×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
20. janvāris, 2016
Drukāt

Īvāns: ja nebūtu organizētas barikādes, mēs dzīvotu pabriesmīgā režīmā (21)

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns

Ja 1991.gadā nebūtu noorganizētas barikādes, lai aizstāvētu Latvijas brīvību, tad tagad mēs dzīvotu pabriesmīgā režīmā un varbūt latviski arī nemaz nerunātu, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Tautas frontes (LTF) pirmais priekšsēdētājs, Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Īvāns.

Viņš atklāja, ka barikāžu laikā esot pārsteigusi cilvēku mobilizācijas gatavība. “Neviens netika spiests uz barikādēm. Tā bija viņu brīva izvēle. Janvāru barikāžu laiks bija brīdis, kad nācijas vairākums izšķīrās par brīvību un eiropeismu,” teica Īvāns.

“Janvāra barikādes bija brīdis, kas mainīja pasaules vēsturi. Pasaules līderu domas pēc barikādēm ļoti krasi mainījās pēc mums. Tas bija hibrīdkarš, ko Kremlis uzsāka. Kremļa pirmais mērķis bija panākt Informācijas blokādi,” skaidroja Īvāns, norādot, ka 1991.gada notikumu laikā īpašu uzmanību Latvijas brīvības aizstāvji pievērsa informācijas izplatīšanai par notiekošo.

1991.gada barikādes notika no no 13.līdz 27.janvārim. Barikādes tika celtas dienu pēc tam, kad padomju armijas daļas un speciālās nozīmes vienības uzbruka Viļņas televīzijai, nogalinot 13 cilvēkus. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, izveidojot barikādes ap stratēģiskiem objektiem – Augstākās Padomes, Ministru Padomes, televīzijas ēkas un citiem.

20.janvārī pēc deviņiem vakarā sākās uzbrukums Iekšlietu ministrijas ēkai. Gāja bojā pieci cilvēki – miliči Sergejs Konoņenko un Vladimirs Gomonovičs, skolnieks Edijs Riekstiņš un kinooperators Andris Slapiņš, bet vēlāk no gūtajiem ievainojumiem nomira arī kinooperators Gvido Zvaigzne.

Dienu iepriekš apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Bez barikādēm nebūtu arī šo komentāru – nepacietīgāgie un neapmierinātie ar PSKP varētu rakt urāna rūdu un pārējos pieres dauzīšanai dresētu Kadirovs …. Jā nu pat šodienas deputātu barinš to jau iemēģināja un brīvprātīgi un tāpēc nebrīnos par komentētāju kvēlu vēlēšanos dauzīt pieres vai nēsāt savas nogrieztās galvas padusē Kadirova puišu vadībā.
  Tāpēc jau tās barikādes un tās dala domāšanu = vai brīvs, vai zem pletnes. Tikai par brīvību jāatceras tie Mozus 40 gadi, lai saprastu – ne tie tur , bet paši esam atbildīgi ( vēlējuši )par to, kas notiet tajā fermā, kur skan kviecieni pēc lielās siles…

 2. Nepūt, Īvān! Tu labi zini, kas to parādi komandēja un kam “beigu galā” bij jāsanāk. Ja apgalvosi, ka nezināji, tad esi suņa .. vērts …

 3. Ko var… Tik un tā dzīvojam pabriesmīgi. Kliķe pie varas, tauta iznīkst, aizbrauc prom un degradējas, ne jau aiz labas dzīves.

 4. Bet tagad taču viss ir pārkrievots! Ārprāts kas notiek ar visiem tv kanāliem Latvijā, tai pašā Rīgā! Ārprāts! Ikdienā, pilsēta, visur kur neskaties – vieni krievi!

 5. Īvāns jau var pastāstīt kā ar Godmani un vecenēm viņi pretī iekšliet ministrijai kad bija lielā apšaude vienkārši tusēja un dzēra šņjabi, kad visa tauta bija barikādēs, mūsu puikām vel bija šos pa kluso jāizved no apšaudes joslas. labāk lai abi ar Godmani pastāsta šo epizodi Latvijas tautai un cik garšigas bija tās ikru maizes un dāņu šķiņķis. Būtu labāk klusējis, visi liecinieki vel nav miruši.

 6. Filoloģe-nezinīte Atbildēt

  Kas tas par vārdu “pabriesmīgs”?

