Apbrīno

NEDĒĻAS FILMA: Pastaiga starp kapakmeņiem 16

Publicitātes foto

Vecmodīgais detektīvstāsts “Pastaiga starp kapakmeņiem”, kas uzņemts teju dokumentālā manierē, ir “Oskaram” nominētā īra Liama Nīsona filmogrāfijas jaunākais ieraksts. Viņš ir aktieris, kurš savu piekrišanu kādā projektā dod vien tad, kad ir pārliecināts par tā kvalitātēm.

Par Ņujorkas nomaļu kinematogrāfiskumu nešaubās neviens, un šī miljonu pilsēta ir ideāla visdažādāko noziegumu šķetināšanai, kā to uz lielā ekrāna pēdējos simts gados apliecinājis ne viens vien režisors. Viens no pēdējiem Ņujorkas apdziedātājiem ir “Oskara” nominants, scenārists un vien otrās pilnmetrāžas filmas režisors Skots Frenks, kurš, pārņēmis vadību gadus desmit attīstības stadijā iestrēgušam projektam, ekranizējis drūmo Lorensa Bloka romānu, kas jau vairāk nekā 20 gadus atrodams grāmatveikalos. Tā galvenais varonis ir bijušais Ņujorkas policists Mets Skaders – Bloka iecienīts varonis, kurš darbojas 18 rakstnieka darbos, pēc traģiska negadījuma pametis likumsarga darbu, lai nu kā detektīvs pelnītu savu dienišķo maizīti. Un nu viņu uz sarunu uzaicinājis Kenijs Kristo – narkodīleris, kura sieva nolaupīta un, neskatoties uz to, ka viņš samaksājis iespaidīgu izpirkuma summu, ne vien nogalināta, bet arī sadalīta mazos gabalos, kas, iepakoti visparastākajos plastmasas maisos, izkaisīti pa perimetru. Kad Meta nojauta liek laisties no šīs lietas, ko kājas nes, viņš arī labi apzinās, ka, lai pabarotu savas pagātnes rēgus, nāksies vien atklāt varmāku vārdus, citādi ne viņš pats, ne daudzi citi nespēs mierīgi gulēt.

Liama Nīsona vārds pēdējos gados saistāms ar dažādiem trilleriem, un tie nav no prastā gala, bet baudāma un stilistiski dažāda izklaide, kam bieži vien pievienoti pseidodokumentāli motīvi. Filmā “Pastaiga starp kapakmeņiem” Mets daudz nerunā, labi apietas ar šaujamajiem un māk pareizā vietā un leņķī izvicināt rokas, zina īstos cilvēkus, un, protams, ir no tiem varoņiem, kuru biogrāfija slēpj gana traģisku noslēpumu. Tas iet rokrokā ar viņa atteikšanos no alkohola – anonīmo alkoholiķu ikdiena ir motīvs, kas vijas cauri Frenka Skota filmai –, kā arīdzan vēlmi cīnīties par labo (vai vismaz apstādināt ļauno), un Nīsona raupjā, plastisko operāciju neapskādētā seja ideāli iederas Ņujorkas ne tai bagātāko un veselībai/dzīvībai drošāko rajonu ainavā. Atsaucoties uz detektīvu mīlētāju Tīdžeju, Mets nav ne par kritpatiņu sliktāks par savulaik Holivudas izauklētā “film noir” žanra varoņiem Semu Speidu un Filipu Mārlovu. Tikpat nepiekāpīgs kā “Nolaupītajā”, kas pirms sešiem gadiem atvēra jaunu lappusi viņa filmogrāfijā, Liams Nīsons nebūt pašā “ejošākajā”, proti, pārdodamākajā vecumā turpina pildīt kasi, uz lielā ekrāna slavas pusi paķerot arī “Dauntonas abatijas” Metjū jeb britu aktieri Denu Stīvensu.

Frenka Skota filma ir izpelnījusies arī pozitīvas atsauksmes no bargo kinokritiķu puses, jo īpašas uzslavas nopelnījis Liams Nīsons, kā arī Frenka Skota, producenta un režisora, veikums. Tas, kaut arī apspēlē žanra klišejas un nepārsteidz ar oriģinalitāti, saturiski un vizuāli pārliecinoši ieved Ņujorkas drūmāko noslēpumu labirintos, kur drāmas, traģēdijas, asinis un neaprēķināma vardarbība piekāpjas vispārpieņemtas cilvēcības priekšā.

UZZIŅA:

“Pastaiga starp kapakmeņiem”/”A Walk Among the Tombstones”

ASV, 2014.

Režisors: Frenks Skots

Lomās: Liams Nīsons, Dens Stīvenss, Boids Holbruks, Braiens Bredlijs, Deivids Harbors, Ādams Deivids Tomsons

No 31. oktobra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

LA.lv