×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. septembris, 2016
Drukāt

Durbes novada z/s “Āboliņi” ar trīs nozaru attīstīšanu līdzsvaro saimniecības bilanci

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

"Šajā gadā grūti ražu novākt, tas nozīmē, ka cena kāps un nākamajā gadā tā būs vēl augstāka," graudu tirgus likumsakarību raksturo "Āboliņu" saimnieks Laimonis Leimants.

finanshu_piesprice200

Uz trīs lauksaimniecības nozarēm balstītu saimniekošanas modeli izveidojis Durbes pagasta zemnieku saimniecības “Āboliņi” saimnieks Laimonis Leimants, kas šajā gadā slikto dabas apstākļu dēļ vismaz desmito daļu ražas bija spiests atstāt uz lauka. Tālredzīgi saimniekojot, labajos gados iekrātais naudas uzkrājums divu kooperatīvu – LPKS “Durbes grauds” un LPKS “Dzēse” – biedram L. Leimantam patlaban ļauj iztikt no saviem naudas ienākumiem un neprasīt bankai kredīta brīvdienas. “Ir cita problēma – nevar zemnieks prognozēt cenu, tāpēc ir jātur bankas kontā rezerves naudiņa. Ja piena cena vēl kritīs, tad runāsim par brīvdienām. Man rezervīte kontā ir. Problēmas visas var atrisināt, tāpēc plinte krūmos nav jāmet,” teic “Āboliņu” saimnieks. Piebildīšu, ka piena iepirkuma cena Latvijā augustā un septembrī nedaudz kāpusi.

Trīs nozaru priekšrocības

Laikā, kad gandrīz visas saimniecības specializējas vienā vai divu lauksaimniecības nozaru attīstīšanā, Leimanti darbojas trīs virzienos: piena ražošanā, cūkkopībā un graudkopībā. “Lopbarības graudus barojam govīm un cūkām, brāķēto pienu – cūkām, kas ražo gaļu, ko pārdodam pārstrādes uzņēmumiem,” produktu apriti saimniecībā īsi raksturo saimnieks.

“Āboliņu” saimniecībā ir 20 slaucamās Holšteinas melnraibās un Latvijas zilās šķirnes govis, kas ganās aplokā, divas sivēnmātes, pavisam aptuveni 40 cūku. Tikpat pašsaprotamu kā trīs nozaru attīstīšanu saimnieks uzskata arī iesaistīšanos kooperatīvu darbībā. “Kooperatīvs ir vajadzīgs. Ieguvums ir tā sniegtie pakalpojumi – piena pārdošana, graudu pirmapstrāde un pārdošana. Kooperatīva biedriem galva par šīm lietām nesāp,” teic Laimonis.

Patlaban ļoti zemā piena cena – aptuveni 18 centi – par litru gan esot pārbaudījums, tomēr Leimanti no piena ražošanas atteikties nedomā. Liels pārbaudījums bija arī graudu kulšana šā gada rudenī, kad bija “jāzog laiks”, lai tiktu uz lauka un kulšana notika līdz pulksten divpadsmitiem, vieniem naktī. Pirms ilgajām lietavām kulti kvieši, pārtikas kvalitātes graudi, par kuriem maksā 150 – 170 eiro/t. Ilgā lietus laikā graudi sāka vārpās dīgt, tāpēc tie ir derīgi vien lopbarībai, kas nozīmē vien 130 eiro/t lielu cenu. Tās ir zemas cenas.

Šajā rudenī laikā, kad pārslodzes dēļ kooperatīvs nevarēja pieņemt graudus žāvēšanai, saimniecība pirmo reizi izmantoja pirms vairākiem mēnešiem uzbūvēto graudu glabātavu, kur pavisam var izbērt līdz 1500 tonnām labības.

 

Sadarbība ar bankām

L. Leimanta pieredze rāda, ka bankas nelabvēlīgas tirgus konjunktūras laikā pret lauksaimniekiem ir atsaucīgas. Atbalstu var saņemt arīdzan jaunu projektu īstenošanai.

LPKS “Durbes grauds” paplašinās, tomēr aizvien nespēj apmierināt pieprasījumu pēc žāvēšanas pakalpojuma. “Pērn nebija kur graudus bērt, kombains bija dīkstāvē. Graudu glabāšanai nolēmu būvēt angāru un meklēju banku, kas ar mieru šo ieceri finansēt. Devos uzreiz uz “Citadeles” Liepājas nodaļu un Lauku garantiju fondu Liepājā. Uz saimniecību atbrauca bankas pārstāvji, apskatījās, kā man sokas. Banka lēmuma pieņemšanā iesaista arī­dzan Lauku garantiju fondu. Kad no Lauku atbalsta dienesta saņēmu apstiprinājumu, banka deva zaļo gaismu būvniecībai, tad sāku būvēt. Banka savu darbu paveica mēneša laikā,” pēdējo angāra būvniecības projektu atceras Laimonis.

320 000 eiro vērtajā angāra būvniecības projektā bija vajadzīgs 80 000 eiro saimniecības līdzfinansējums, “Citadelē” ņemts 
240 000 eiro aizdevums uz pieciem gadiem. Pēc būvniecības no ES atbalsta naudas saņemti aptuveni 128 000 eiro. L. Leimants teic, ka saimniecībā pavisam īstenoti pieci ES atbalsta projekti. Nopirkts “Case” kombains, kura aizdevuma atmaksas termiņš beigsies šajā gadā, “Case” traktors, rulonu prese un zeme. Par ES fonda atbalsta naudu uzbūvēta arīdzan piena māja. Modernā tehnika ļauj saimniecībai sniegt pakalpojumus citām saimniecībām. Svarīgi arī, ka ļoti profesionāli ar lauksaimniecības tehniku darbojas Leimantu meita Madara.