 7. Во Дайнис жжёт! Это ж надо так безбожно врать. Мы то живы ещё, живые свидетели тех событий, всё видели сами и помним всё. Но только не так, как расказывает Дайнис. Нет, конечно у некоторых был и порыв, и подъём, и желание пожертвовать собой ради свободы, не отрицаю. А многих ведь и пригнали, а водку жрали все.
  Можно много говорить о мужестве защитников баррикад, да только вот нападать на них никто не собирался. Очередное мифотворчество, сказки для детей. Трагические события тех дней так до конца и не расследованы, потому что правда неудобна и не нужна этой власти.

  • Pats tur biju, un nevajag mūldēt ka neviens īsti netaisījās uzbrūkt, Ne tika taisījās bet arī uzbruka, LTV taču tika ieņemta.. tāpat iekšlietu ministrija..

   • Если бы хотели, то смели бы все эти баррикады на раз и два. Против армии и танков у безоружных людей не было шансов, при всём их мужестве. Вот только сакральные жертвы были никому не нужны. А события с ОМОНом так до конца и не расследованы, а там точно был кто то третий, кто ещё стрелял.

  • Grafist – kautrs jautājums: TU TUR BIJI???

 8. Īāvāns -0 neko nedarīja tikai saņēma mūsu naudiņu

 9. Visu cieņu Īvānam,bet ne par tādu Latviju kāda ir tagad toreiz cīnījāmies un sapņojām.Valdība domā tik par sevi,savām ģimenēm,algu,kā piesaistīt ES fondus savam biznesam,bet par tautu ir aizmirsusi.Tauta dzīvo pusbadā,Rīga pilna bomžu un diedelnieku,arī citas pilsētas…Ignorē tautas viedokli,tautas vairākus ir pret bēgļiem.Agrāk bija krievi,tagad bēgļi,kas ir vēl trakāki par krieviem.Tauta turpina atstāt valsti…..
  Tie paši vēži sēž valdībā jau 25 gadus un turpina graut Latvijas valsti.Vārda brīvība zūd,jo nevar atklāti runāt,nostāties pret bēgļiem,pret valdību,kas dzīvo kašķos un nedot vietas jaunajiem prātiem. Skumji.

 10. Vai Igaunijā bija barikādes ?

 11. to, kas būtu tad, mēs neviens nezinām. Viens gan ir skaidrs, ka Latvijā nebūtu miljonāri, kuri ir veikli aptīrījuši savus līdzcilvēkus līdz teju izdzīvošanas līmenim

 12. Nemelo,Īvān ! No pagastiem sūtīja kolhozniekus uz barikādēm.Priekšniece izsauca puišus pie sevis un teica “jābrauc ! “.Pati ar savējiem palika mājās ! Tā bija un nav ko te liet !

  • Tieši tā!Neaizmirsim arī to,ka pirms barikādem notika TautasFrontes ideālistu novākšana un par tautfrontistiem kļuva padomju varas un komunistu aktīvisti,kuri tautas frontes sākumā bija tikai vērotaji,bet redzot ka situācija var beigties ar savas varas zaudēšanu,sāka aktīvi darboties.Barikāžu rīkošana ir šīs darbības kulminācija.

 13. Pasakiet ko mums DEVA SIS BARIKADES TO KAD VALDIBA BEZ TAUTAS PIEKRISANAS VIENPERSONISKI PIENEMA JAU 2012g SLEPENU MELIGU LEMUMU PAR SO IZVAROTAJU TERORISTU PIENEMSANU,TAGAD GAN MES DZIVOSIM NE TIKAI PABRIESMIGA REZIMA ,BET GAN LOTI LOTI DRAUDOSA REZIMA , TADEL MUMS SADA PRETIGI MELOJOSA VALDIBA NAV VAJADZIGA, MAN VIENALGA AR KO VINI SLIMO UN KA NOMIRS.

  • Bez barikādēm būtu veikta deokupācija un būtu valsts,kurā kolaboracionistiem būtu jāatbild par savu darbību.Tagad ir noticis pretējais un par kolaboracionistu atbalstīšanu tiek sodīta visa tauta,bet tas vairāk izskatas pēc Dieva soda,kuru izpilda no taisnīgās tiesas izbēgušie,tādejādi vēl pastiprinot savu jau tā lielo vainu.

Draugiem Facebook Twitter Google+