Foto: LETA

Itālijā tiesā mūsdienu vergturus 0

Vakar Itālijas dienvidu pilsētiņā Lečē sākās lielākais tiesas process Itālijas vēsturē par cilvēku paverdzināšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Kā cietušie šajā tiesas procesā piedalās dažādu valstu 438 pilsoņi, pārsvarā no Āfrikas valstīm, kas Itālijas presē tiek dēvēti par “saules bateriju vergiem”, jo strādājuši saules bateriju parka būvē 12 stundas diennaktī, līdz ceļgaliem dubļos, bez atbilstoša aprīkojuma, turklāt lielākā daļa no viņiem nemaz nav saņēmusi samaksu par paveikto.

Par cilvēku paverdzināšanu un nelegālās imigrācijas veicināšanu nāksies atbildēt 15 cilvēkiem, kuri pārstāv Spānijas uzņēmuma “Tecnova” Itālijas filiāli vai darbā iekārtošanas biroju “B. D. Consulting”, kas meklēja imigrantus šim darbam. “Tecnova”, kas šogad pasludinājusi maksātnespēju, 2009. gadā uzvarēja saules bateriju ražošanas lielfirmas “GSF” rīkotajā konkursā par trīspadsmit milzīgu saules bateriju parku būvi Lečes un Brindizi apgabalos Itālijas “zābaka papēdī”, taču darbu zemās izmaksas panāca, neievērojot likumus un necienot savus strādniekus. Pavisam “Tecnova” Itālijas dienvidos divus gadus nodarbinājusi 800 cilvēkus, galvenokārt nelegālos imigrantus, kuri strādājuši bez darba līgumiem, neievērojot darba drošības noteikumus un nav saņēmuši medicīnisko palīdzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesas process “saules bateriju vergu” lietā notiek vienlaikus ar vēl viena cilvēku paverdzināšanas gadījuma izskatīšanu jau apelācijas instances tiesā, kurā deviņi Itālijas dienvidu daļas lauksaimnieki tiek apsūdzēti cilvēku, galvenokārt nelegālo imigrantu no Tunisijas, izmantošanā lauksaimniecības darbos par neatbilstošu samaksu un necilvēcīgos dzīves apstākļos. Šis “arbūzu vergu” tiesas process ir īpašs ar to, ka ir pirmais Itālijā, kurā pie atbildības tiek saukti ne tikai starpnieki – darbinieku vervētāji un uzraugi – kā līdz šim, bet arī īstie labuma guvēji un pasūtītāji. Par cilvēku paverdzināšanu Itālijas kriminālkodeksa 600. pants paredz cietumsodu no 5 līdz 15 gadiem, bet noteiktos vainu pastiprinošos apstākļos sods var tikt palielināts vēl par trešdaļu.

Lai gan varētu domāt, ka cilvēku paverdzināšanas noziegums vairs nav aktuāls, tā diemžēl nav. Itālijā pērn policija paziņojusi tiesu iestādēm par 228 cilvēkiem, kas tiek turēti aizdomās par cilvēku paverdzināšanu, un 72 – par cilvēku tirdzniecību. Visbiežāk ar šiem noziegumiem sastopas Neapoles apkaimes tiesībsargājošās iestādes, kur 43 darboņi pērn apsūdzēti par cilvēku paverdzināšanu un 33 par cilvēktirdzniecību. Taču mūsdienu vergturi nedzīvo tikai Itālijas dienvidos – otrajā vietā no 20 Itālijas apgabaliem ir Lombardija ar centru Milānu, kur paverdzināšana biežāk iet roku rokā ar prostitūciju vai nepilngadīgo izmantošanu ubagošanai. Itālijas policija pievērš lielu uzmanību šiem noziegumiem, taču ne vienmēr tiesu iestādes spēj pierādīt apsūdzēto vainu – 2012. gadā par cilvēktirdzniecību Itālijā notiesāti 32 cilvēki, bet pērn šajā noziegumā par vainīgu atzīts tikai viens.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.