, taču atsevišķiem īpašumiem cenas kritušās pat par trešdaļu.

Salīdzinot ar 2007. gadu, dzīvokļu cenas ir kritušās par vairāk nekā 10 procentiem.

Cilvēks, kuram bija 100 000 eiro iekrājumi un iespēja paņemt kredītu uz 20 gadiem ar 800 eiro maksājumu mēnesī, 2007. gadā varēja iegādāties 86,4 kvadrātmetrus lielu dzīvokli kādā no Itālijas mazākajām pilsētām, bet tagad uz tādiem pašiem noteikumiem iespējams iegādāties 107,8 kvadrātmetrus plašu dzīvojamo platību.

Milānā par to pašu summu 2007. gadā bija iespējams nopirkt 55,2 kvadrātmetrus, bet tagad 70,5 kvadrātmetrus lielu dzīvokli. Romā attiecīgi 60 un 70,1 kvadrātmetru mājokli.

Tas nenozīmē, ka ir samazinājies pirktgribētāju skaits, taču ir palielinājusies starpība starp pircēja piedāvāto cenu un pārdevēja pieprasīto. Vēl nesen Itālijā dzīvokļu īpašnieku starpā valdīja pārliecība, ka dzīvokļu cenas nevar kristies. Tomēr pašlaik tās krītas arī tādēļ, ka kavēties ar pārdošanu un turēt dzīvokli tukšu gada laikā var izmaksāt 6 līdz 8 procentus no tā vērtības, ieskaitot šogad palielināto nekustamā īpašuma nodokli, kas ir sevišķi augsts, ja vienai ģimenei pieder vairāk nekā viens dzīvoklis.

 

Atliek sapni 
par īpašumu

Itāliešiem ir ļoti svarīga ģimene un ģimenes māja. Aizvadītajos gadu desmitos šīs valsts iedzīvotājiem ir bijuši pietiekami ienākumi un iespēja saņemt kredītus, lai iegādātos dzīvokļus. Pašlaik aptuveni 80 procenti itāliešu ir sava mājokļa īpašnieki, kas liek domāt par Itāliju kā labklājības zemi. Taču jaunākā statistika liecina, ka ceturtā daļa itāliešu dzīvo pārāk mazos dzīvokļos, bet piektdaļa – dzīvokļos, kuros ir pelējums vai jumts laiž cauri ūdeni, un nevar atļauties tos nomainīt.

Lielākais šķērslis potenciālajiem pircējiem ir kredīts, ko bankas piešķir aizvien negribīgāk. Šā gada pirmajā ceturksnī kredīts nekustamo īpašumu iegādei pavisam piešķirts 92 415 ģimenēm, kas ir apmēram puse no pirms gada izsniegtajiem kredītiem.

No tiem pie hipotekārā kredīta tikušas 64 116 ģimenes, un šis kredīta veids sarucis par 39 procentiem, bet pārējie kredīti bez nekustamā īpašuma hipotekārās garantijas piedzīvojuši vēl straujāku kritumu.

Romas iedzīvotājs Roberto žēlojas: “Neesam bagāta ģimene, man ir 25 gadus vecs dēls, un, kaut arī dēlam ir stabils darbs, viņš nespēj savākt nepieciešamos līdzekļus, lai iegādātos kaut vienistabas dzīvokli. Un ticiet man, redzēt pieaugušā dēla acīs apjukumu, jo viņš nevar aiziet projām no vecāku mājām un sākt patstāvīgu dzīvi, ir ļoti nepatīkama, apkaunojoša sajūta. Ar šodienas algām, pat ja tev izdodas tikt pie kredīta, tas nozīmē ne tikai uzlikt hipotēku dzīvoklim, kas tiek iegādāts, bet arī ieķīlāt visu savu dzīvi un būt gandrīz drošam, ka agrāk vai vēlāk kredītu neizdosies nomaksāt. Tagad man atliek cerēt, ka dzīvokļu cenas kritīsies vēl vairāk. Manuprāt, zaudētājas no tā būtu vienīgi bankas.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+