×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
2. aprīlis, 2013
Drukāt

Itālijas prezidents aicina talkā “gudros”

Vairāk nekā mēnesi pēc 24. un 25. februārī notikušajām parlamenta vēlēšanām Itālijā joprojām nav jaunas valdības. Vēlēšanu uzvarētājs – kreisi centriskās koalīcijas līderis Pjērs Bersani – nav spējis sastādīt valdību, tādēļ valsts prezidents Džordžo Napolitāno politiskās krīzes atrisinājumu uzticējis 10 “gudrajiem” – ekonomikas un tieslietu ekspertiem, kas centīsies panākt vienošanos starp partijām. 


“Mans darbs šajās dienās nav novedis pie pozitīva rezultāta,” atzina Bersani, kuram Napolitāno 22. martā uzticēja jaunās valdības veidošanu. Bersani kreisi centriskā koalīcija uzvarēja vēlēšanās ar minimālu balsu pārsvaru, nodrošinot sev vairākumu parlamenta apakšpalātā, bet ne senātā. Sarunās par valdības sastādīšanu Bersani vadītā koalīcija atteikusies sadarboties ar bijušā premjerministra Silvio Berluskoni labēji centrisko bloku, kas vēlēšanās ieguva otro vietu. Bet par valsts trešo lielāko spēku kļuvusī “Piecu zvaigžņu kustība” paziņojusi, ka neatbalstīs neviena cita politiskā spēka vadītu valdību, kā vien pašu līdera Bepes Grillo izveidotu Ministru kabinetu.

Napolitāno kā vienu no politiskās krīzes risinājumiem apsvēra iespēju nekavējoties atkāpties no amata, lai varētu tikt izsludinātas jaunas parlamenta vēlēšanas. Pēc Eiropas Centrālās bankas prezidenta Mario Dragi aicinājuma neatkāpties, jo “finanšu tirgi to nesaprastu”, Napolitāno sestdien apliecināja savu apņemšanos nostrādāt līdz pilnvaru termiņa beigām 15. maijā. Itālijas prezidents arī atgādināja, ka Itālija nav palikusi bez valdības – lai gan Itālijas tehnokrātu valdības vadītājs Mario Monti aizvadītajā decembrī iesniedza demisiju, šī valdība turpina darbu līdz jaunā Ministru kabineta izveidei.

Lai veicinātu jaunas valdības sastādīšanu, Napolitāno ir lūdzis palīdzību desmit “gudrajiem”: pieciem ekonomikas ekspertiem un tikpat juristiem.

Eksperti pārstāv dažādas politiskās partijas un valsts iestādes, piemēram, valsts statistikas institūta “Istat” prezidents Enriko Džovanini, Itālijas Bankas direkcijas pārstāvis Salvatore Rosi, aizejošais Eiropas lietu ministrs Enco Moavero Milanezi. Divas ekspertu grupas centīsies panākt vienošanos ar partijām par steidzamākajām nepieciešamajām reformām un aicinās izveidot tādu valdību, kas uzņemtos īstenot šīs vairākuma pieprasītās reformas.

Ekspertu līdzdalība valdības izveidošanas procesā Itālijā tiek izmantota pirmoreiz. Ar Napolitāno ieteikto risinājumu vienisprātis ir tikai centriskie spēki, bet lielākās koalīcijas ir noskaņotas kritiski.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+