×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. maijs, 2012
Drukāt

Izaudzēta cidonija bez ērkšķiem

cidonijas

Latvijas Valsts augļkopības institūta selekcionāri izaudzējuši cidoniju (šo augļaugu gan pareizāk būtu saukt par krūmcidoniju jeb henomeli) bez ērkšķiem, ar lieliem un daudz augļiem, kuros ir palielināts C vit­amīna daudzums. Jaunajai krūmcidoniju šķirnei dots vārds ‘Rasa’.


 

Latvijā audzētie krūmcidoniju sējeņi gadā dod līdz 2,5 kg augļu, tiem visbiežāk ir ērkšķains un zems krūms. Savukārt no jaunās Dobelē izaudzētās cidonijas krūma var novākt līdz 4,5 kg dzeltenu augļu, kas turklāt ir vienāda izmēra, 30 līdz 40 g smagi. Šis aspekts ir ļoti svarīgs cidoniju augļu pārstrādātājiem, kas ražo sukādes, sīrupu u. c. produktus. Krūmcidoniju augļos ir daudz C vitamīna, šķirnes ‘Rasa’ augļi satur 63 mg% C vitamīna, kā arī 324 mg% vērtīgo fenolu savienojumu.

Jaunā šķirne ir ziemcietīga, izturīga pret lapu plankumainību un augļu puvēm. Nogatavojas agri, septembra sākumā. Krūms vidēji augsts (līdz metram), tā zarojums stāvs un vidēji biezs, tas nozīmē, ka krūms neguļ uz zemes, tā šķirni raksturo selekcionāre Silvija Ruisa. Viņa piebilst, ka šogad uzsākta šķirnes pavairošana in vitro, tas ir, mēģenēs ar mikrospraudeņiem, tāpēc audzētāji pirmos stādus varētu saņemt pēc diviem trim gadiem, kad tie būs paaugušies.

 

Šogad augļkopības institūtā interesenti varēs apskatīt demonstrējumu – krūmcidoniju stādījumu zem agrotīkla – un novērtēt jaunās šķirnes ražīgumu un krūma izmērus.

 

Silvija Ruisa darbu jaunu krūmcidoniju šķirņu radīšanā turpina. Drīzumā varētu tikt reģistrētas vēl divas jaunas krūmcidoniju šķirnes, kas tapušas sadarbībā ar Lietuvas un Zviedrijas selekcionāriem. Krūmcidoniju selekcijā uzsvars tiek likts uz ražīgumu, vērtīgo vielu daudzumu un krūma vainagu (lai augļi aizmetas uz viena vai diviem galvenajiem zariem, tad tos vieglāk novākt).

Krūmcidonijas Latvijā sāka audzēt pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados kā dekoratīvus augus. Lai iegūtu augļu ražošanai piemērotas šķirnes, krūmcidoniju selekcija Latvijā sākās pirms sešdesmit gadiem, kad tika reģistrēta jauna augļaugu kultūra, ko nosauca par cido. No šejienes arī bieži vien Latvijā tirgotie krūmcidoniju stādi tiek saukti par šķirni ‘Cido’.

Saskaņā ar augļkoku, ogulāju un dārzeņu audzētāju reģistru krūmcidonijas Latvijā audzē 53 audzētāji.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+