×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
14. augusts, 2017
Drukāt

Ivars Jakovels: Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt! (23)

Ateja1_Shutterstock_6-664x443

Viedokļa raksta autors ir Jelgavas domes deputāts Ivars Jakovels (“Saskaņa”)

Brīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābtu arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 350 eiro fiziskajām personām un 1400 eiro – juridiskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.

Ķemertiņu reģistrs nav joks

Lai arī cik neticami tas izklausās, fakts, ka mazmājiņas būs jāreģistrē pilnīgi visiem, nav joks un ir pilnīgi likumīgi pieņemts. 27. jūnijā lēmums tika pieņemts valdības sēdē, atbalstot projektu “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu”, kuru sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Ministrija skaidro, ka projekts ir izstrādāts, jo ir nepieciešamība pēc vienlīdzīgas pieejas, regulējot gan centralizēto, gan decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu izmantošanu. Acīmredzot, ministrijas ieskatos jānodrošina vienlīdzība starp viensētā dzīvojošu pensijas vecuma tanti un lielu uzņēmumu Rīgas centrā, acīmredzot, teikums “Viens likums, viena taisnība visiem” tiek saprasts pārāk burtiski.

Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas!

Kādā visiem zināmā latviešu filmā izskan frāze: “Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas!”. Laikam jau, ja vieniem no mazmājiņas sākas kultūra, citiem ar mazmājiņu beidzas reāla izpratne par lietu kārtību. Iekasējot soda naudas no pensionāriem, kuri nebūs reģistrējuši savus ķemertiņus, mēs neveicināsim Latvijas ekonomisko uzplaukumu. Ne velti liela sabiedrība daļa ir sašutusi par šādu valdības lēmumu un saredz tajā tikai kārtējo mēģinājumu iekasēt naudu.

Papildus darbs pašvaldībām

Laika gaitā valdība ir pieņēmusi ne vienu vien lēmumu, par kuru pirmajā brīdī sabiedrība ir sākusi paust sašutumu, taču vismaz ir bijusi vieta diskusijai par lēmuma lietderību un racionalitāti. Šis gan nebūs tas gadījums. Papildus lēmuma absurdajai pusei, jāņem vērā, ka tas nozīmē papildus slogu arī pašvaldībām, kuru darbiniekiem būs tas gods veidot reģistru. Tā sakot, kārtīgam pašvaldības darbiniekam turpmāk savā novadā vai pilsētā būs jāzina katra mazmājiņa.

Vai savas mazmājiņas anketu jau aizpildīji?

Visiem decentralizēto kanalizācijas sistēmu īpašniekiem (lasi, katrai tantei laukos) vietējai pašvaldībai būs jāiesniedz informācija par piemājas mazmājiņas sistēmas veidu, t.i., vai konkrētajā adresē atrodas un tiek izmantotas lokālās attīrīšanas iekārtas vai septiķis, vai krājtvertne. Un katrai pašvaldībai būs jāinformē iedzīvotāji, kā pareizi ziņot par savu ķemertiņu, proti, ir uzdots informēt iedzīvotājus, ka tas jādara, sagatavot reģistrācijas formu (veidlapu) un norādīt, kādā veidā un kur šis reģistrācijas pieteikums jāiesniedz (noteikumi paredz iespēju to darīt klātienē, pa pastu vai elektroniski).

Jāinformē arī par katrām izmaiņām

Un vēl būtiski ņemt vērā, ka, aizejot uz pašvaldību un piereģistrējot savu ķemertiņu, nevar ar mierīgu sirdi doties mājās un aizmirst par to uz visiem laikiem. Ja mainās mazmājiņas īpašnieks, izmantotā sistēma vai tā vispār tiek likvidēta, piemēram, ierīkojot pieslēgumu centralizētajai kanalizācijas sistēmai, par to atkal jādodas ziņot pašvaldībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Smiekli nāk. Rīgā ir vismaz 1 mikrorajons, kur ne tikai sauso ateju nav, bet gan savus mēslus novada zemē, no kurienes mazliet pafiltrēti mēsli nonāk Juglas ezera. Un tas ir Berģos. Rajonā, kurš NĪN ziņā pielīdzināts Mežaparkam. Tur gan ir centralizētā kanalizācija. Berģos tikai aukstais ūdens, par pārējo jādomā pašiem,tai skaitā par transportu. Palicis vien 1. autobuss, kurš pa dienas vidu ir 1 x stundā. Laukos apstākļi labāki.

