×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
2. janvāris, 2018
Drukāt

Viltus ziņa: Baltijas bērnus gatavo karam ar Putinu (13)

Ekrānuzņēmums no "Twitter"Ekrānuzņēmums no "Twitter"

Itāļu fotogrāfs Tomaso Klavarīno izpelnījies Baltijas valstu aizsardzības ministriju kritiku par tendenciozu jauniešu militāri patriotisko organizāciju atspoguļojumu fotoreportāžā, kurā apgalvo, ka bērni tiekot īpaši trenēti karam ar Krieviju. Tiek pat lietots apzīmējums “bērni karavīri”, ko parasti attiecina uz bērniem, kurus iesaista reālos militāros konfliktos, piemēram, Āfrikā.

 

Izcelsme un izplatība

Aizvadītajā vasarā itāļu fotogrāfs T. Klavarīno viesojās Baltijas valstīs, lai veidotu materiālu par brīvprātīgajām militārajām organizācijām kā, piemēram, Zemessardze, Jaunsardze, Igaunijas Drošības līga (“Kaitseliit”) un Lietuvas Strēlnieku savienība. Vispirms fotogrāfijas, kurās atspoguļoti Baltijas jauniešu militāri patriotisko organizāciju pārstāvji, parādās T. Klavarīno personīgajā mājaslapā, kur viņš savu reportāžu nosaucis par “Patriotu fabriku”. “Pretkrieviskas noskaņas sazobē ar bailēm par Krievijas iebrukumu pieaug Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Tas dod pienesumu militāro izdevumu pieaugumam un reālai militārajai klātbūtnei,” raksta T. Klavarīno, kurš apgalvo, ka paramilitārās grupas var saistīt ar nacionālisma kāpumu Baltijā. Vēlāk itāļu brīvmākslinieks fotoreportāžu publicēja nīderlandiešu žurnālistikas vietnē “De Corespondent”. Itāļu žurnālists savu materiālu turpināja izplatīt tālāk, un novembrī tas nonāca ASV žurnālā “The Atlantic”. Raksts tiek pieteikts šādi:

“Starp paramilitārajiem brīvprātīgajiem ir baikeri, bijušie karavīri, mednieki un lopkopji. Katrai grupai ir savs atzars, kas paredzēts jaunu vīriešu un sieviešu trenēšanai militārajā taktikā un patriotismā; daži no brīvprātīgajiem ir tikai 12 gadus veci. Šīs grupas apgalvo, ka tās ir apolitiskas. To mērķis ir aizsargāt savas robežas un trenēt nākotnes cīnītājus, lai sagatavotos jebkam, ko nākotnē ir plānojis Putins,” ievadā rakstam, kurā izmantotas T. Klavarīno fotogrāfijas, norāda ASV žurnāls “The Atlantic”.

Galvenais pārmetums itāļu autoram ir par subjektīvu un selektīvu skatījumu uz Baltijas jauniešu militāri patriotiskajām un zemessargu organizācijām. Tās viņa materiālos attēlotas kā agresīvas. Rakstos nav skaidrota reģiona vēsture.

 

