Foto – AFP/LETA

Itālijā tvarsta nodokļu blēžus 0

Itālijas varas iestādes paziņojušas par jaunu paņēmienu nodokļu nemaksātāju atklāšanai, ieviešot tā saucamo “Redditometro” – sistēmu iedzīvotāju ienākumu apzināšanai. Jaunā sistēma dod iespēju analizēt jebkuras ģimenes izdevumu modeli, salīdzinot to ar uzrādītajiem ienākumiem.


Reklāma
Reklāma

 

Izdevumiem jāatbilst ienākumiem

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Izvairīšanās no nodokļu maksāšanas Itālijā ir bijusi hroniska problēma gadsimtiem, atzīmē raidsabiedrība BBC. Pēc Itālijas varas iestāžu oficiālajiem datiem, katru gadu nodokļos netiek nomaksāti aptuveni 120 miljardi eiro, tāpēc nodokļu inspektoriem vajadzīgas iedarbīgākas metodes sava darba veikšanai.

Itālijas nodokļu inspektori arī līdz šim ir izmantojuši papildu informāciju nodokļu apjoma precizēšanai, piemēram, datus par tādiem pirkumiem kā māja vai automobilis.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ienākumu mērītāja” ieviešana dos iespēju nodokļu dienestam labāk apzināt iedzīvotāju izdevumus daudzās ikdienas dzīves jomās. Jaunā sistēma iedala visus iedzīvotājus 11 galvenajos mājsaimniecību veidos: vieninieki, pāri, ģimenes ar bērniem utt., detalizēti atveidojot katras mājsaimniecības tipa ienākumu izlietojumu aptuveni simt dažādās jomās: pārtika, dzērieni, apģērbi, izklaide utt. Šīs prognozes tiek precizētas, ņemot vērā reģionālās atšķirības. Itālijas nodokļu inspektori uzskata, ka tagad viņu rīcībā būs informācija par summu, kas vidusmēra četru cilvēku ģimenei Itālijas dienvidos jāizdod, lai izdzīvotu.

Ja šādas ģimenes nodokļu deklarācijā uzrādītie ienākumi ir ievērojami zemāki par izskaitļoto summu, nodokļu inspektoriem būtu pamats aizdomām un iemesls sākt izmeklēšanu, prasot izskaidrot ienākumu avotu.

“”Ienākumu mērītāja” sistēmas ieviešana pamatojas saprātīgajā pieņēmumā, ka zināmam izdevumu līmenim jāatbilst attiecīgam ienākumu apjomam,” paziņojis Itālijas nodokļu dienesta vadītājs Atilio Befera. Pēc viņa vārdiem, jaunā sistēma ir līdzīga tai, ko lieto ASV nodokļu dienests, lai atklātu “nekaunīgus nodokļu nemaksātājus”. Pēc viņa vārdiem, jaunā sistēma tiks lietota īpašos gadījumos. Pēc sarunām ar valdību nodokļu dienests nācis klajā ar paziņojumu, lai nomierinātu satrauktos iedzīvotājus, uzsverot, ka “Ienākumu mērītājs” netiks vērsts pret ierindas iedzīvotājiem. Nodokļu dienesta amatpersonas atzīmē, ka, pastāvot aizdomām par četru miljonu iedzīvotāju nodokļu deklarācijām, jaunā sistēma tiks izmantota tikai aptuveni 40 000 ģimeņu ienākumu pārbaudei gadā. Itālijas sabiedrībā pieaug kritiska attieksme pret nodokļu nemaksātājiem, nodokļu dienestam saņemot arvien vairāk zvanu par nodokļu blēžiem. Pirms nodokļu inspektora paziņojuma katrs Itālijas iedzīvotājs var izmantot interneta testu, lai pārbaudītu savu ienākumu atbilstību izdevumiem un pārliecinātos, vai neatrodas “riska zonā”.

Reklāma
Reklāma

 

Nodokļu nemaksāšana nav “cilvēktiesība”

Daži analītiķi ir apsūdzējuši Itālijas nodokļu dienestu policejisku metožu izmantošanā, lai atklātu nodokļu nemaksātājus, salīdzinot “Ienākumu mērītāja” ieviešanu ar nepieņemamu iejaukšanos privātajā dzīvē, par ko varējusi sapņot bijušās Austrumvācijas slepenpolicija. “Jaunā sistēma grauj indivīda tiesības,” apgalvo laikraksta “Corriere della Sera” apskatnieks Pjero Ostelino. Viņaprāt, “tā nav cīņa pret nodokļu nemaksātājiem, bet izmeklēšana par jūsu dzīvesveidu un pirkumiem”.

“Es esmu pret “Ienākumu mērītāju” ne tāpēc, ka aizstāvētu nodokļu nemaksāšanu. Es neuzskatu, ka nodokļu iekasēšana būtu jāveic, samīdot indivīda brīvības. Tas atgādina bijušo Austrumvāciju.” Pēc viņa vārdiem, “es gribētu dzīvot valstī, kur kardināls var katru mēnesi pirkt pornogrāfisku žurnālu bez vajadzības to izskaidrot nodokļu dienestam”.

Ostelino paziņojis, ka saņēmis “kaudzi vēstuļu” no lasītājiem, kas atbalsta viņa kritisko attieksmi pret “Ienākumu mērītāja” ieviešanu nodokļu nemaksātāju apzināšanā.

“Ienākumu mērītāja” ieviešana ir sākta neizdevīgā laikā, jo Itālija ir ierauta priekšvēlēšanu kampaņā, atzīmē BBC. Draudīgā sistēma nodokļu nemaksātāju atklāšanai nekad nebūtu kļuvusi populāra itāliešu vēlētāju vidū, un politiķi nav kavējušies to nosodīt. Premjerministrs Mario Monti nodēvējis “Ienākumu mērītāju” par “tikšķošu bumbu”, ko atstājusi viņa priekšteča Silvio Berluskoni valdība. Berluskoni paziņojis, ka varētu apsvērt šīs sistēmas atcelšanu, ja uzvarēs parlamenta vēlēšanās 24. februārī. Demokrātiskās partijas vadītājs Pjērs Bersani, kam prognozē 
labas iespējas veidot Itālijas nākamo valdību, izteicies, ka meklētu citus veidus, kā cīnīties pret nodokļu nemaksāšanu.

 

Fakti

Itālijas valdības izdevumi 2010. gadā

Kopējie izdevumi – 782 miljardi eiro

Aizsardzība – 22 miljardi eiro

Sabiedriskā kārtība un drošība – 30 miljardi eiro

Veselības aprūpe – 118 miljardi eiro

Izglītība – 69 miljardi eiro

Sociālā aizsardzība – 317 miljardi eiro

Nenomaksāto nodokļu kopsumma Itālijā – 
120 miljardi eiro

 Avots: “Eurostat”

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.