×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. janvāris, 2012
Drukāt

Izaudzēta ērkšķoga bez ērkšķiem

Foto - Kaspars KampussFoto - Kaspars Kampuss

Latvijas Valsts augļkopības institūta selekcionāriem izdevies izaudzēt jaunu ērkšķogu šķirni – praktiski bez ērkšķiem un ar lielām tumši sarkanām ogām. Jaunajai šķirnei dots vārds – ‘Rita’.

 

Jaunās ērkšķogas ienākas vidēji vēlu, tas ir, jūlija beigās, augusta sākumā, tās ir ar patīkami saldskābu garšu. Liels pluss ir arī tas, ka krūmiem praktiski nav ērkšķu, kas ļoti atvieglo krūmu kopšanu un ražas vākšanu, pastāstīja institūta selekcionāre Sarmīte Strautiņa. Jaunā šķirne ir izturīga pret izplatītākajām ērkšķogu slimībām – Amerikas miltrasu un lapu plankumainībām, tai raksturīga laba ziemcietība.

Saldus novada Jaunlutriņu pag. z/s “Mucenieki” vadītājas Ligitas Rezgales kolekcijā ir vairāki jaunās ērkšķ­ogu šķirnes krūmi. Secinājumi pagaidām ir vislabākie. “Šķirne ir ļoti laba, jo tā ir samērā vēla. Kad citas ogas ir beigušās, tad ‘Rita’ ir gatava. Līdz ar to var pagarināt sezonu. Ērkšķu arī nav, kas ogu vākšanu ar rokām dara patīkamu. Laba šķirnīte,” slavē augļkope. Vienas ogas vidējais svars, audzējot bez apūdeņošanas, ir 3,5 – 3,8 g.

Latvijas klimatam piemērotu ērkšķogu šķirņu, kas atbilstu arī pārstrādes vajadzībām, ir maz. Šķirnes ‘Rita’ ogas z/s “Mucenieki” tiek izmantotas visiem pārstrādes virzieniem, jo ogu trūkst. No jaunās šķirnes ogām tiek taisītas gan sulas un sīrupi, gan sukādes, gan lietotas svaigas. Kad ērkšķ­ogu būs pārbagātība, tās varēs dalīt pa šķirnēm un meklēt nianses, piebilst L. Rezgale.

‘Ritas’ stādu pavairošana komerciāliem mērķiem vēl nav sākta, interesenti stādus var meklēt Latvijas Valsts augļkopības institūtā. “Stādi ir nākotnes jautājums, lai pietiktu visiem, kas grib. Ērkšķogu pavairošana ir sarežģīta. Lai gan ‘Ritu’ var pavairot arī ar spraudeņiem samērā labi – viens dzinums, viens spraudenis,” saka selekcionāre Sarmīte Strautiņa.

Jaunu ērkšķogu šķirņu selekcija Latvijā faktiski nenotiek, jo nav attīstīta šo ogu pārstrāde. Šobrīd Latvijā ērkšķogas audzē tikai nelielās platībās pašu vajadzībām, nedaudz arī pārdošanai. Komerciālie stādījumi tiek veidoti tikai z/s “Mucenieki”.

Latvijā pārsvarā tiek audzētas selekcionāra Vīksnes radītās ērkšķogas, no kuru hibrīdiem ir izdalīta arī ‘Rita’, kā arī Krievijas šķirnes. Latvijas aizsargāto augu šķirņu valsts reģistrā nule ir iekļauta tikai viena ērkšķogu šķirne – jaunā ‘Rita’.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+