×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. februāris, 2013
Drukāt

Itālijas ekspremjers Berluskoni raujas pie varas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Itālijas bijušais premjerministrs Silvio Berluskoni liek lietā jebkādus ieročus, lai palielinātu savas koalīcijas izredzes uzvarēt parlamenta vēlēšanās, kas notiks 24. un 25. februārī.

 

Ekspremjers, kas ir arī futbola kluba “Milan” prezidents, aizvadītajā nedēļā iegādājās savai futbola komandai jaunu talantīgu uzbrucēju, cerot, ka šāds solis nodrošinās viņam fanu pateicību un vismaz pāris procentu papildu balsu. Pēc tam Berluskoni solīja ieviest ģimenēm draudzīgu nodokļu politiku, bet svētdien uzrunāja tos itāliešus, kas ir savu dzīvokļu īpašnieki, un apņēmās pēc uzvaras vēlēšanās kompensēt tehnokrātu valdības atkalieviesto nekustamā īpašuma nodokli par pirmo mājokli.

 

Maina viedokļus

Berluskoni, kas jau trīs reizes ir bijis Itālijas valdības priekšgalā, šajā pirmsvēlēšanu kampaņā vairāk nekā jebkad izceļas ar viedokļa maiņu un paša sacītā noliegšanu. Aizvadītā gada oktobrī Berluskoni paziņoja par aiziešanu no aktīvās politikas, bet tagad atkal kandidē vēlēšanās, gan ne premjera, bet tikai uz ekonomikas ministra krēslu. Atteikšanās no valdības vadītāja amata bija partijas “Ziemeļu līga” prasība, lai atjaunotu agrāko koalīciju.

Arī futbolists Mario Balotelli licis Berluskoni mainīt domas. Tikai trīs nedēļas pirms Balotelli iegādes Berluskoni nosauca raksturā nesavaldīgo uzbrucēju par “sapuvušu ābolu”, kas varot sabojāt pārējos komandas spēlētājus, un paziņoja, ka nekad nepieļaus Balotelli nokļūšanu “Milan” komandā. Pēc uzbrucēja iegādes, kurš jau attaisnojis komandas cerības, svētdien gūstot pirmos vārtus tās labā valsts futbola čempionātā, “Milan” prezidents noliedza, ka jebkad būtu slikti izteicies par Balotelli.

Kopš 76 gadus vecais Berluskoni atzina, ka plāno kandidēt vēlēšanās, viņš turpina kritizēt 69 gadus veco tehnokrātu premjeru Mario Monti, pārmetot pakalpību Vācijai un tās reformu prasībām, kā arī vainojot viņu nespējā glābt parādu krīzes skarto valsts ekonomiku.

Vienlaikus Berluskoni aizmirst, ka ir valdījis Itālijā ilgāk nekā jebkurš cits premjers un savā valdīšanas laikā palielinājis valsts izdevumus par 154 miljardiem eiro, uzliekot tai parādu slogu, kā arī nav izpildījis lielāko daļu iepriekšējās vēlēšanu kampaņās izteikto solījumu.

Tas netraucē Berluskoni turpināt solīt, un gurdās pirmsvēlēšanu 
kampaņas atdzīvināšanai tapusi apņemšanās, ko Itālijas prese dēvē par šokējošu, – kompensēt pērn samaksāto nekustamā īpašuma nodokli par pirmo mājokli. Berluskoni valdība nodokli par galveno mitekli atcēla 2008. gadā, bet tehnokrātu valdība pērn to atjaunoja, lai papildinātu parādu krīzes iztukšoto valsts kasi. Brisele pārmeta nodokļa nesamērīgumu (piemēram, par dzīvokli Romas centrā bija jāmaksā vidēji 1843 eiro, ārpus centra 1154 eiro, bet pašā nomalē 373 eiro).

Uzrunājot mītiņa dalībniekus Milānā, Berluskoni paziņoja, ka uzvaras gadījumā atcels nepopulāro nodokli un atdos iedzīvotājiem 2012. gadā samaksāto naudu “kā kompensāciju par valsts kļūdainajiem lēmumiem”. Četrus miljardus eiro, kas būtu nepieciešami iemaksātā nodokļa atmaksai, Berluskoni plāno iegūt, atceļot valsts finansējumu partijām, palielinot nodokļus cigaretēm un azartspēlēm, kā arī apliekot ar nodokļiem itāliešu īpašumus Šveicē.

 

Izvairās no debatēm

Berluskoni galvenie pretinieki – kreisi centriskās koalīcijas līderis Pjērs Luidži Bersani un Monti – ir kritizējuši Berluskoni solījumu kā neīstenojamu un pārmetuši sāncensim centienus “nopirkt” itāliešu balsis. Monti vairākkārt aicinājis Berluskoni piedalīties televīzijas debatēs, taču izaicinājums līdz šim nav ticis pieņemts un, šķiet, ka tas arī nenotiks. Berluskoni atteicies piedalīties privātās televīzijas “Sky” rīkotajās debatēs, uz kurām aicināti sešu lielāko partiju līderi.

Pēc sabiedriskās domas aptaujām, Berluskoni vadītā labēji centriskā koalīcija pašlaik ir otrajā vietā aiz kreisi centriskās koalīcijas, kuru atbalsta 37% balsstiesīgo. Berluskoni koalīcija vēlēšanās varētu iegūt 24% balsu, bet aizejošais premjers Monti ar centriskajiem spēkiem – ap 10%.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+