Foto – Fotolia

Itālijas valdības jaunās likuma normas vēršas pret vardarbību ģimenē
 0

Itālijā katru trešo dienu kāda sieviete mirst no vīra, bijušā vīra vai drauga rokas, bet 6,7 miljoni itāliešu ir piedzīvojušas fizisku vai seksuālu vardarbību. Itālijas valdība pieņēmusi jaunas likuma normas, vēršoties pret vardarbību un slepkavībām ģimenes lokā. Jaunās normas pietuvinās Itāliju citām Rietumeiropas valstīm, kur jau darbojas līdzīgi likumi. 


Reklāma
Reklāma

 

Šogad jau 70 upuri

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

25 gadus veco Rozi Bonanno Palermā divgadīga dēlēna acu priekšā ar nazi nogalināja sievietes bijušais draugs, kad viņa atteicās atsākt kopdzīvi. Roze jau vairākas reizes bija vērsusies policijā ar iesniegumu par to, ka viņas bijušais partneris viņu vajā. Mišele Kamposs Parmā bija vēl jaunāka – 21 gadu veca, kad draugs greizsirdības uzplūdos nosita viņu ar āmuru, satina palagos un paslēpa zem gultas. Erikas Čurlijas mūžs aprāvās 48 gadu vecumā netālu no Lečes, kur bijušais vīrs viņu nošāva, jo nespēja pārdzīvot šķiršanos, un pēc tam pats izdarīja pašnāvību.

Tie ir tikai daži jaunākie traģiskie notikumi, par kuriem informē Itālijas plašsaziņas līdzekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam kopš šā gada sākuma Itālijā nogalinātas 90 sievietes, 70 sievietēm dzīvību atņēmuši viņām tuvi vīrieši. Vēl 3751 sieviete šā gada pirmajā pusgadā vērsusies policijā kā bijušo dzīvesbiedru uzmācīgas vajāšanas upuris, un šie skaitļi pieaug, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem.

Pavisam Itālijā 6,7 miljoni sieviešu ir cietušas no fiziskas vai seksuālas vardarbības, no tām apmēram miljons – izvarotas. Itālijas Sieviešu veselības uzraudzības padome lēš, ka vardarbība pret sievietēm valstij izmaksā 2,4 miljardus eiro gadā.

 

Vajātājus – aiz restēm

Lai pasargātu sievietes, Itālijas valdība ir pieņēmusi virkni normu, kas paredz, ka vardarbīgais partneris būs spiests atstāt kopīgo mājvietu. Ja vainīgais tiks pieķerts agresijas brīdī, viņu nekavējoties arestēs. Sodi par vardarbību tiks pastiprināti, ja tā notikusi nepilngadīgu personu klātbūtnē, bet seksuālos noziegumus sodīs bargāk, ja cietusī ir grūtniece.

Itālijas valdība bargi vēršas arī pret vajāšanu – pasākumu sēriju, kas traucē vajātā cilvēka ikdienas dzīvi, radot viņam uztraukumu un bailes, bet smagākos gadījumos var apdraudēt upura veselību un dzīvību.

Itālijā vajāšana atzīta par noziegumu 2009. gadā, kad kā maksimālais sods tika noteikta brīvības atņemšana uz četriem gadiem. Tagad valdība ir palielinājusi maksimālo sodu uz pieciem gadiem cietumā, kā arī papildinājusi iespējamās vajāšanas formas ar vajāšanu internetā.

Tagad iesniegumus par seksuālo vai fizisko vardarbību un vajāšanu vairs nav iespējams atsaukt. Pēc likumdevēju domām, tas palīdzēs izvairīties no situācijām, kad vardarbīgais partneris ar iebiedēšanu un piespiešanu panāk, ka sieviete atsakās no iepriekš izvirzītajām apsūdzībām.

Reklāma
Reklāma

 

Kā ir citās valstīs?

Vācijā 49% no pērn nogalinātajām sievietēm ir noslepkavojuši partneri. No 2002. gada Vācijā darbojas likums vardarbības prevencijai ģimenē, kas uztic ģimenes lietu tiesnesim iejaukties riskantās situācijās. Vardarbīgiem vīriem tiek aizliegts tikties ar ģimeni, bet upuri, ja nepieciešams, var apmesties īpašās pašvaldības mājās. No 2008. gada pieņemts arī likums pret vajāšanu.

Spānijā vajāšanas noziegums kriminālkodeksā ir iekļauts jau 1989. gadā, bet kopš 2004. gada valstī ir izveidotas īpašas tiesas, kuras izskata vardarbības gadījumus ģimenē. Turklāt Spānijas likumi aizsargā vājāko, gan ekonomiski, gan praktiski palīdzot upurim pamest kopīgo mājvietu.

Austrijā pirmais likums pret vardarbību ģimenē pieņemts 1996. gadā un vairākkārt labots. Pēc tiesas rīkojuma vardarbīgais partneris tiek nekavējoties attālināts no mājokļa.

Francijā 2010. gadā pieņemtais likums nosaka bargus sodus ne vien par fizisku un psiholoģisku vardarbību ģimenē, bet arī par vārdiskiem apvainojumiem. Fiziskas vardarbības gadījumā paredzēta vainīgā piespiedu attālināšana un bargs cietumsods.

Lielbritānijā vajāšana tiek uzskatīta par noziegumu kopš 1997. gada, un par to draud ieslodzījums līdz 6 mēnešiem vai pat vairāk, ja noziegums pastrādāts atkārtoti. Tiesa var arī attālināt vardarbīgo dzīvesbiedru, un par šā rīkojuma pārkāpšanu draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

Skotijā bijušā partnera vajāšana nav iekļauta noziegumu sarakstā, tomēr praksē tiek uztverta kā likumpārkāpums. Cietušais var vērsties tiesā, un tā katrā situācijā atsevišķi lemj, vai brīdināt vainīgo vai arī piemērot ieslodzījumu.