 2. ..un preses sekretārs, un vismaz 2 sekretutkas, lai var uz maiņām rukāt.

 3. Tas, ka likums kārtējo reizi nav līdz galam izdomāts, ir fakts, bet teikt, ka problēmas ar ķemertiņiem nav, arī nebūtu godīgi. Manā lauku pusē vairāki gudrinieki bija iekārtojuši sev lielisku tualeti ar mēslu aizskalošanas caurulēm tieši upē, kur plunčājas bērni un makšķernieki tvarsta zivis. Zinu, ka daudzi tagad ir pieslēgušies centrālajai kanalizācijai, bet, vai nav palikusi vēl kādi autsaideri, pārliecības nav.

 4. Tagad skries pa mājām un uzskaitīs kakučus?
  Un nevienam neinteresē, kāpēc Vidzemē krīt putni, tikai pēc tam to saindēto produkciju izbaros cilvēkiem un atkal acis būs platas- diez, ko tie bērni tā slimo, ko tie cilvēki krīt kā pekas..
  Varbūt “gudrās galvas” jau pesticīdu pilnas?

 5. Ko nu!? Pakakāsi tai maisiņā.Ko darīt ar urīnu? Tad jau čuriņas plastmasenēs būs jāiečurā.Tad vedīsim uz Rīgu nodosim attīrīšanas iekārtām!

 6. skatos,ka karstais laiks ir darījis savu….nelaimīgie cilvēciņi..

 7. Kas var man liegt mēslot savu mazdāziņu………????????
  Apkapāšu ābelīti..:))
  Sirsniņmājas jāved pie valdības mājas un jāsaliek rindā,lai varas vīŗi sanumurē,un tad izsniedz pret parakstu,par saņemšanu.
  Citādi aiz neko nedarīšanas jau šīberis veras ciet.

 8. Aizmirsuši SVARĪGU lietu,.. jāreğistrē

 9. Lielaks stulbums nav redzets

 10. D…bi ne valdiiiba!

 11. musu varas viri un sievas rulle

 12. būs lielveikalos jāčiepj pēc iespējas vairāk maisiņus un kā suņiem jākakā maisiņāun pēc tam -kā nu sanāks..

 13. un kontrolēs kāds iecelts ateju komisārs?

 14. Manas dirstuves durvju iekšpusi rotā Ņilsa Ušakova ģīmetne.

 15. vairs nevar būt……

 16. Naktspodiņus tak neaimirstiet aplikt ar nodokli. Iekasēt var vai nu pie pārdošanas reģistrējot, vai organizēt tehnisko apskati ar nodokļu nomaksu.

 17. Nojaucam sirsniņmājas un ejam tuvākos krūmos vai mežā! Vai var būt melnās nakts aizsegā pie kaimiņa sētas? Kam tuvāk pašvaldības māja- pa dienu ieskrienam tur, bet pa nakti? Puķu dobē! var arī pielietot vecu spaini, kuru pēc tam ( arī tumsas aizsegā) Iznes uz tuvāko sabiedrisko tualeti vai- nu, atradīsim jau kur! Tad arī policijai būs vairāk darba! Un administrācijai, būs jāietver visas iespējamās šādu darbību niānses saistošajos noteikumos- ko drīkst un ko ne!Vēl varētu iziet tur, kur savācami suņu ekskrimenti ar saviem maisiņiem…Vot būs skaisti! 21.gadsimta cienīgi. Bet protestēt netaisāmies!?

  • Jēga? Kādi tad protesti vispār ir uzklausīti?
   Mūsējie drīzāk pa partizāņu modei- piedirsīs pašvaldības puķudobi, nevis ies protestēt.

   • Vai ta ir rezultāts??? Arī ģimenes ārstu streiks beidzāsizcili pretīgi! Valdība mūsnegrib sadzirdēt… Tāpēc jau cep šos debīlos likumus. Varētu teikt, ka pie varas ir analfabētu grupa. Tāpēc jau skolas likvidē

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+