×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Ivetas Laures Reikjavīkas stāsti

Iveta_Laure_3

Galerijā “Māksla XO” līdz 3. februārim skatāma mākslinieces Ivetas Laures personālizstāde “Reikjavīkas stāsti”. Izstādes ideja radusies Islandē, strādājot starptautiskā mākslinieku rezidencē. “Tur pavadītais laiks un sarunas mani ļoti iedvesmoja un neatstāja manas domas vēl ilgi pēc atgriešanās Latvijā. Radās vēlēšanās iemūžināt šo pieredzi mākslas projektā,” atklāj māksliniece.

“Tu pats mainies, mainās dzīve apkārt, un mainās kaut kādas lietas, kas tevi interesē, uz ko tu atsaucies. Un tas arī parādās mākslā,” saka māksliniece Iveta Laure. Šajā izstādē mākslinieces ieceres pamatu veido literārais teksts, kas lasāms īpaši izdotā stāstu burtnīcā. “Stāsts atspoguļo to, ko piedzīvoju un varbūt vienkārši iztēlojos. Notikumus, kas atsauca atmiņā sen pagājušus laikus un raisīja visdažādākās asociāciju virknes, kuras gribējās materializēt vizuālās mākslas darbos. Tie nav burtiska stāstu ilustrācija. Objektu un stāstu skaits nesakrīt, arī to tēli brīvi ceļo un “viesojas” viens otra pasaulē,” atklāj māksliniece. Iveta uzsver, ka stāstījums ir par pavisam parastiem cilvēkiem, par viņu dzīves ceļiem, mērķiem un sapņiem. “Tas ir skats uz pagātni, šodienu, nākotni un nezaudē aktualitāti, ejot laikam. Tajā ir daži informatīvie slāņi, no kuriem mani īpaši iepriecina pasaulslavenu Latvijas mākslinieku klātbūtne. Savādā veidā liek sajust, ka viss ir iespējams arī katram no mums.”

Mākslinieces stāstu varoņi un stāstītāji ir dažādu tautību cilvēki, taču viņa ir pārliecināta, ka viņu domas un sajūtas ir saprotamas skatītājiem Latvijā un pasaulē.

“Katrs, kurš apmeklējis šo ļoti īpašo valsti, piekritīs, ka tā ir vienreizēja iespēja saprast kaut ko vairāk par pasauli un cilvēcisko esību tajā. Dabas savdabība, iedzīvotāju neiedomājamā laipnība un labvēlība iedarbojas terapeitiski, paplašinot pieredzi par civilizētu sabiedrību kopumā,” tā par tur pavadīto laiku teic māksliniece un piebilst: “Man bija lieliska iespēja paplašināt savas profesionālās zināšanas – vērot, pētīt, salīdzināt, analizēt mācību procesu Reikjavīkas mākslas skolā. Sarunas ar pedagogiem un audzēkņiem, skolas struktūras izpēte, pastiprināta atšķirīgo priekšmetu izziņa bija mani īpašie interešu objekti. Mana galvenā atziņa, tos iepazīstot, – mēs darām vienu darbu, un profesionālajā līmenī principiālu atšķirību nav, tās galvenokārt parāda mūsu dzīves līmeņa starpību…”

Māksliniece, sevi raksturojot, teic: “Mans vārds plašākai sabiedrībai varbūt nav tik ļoti pazīstams, jo man ir tāda kā hameleona daba – gan dzīvē, gan daiļradē: es nesaistu sevi ar kaut kādu vienu materiālu, ar vienu izpausmes veidu, mani visu laiku interesē meklēt ko jaunu. Bet tas nav pašmērķis, mani tas vienkārši interesē.” Mākslinieces daudzpusību raksturo viņas darbi, jo veido kolāžas, asamblāžas, vides objektus, ready-made objektus, strādā interjera dizaina un lietišķās grafikas jomās. Darbos izmanto rūpnieciskās pārstrādes materiālus – tipogrāfijas papīra lokšņu atgriezumus, kartonu, koku, metāla plāksnes. Materiālā viņa nav ierobežota, un tāpēc viņas darba etapi ir nepārtraukti mainīgi – gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.

Iveta Laure beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļu un Vizuāli plastiskās mākslas meistardarbnīcu. Rīgas Mākslas skolas pedagoģe. Izstādēs piedalās kopš 1989. gada. Aktīva izstāžu un simpoziju dalībniece. Sarīkojusi vairākas personālizstādes Latvijā un ārzemēs. Guvusi atzinību, piedaloties radošajās darbnīcās Zviedrijā, Islandē un Somijā.

Mākslinieces darbi publiskās kolekcijās – ir gan Starptautiskajā Marka Rotko mākslas centrā Daugavpilī, gan Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā, gan Austrijas Valsts kancelejas mākslas kolekcijā Vīnē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+