Atmaskojums

Klavarīno iepriekš bijis ārštata autors vairākiem starptautiski pazīstamiem medijiem kā, piemēram, “Newsweek”, “The Washington Post”, “Der Spiegel”, “Vice”, “Corriere della Sera”. Tomēr savā mājaslapā noklusē, ka veidojis arī materiālus Krievijas propagandas medijam “Russia Today”. Baltijas valstīs viņš uzturējies mēnesi. Par palīgu Latvijā viņš salīdzis žurnālistu Dāvi Landorfu, kuram šķitis interesanti sadarboties ar šādu “kolēģi” no Rietumiem. Landorfs uzņēmis T. Klavarīno savās mājās, rūpējies par to, lai viņš satiktu zemessargus un jaunsargus Latvijā, tulkojis intervijas. Klavarīno latviešu žurnālistam gan maksājis mazāk, nekā par šādu darbu pieņemts maksāt, aizbildinoties, ka esot brīvžurnālists. “Viņš atstāja labu iespaidu, saziņā bija sakarīgs,” atceras Landorfs. Lielāko daļu sava laika T. Klavarīno esot pavadījis sarunās ar zemessargiem. “Tur bija daudz stāstu par Zemessardzes vēsturi, vīri stāstīja par skarbajiem 90. gadiem, kad organizācija uzturēja sabiedrisko kārtību. Zemessargu teiktajā bija liela stāstu bagātība. Protams, viņš jautāja arī par to, kā viņi attiecas pret Krieviju,” atminas D. Landorfs. Tomēr itāļu aktīvista darba rezultāts viņam uzdzinis mieles un neizpratni, jo, viņa ieskatā, reportāžā izmantotās fotogrāfijas atlasītas, lai radītu viedokli, ka jauniešu militāri patriotiskās organizācijas Baltijā ir radikālas, agresīvas, bet jauniešiem “izskalotas” smadzenes. Daudzās intervijas ar zemessargiem vispār neparādās materiālā. “”De Coresspondent” publicētajā reportāžas versijā virsrakstā tika lietots jēdziens “bērni karavīri”, tas ir ļoti tendenciozi. Varbūt viņam vajadzēja piesaistīt lētu uzmanību un šādi pārdot materiālu,” spriež D. Landorfs. Vasarā viņš sazinājies arī ar T. Klavarīno palīgiem Igaunijā un Lietuvā, kuri arī bija sašutuši. Latviešu žurnālists rakstījis arī “De Coresspondent” redaktoram un vērsis uzmanību uz raksta tendenciozo atspoguļojumu un skaidrojis par jauniešu militāri patriotiskajām organizācijām Baltijas valstīs. Izdevuma redaktors Mauritss Martijns atbildējis, ka “De Coresspondent” nožēlojot redakcionālās izvēles saistībā ar materiālu. “Mēs rakstu labojām, taču kopumā neesam priecīgi par izveidojušos situāciju,” rakstījis redaktors.

“LA” sazinājās ar T. Klavarīno, kurš neuzskata, ka būtu kļūdījies. “Neatbildēšu uz jūsu jautājumiem, to jau iepriekš teicu arī citiem medijiem no Baltijas un Krievijas, kuri ar mani sazinājās,” norāda T. Klavarīno. Tā gan nav patiesība, jo augustā viņš tomēr atbildējis uz Igaunijas laikraksta “Postimees” žurnālistes Evelīnas Kaldojas jautājumiem. Viņš gan nav atklājis, par kādiem līdzekļiem viņš finansējis braucienu uz Baltijas valstīm, un draudējis, ka nākamreiz ar igauņu žurnālisti runāšot viņa advokāts.

“Teikšu jums tikai vienu – manos darbos, arī šajā, nav nekā sagudrota vai iestudēta. Visupirms, esmu fotogrāfs, bet mana otra loma ir būt par žurnālistu. Ko es redzu – fotografēju, ko piedzīvoju – aprakstu,” “LA” skaidro T. Klavarīno. Viņš taisnojas, ka neviens no medijiem, kurā viņš būtu publicējis materiālu, neesot prokrievisks.

D. Landorfs, teic, ka no materiāla, kuru itāļu žurnālists savācis Latvijā, varētu sanākt brīnišķīgs stāsts par zemessargiem un viņu ikdienu. “Tu vari kritizēt institūcijas, tomēr attiecībā uz cilvēkiem jāievēro viņu cieņa, šādi nedrīkst. Zemessargi atvēra viņam savas mājas un uzņēma ar sirsnību,” uzsver D. Landorfs.

Itāļu brīvmākslinieka materiāls kļuvis par pateicīgu barību tādiem ar Krievijas dezinformāciju pielādētiem pseidomedijiem kā “Segodņa”, “vesti.lv”, “baltnews.lv” un “rubaltic.ru”. Klavarīno tur tiek cildināts kā “jauns un ambiciozs fotožurnālists”. “Segodņa” rakstā gan maldīgi apgalvots, ka žurnālistu esot ielūgusi Latvijas Aizsardzības ministrija uz Jaunsardzes “paraugdemonstrējumiem”.

Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vecākā eksperte Daina Ozoliņa “LA” sacīja, ka Klavarīno esot iesniedzis pieteikumu un pēc izvērtēšanas uzaicināts uz Jaunsardzes nometni Kurzemē. Jaunsargiem līdzīgas organizācijas ir ne tikai Baltijas valstīs, bet arī citur Eiropā, piemēram, britu “Cadet Force”. “Saukt jaunsargus par “bērniem karavīriem” ir mēģinājums nomelnot Jaunsardzi. Tā ir informācijas operācijas taktika, un ir ciniski, ka tajā tiek izmantoti bērni,” komentē AM pārstāve.

Ministrija publikācijas vēstījumu vērtē kā naidīgu. “Jo plašākā reģionā parādās konkrētais vēstījums, jo grūtāk to identificēt kā dezinformāciju vai viltus ziņas, jo ir tik daudzi saskarsmes punkti un mediji, kuros konkrētais viedoklis jau bijis publicēts. Rodas informācijas burbulis, kas aptver daudzas valstis. Un sabiedrībai var rasties priekšstats, ka tā ir patiesa informācija, jo taču “visur par to raksta, pat ārzemēs,” vērtē D. Ozoliņa.

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  ========

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 3. Nevajag ar Krievijas draugiem tik atklāti izrunāties , kā to darīja mūsu zemessargi …

 4. Cien. Vikmani! Kur tur ir viltus ziņa? Kas tajā itāļa rakstā neatbilst patiesībai?

  • Njā, šo tiešām grūti nosaukt par viltus ziņu, kaut arī svarīgi ir tas, ko nepasaka, proti, ka neba nu viņus māca sākt karu un okupēt Krieviju, bet tieši otrādi aizstāvēties pret Krievijas uzbrukumu tās sāktā karā.

 5. ILZE TU PILNĪGI NOTEIKTI NEESI. VISDRĪZĀK KĀDA PADAUZA NO CENTRĀLTIRGUS RAJONA.AIZEJ PIE DAKTERA, LAI ŠIS PĀRBAUDA, VAI TU NEESI SIFILISU SAĶĒRUSI!!!

 6. Es piemeram ticu ka netisham tiek skalotas berniem smadzenes jo ja paskats latvija cilvekiem nozombetiem par krieviju un putinu tadi ir pietiekosi kam nav sava viedokla kas vadas no masu medijiem.

  • ILZE, CIK GADUS TU SKOLĀ ESI SĒDĒJUSI?! MĀCĪTIES TU NEMĀCĪJIES, VIENĪGI AR PUIŠEĻIEM PA KRŪMIEM PAPU UN MAMMU SPĒLĒJI……GOVE.

  • TĀ SAUCAMĀ ILZE NO AIZBAIKĀLA, ATKĀRTO PAREIZRAKSTĪBAS LIKUMUS, LAI LASOT VISMAZ kaut ko VARĒTU SAPRAST, PAR KO IR RUNA. STULBĀ ZOSS!

 7. cik nu viltus. mums jau skolās tagad tulit mācis militaro apmācibu kā obligātu priekšmetu. acīmredzama gatavošanās karam, turklat tik pēkšņa un nepārdomāti, ka pat nav kas to māca, bet vienalga jāmāca bērni karot:)

  • tavā RAŠĒ arī māca karot, sākot no pamatskolas, un sen jau !
   Skaties Krievijas žurnālus un netā, apdauzītais !

  • EU, JA TEV TE KAUT KAS NEPATĪK, KRĀMĒ PAUNAS UN LAID UZ RAŠU PAKAROT! VEČU TUR BŪS KA BIEZS, TEV BŪS BAIGĀ PIEKRIŠANA!!!!VEČU KA BIEZS….

  • man domat ka tieši tos agresivos karotājus kas par katru cenu grib izraisit konfliktu vajadzes pašus iepakot tajos čemodānos uz kaur aizsutit:) uz tobago teiksim lai turpina kolonizatoru tradicijas:)

Draugiem Facebook Twitter Google+