Karstu nestrēbs

Leimanti kā Breša zemnieki pirms aptuveni ceturtdaļgadsimta sāka ar 13 hektāriem zemes un 4 – 5 tonnu ražu no ha, pērn kūla jau 7 – 11 tonnas no hekt­āra. Leimants teic, ka nav jēgas palielināt platības, ja graudu cena biržās krīt un piena nozare gāžas uz leju. “Nav jēgas darboties pa nullēm. Tad lauksaimniecība iznāk hobijs,” secina saimnieks.

Viņš atzīst – slapjos gados kulšanas laikā kalšu pakalpojumi “ir deficīts”. Uzbūvētais angārs ir vien pirmais solis ieceres īstenošanā par kaltes pirkumu. Laimonis teic, ka cer sagaidīt izdevīgas graudu cenas, pirms termiņa nomaksāt angāra būvniecībai ņemto aizdevumu un tad, iespējams, savām vajadzībām būvēt nelielu, aptuveni 2000 tonnu jaudas graudu kalti. Viņš ir pārliecināts, ka “Āboliņu” saimniecības izaugsme notiks trīs virzienos – pērkot papildu lauksaimniecības zemi un ražīgāku šķirņu graudus, kā arī nelielu graudu pārstrādes iekārtu.

Komentārs

Bankas “Citadele” mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītāja Ieva Vērzemniece:

– Gan investīciju, gan apgrozāmo līdzekļu kredītu saņemšanai bankā lauksaimnieki var izmantot Eiropas Savienības finansējumu. Savu projektu īstenošanai lauksaimnieki visbiežāk piesaista LAD līdzfinansējumu. Kā tas bijis arī ZS “Āboliņi” gadījumā, bet ir vēl vairākas iespējas izmantot komercbankas un LAD atbalsta mehānismus.

Sadarbībā ar LAD šogad pavasarī ieviesām speciālu kredītu lauksaimniecības tehnikas iegādei. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz atbalsta maksājumus saistīt ar lauksaimniecības uzņēmumā reģistrētajām tehnikas vienībām. Tā dēļ daudzi zemnieki nonākuši sarežģītā situācijā, jo lielākoties jaunie traktori un lauksaimniecības tehnika juridiski pieder līzinga kompānijai. “Citadeles” kredīts lauksaimniecības tehnikas iegādei paredz to reģistrēt uz zemnieka vārda, paturot tehniku ķīlā, tādējādi lauksaimnieks var pretendēt arī uz atbalsta maksājumiem

Tāpat sadarbībā ar LAD ieviests “Atbalsta kredīts zemniekam”, ko banka izsniedz bez īpašuma ieķīlāšanas, un noformēšana ir paātrinātā kārtībā. Kredīta summas ir robežās no 1000 līdz 20 000 eiro, galvenais kritērijs, pēc kura kredīts tiek izsniegts, ir no LAD saņemtie platību maksājumi. Kredīta limits ir līdz 70% apmērā no iepriekšējos divos gados saņemtajiem vidējiem ikgadējiem vienotajiem platības maksājumiem. Tas nozīmē, ka šo kredīta veidu var izmantot tie lauksaimnieki, kuru īpašumā ir vismaz 25 hektāri lauksaimniecības zemes. Procentu likme ir no 12% gadā un kredīts tiek piešķirts uz vienu gadu, taču ar pagarināšanas iespējām.

Lauksaimnieki ir viena no “Citadeles” prioritātēm mazo un vidējo uzņēmumu segmentā. Šogad banka “Citadele” mazo un vidējo uzņēmumu segmentā visbiežāk kreditējusi tieši lauksaimniekus. Tas ir svarīgi, jo tieši mazās un vidējās saimniecības un lauku uzņēmēji Latvijas reģionos nodrošina sociālekonomisko aktivitāti un apdzīvotību. Ja nepieciešams, mēs dodamies pie lauksaimniekiem un konsultējam arī uz vietas, lai atrastu abpusēji labāko finansēšanas variantu.

Naudas atdeve

Banka “Citadele” piešķīra 240 000 eiro aizdevumu uz pieciem gadiem z/s “Āboliņi” angāra būvniecībai.

Angārs pirms vairākiem mēnešiem uzbūvēts un kulšanas laikā, kad graudu pieņemšana bija apstājusies, ļāva saglabāt ražai kvalitāti un saņemt lielāku samaksu.

Aizdevums angāra būvniecībai atpelnīsies piecos gados.

Durbes pagasta zemnieku saimniecība “Āboliņi”

nodarbojas ar graudkopību, piena ražošanu un 
cūkkopību,

apsaimnieko aptuveni 250 ha zemes, tostarp 100 ha atrodas saimniecības īpašumā,

LPKS “Durbes grauds” un LPKS “Dzēse” biedrs,

no viena hektāra kuļ 7 – 11 tonnas graudu, no 
vienas govs slauc 7 – 9 tonnas piena,

saimniecībā strādā vien pieci pašu ģimenes locekļi.

Tuvākā bankas filiāle

Liepājas filiāle, Lielajā ielā 12

citadele
“Finanšu piešprice” ir reportāžas sērija par uzņēmumiem,k as attīstās ar bankas “Citadele” kredītu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+