×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
28. marts, 2012
Drukāt

Izbeidz tiesvedību tiesnešu un prokuroru atalgojuma reformas lietā

kutris_gunars3

Satversmes tiesa (ST) izbeigusi tiesvedību lietā par tiesnešu un prokuroru atalgojuma reformu, tiesas sēdē trešdien paziņoja Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris. Satversmes tiesas lēmums vairs nav pārsūdzams.

Tādējādi tiesneši un prokurori savā prasībā ir zaudējuši.

“Tiesa secināja, ka apstrīdētās normas neskar pieteikuma iesniedzējiem Satversmes 107.pantā noteiktās tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu, līdz ar to nav pamata turpināt uz konstitucionālās sūdzības pamata ierosinātās lietas izskatīšanu un vērtēt apstrīdēto normu atbilstību Satversmes 1. un 83.pantam,” paziņojumā presei norāda Satversmes tiesa.

Satversmes tiesa uzsvēra, ka ekonomiskā krīze lika izvērtēt valsts reālās ekonomiskās iespējas. Atbilstoši šai situācijai bija jāizstrādā visu no valsts budžeta finansēto iestāžu amatpersonu un darbinieku darba atlīdzības sistēma, kas balstītos uz vienotiem principiem un ievērotu samērīguma principu. Šādos apstākļos ir iespējama, pieļaujama un noteiktos gadījumos pat nepieciešama arī tiesnešu atalgojuma vērtības pārbaude.

Satversmes tiesa konstatēja ‒ lai arī skaitliski tiesneša atalgojums tika samazināts, tai nav pamata uzskatīt, ka konkrētajā ekonomiskajā situācijā, ievērojot tiesnešu, prokuroru un citu sabiedriskajā sektorā strādājošo atalgojuma savstarpējās attiecības, tiesnešu un prokuroru atalgojuma faktiskā vērtība būtu samazināta.

Pieteikumu tiesā bija iesnieguši 244 tiesneši, 21 zemesgrāmatu tiesnesis un 141 prokurors. Viņus tiesā pārstāv Administratīvās rajona tiesas tiesnese Dina Suipe un Augstākās tiesas senators Jānis Neimanis.

2010.gadā ar grozījumiem vairākos likumos tika veikta tiesnešu, zemesgrāmatu tiesnešu un prokuroru atalgojuma reforma. Ar šiem likumiem tika ieviesta jauna tiesnešu un prokuroru atalgojuma sistēma.

Konstitucionālās sūdzības iesniedzēji uzskata, ka tiesnešu un prokuroru atalgojuma reforma veikta pretēji Satversmē nostiprinātajam varas dalīšanas principam, tiesneša neatkarības principam, kā arī neievērojot Satversmes  tiesas 2010.gada 18.janvāra un 22.jūnija spriedumus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+