Kultūra
Kultūrpolitika

Iveta Apkalna: ceru, varēšu biežāk koncertēt Rēzeknē0

Publicitātes foto

Jau šovakar, 15. aprīlī pulksten 19, Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē notiks jauno digitālo ērģeļu “Johannus Ecclesia” svinīgais ieskandināšanas koncerts, kurā piedalīsies pasaulslavenā ērģelniece Iveta Apkalna, vēsta koncertzāles pārstāvji.

Pirmā Ivetas Apkalnas satikšanās ar instrumentu notika sestdienas, 12. aprīļa, vakarā. Pēc pirmās iepazīšanās un instrumenta iemēģināšanas ērģelniece atzina, ka ir ļoti, ļoti laimīga un sajūta ir emocionāli īpaši pacilājoša. Ieraugot instrumentu, viņa bijusi aizkustināta un birušas prieka asaras, jo ceļš līdz instrumenta nokļūšanai Rēzeknē bijis garš un Apkalnai personīgi emociju pilns, jo zāle, kurai plānotas ērģeles, ir tieši dzimtajā Rēzeknē.

Instruments ir īpašs, un ērģelniece cer, ka nākotnē tiks ļoti daudz izmantots. Studentiem un pieredzējušajiem ērģelniekiem, kas tās spēlēs, būs iespēja izmantot visas tehniskās iespējas, jo īpaši brīvo kombināciju sistēmu, kas atvieglos uzstāšanos. Sistēma ir pieprasīta visā pasaulē, tādēļ Ivetai Apkalnai ir prieks, ka tagad arī Latvijā būs ērģeles, kuru atmiņā iespējamas saglabāt vairāk nekā 2000 kombināciju.

Ērģelniece cer, ka tagad arī pašai būs iespēja biežāk koncertēt Rēzeknē. Ja daudzus gadus Rēzeknē nebija iespējas savējiem parādīt to, kas tiek rādīts visai pasaulei, tad ērģeļu parādīšanās Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē bijis pirmais solis uz priekšu, bet digitālo ērģeļu atklāšana paver ļoti lielas koncertu iespējas. Apkalna tic, ka jaunās ērģeles būs rosinātājspēks, kas ļaus uz Rēzekni braukt biežāk.

Līdz ar digitālo ērģeļu “Johannus Ecclesia” ieskandināšanu Rēzekne sevi iezīmēs arī ērģeļmūzikas pasaules kartē. Iveta Apkalna atzīst, ka viens no viņas mērķiem ir kādreiz izveidot Rēzeknes Starptautisko ērģelnieku festivālu, kad uz Rēzekni brauktu aktīvi koncertējoši ērģelnieki no visas pasaules.

Ērģeļu atklāšanas koncertā Iveta Apkalna nedaudz vairāk kā stundā mēģinās parādīt visu, uz ko digitālās ērģeles ir spējīgas. Koncerta kulminācija būs komponista Fransisa Pulenka “Koncerts ērģelēm, stīgu instrumentiem un timpāniem”, kas ļauj demonstrēt ērģeles kā solo instrumentu un ir sava žanra muzikālā augstiene, tādēļ ērģelniece priecājas, ka speciāli 15. aprīļa koncertam kopīgu priekšnesumu piekrituši sagatavot Normunds Šnē un kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”. Koncertā izskanēs arī J.S. Baha, F. Lista, latviešu komponista A. Kalēja skaņdarbi. Tāpat aizraujošs būs septiņas minūtes garais skaņdarbs, kurā tiek spēlēts tikai ar pedāļiem, rokām nepiedaloties.

Koncerta tiešraidi ikvienam interesentiem būs iespēja klausīties tiešraidē Latvijas Radio trešajā programmā “Klasika”.

Digitālās ērģeles Rēzeknē nonākušas pateicoties I. Apkalnas degsmei, Valsts Kultūrkapitāla fonda, uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” un Rēzeknes pilsētas domes atbalstam.

LA.lv