Pasaulē
Eiropa

Ieslodzīto skaits ES cietumos: Latvija bēdīgi augstajā otrajā vietā 16

Foto – Shutterstock

Izceļotāji no Rumānijas veido lielāko skaitu ieslodzīto ES cietumos starp 28 ES dalībvalstīm, bet skaitliski lielākais kontingents ārvalstu ieslodzīto ES cietumos ir no Marokas. Atpaliekot tikai no Lietuvas, Latvija ieņem bēdīgi augsto otro vietu pēc procentuālā izceļotāju skaita ES cietumos, dalot šo “panākumu” ar Rumāniju, liecina pētījums, ko veikusi starptautiska žurnālistu grupa, apkopojot 2015. gada datus no ES valstīm. Lietuva ir absolūtā rekordiste pēc procentuālā izceļotāju skaita ES cietumos, secināts pētījumā, ko finansējis fonds “Journalismfund.eu” un kas publicēts izdevumā “EUobserver”.

Rumāņus nomaina marokāņi

Vairākums rumāņu, kas izcieš sodu ES cietumos, notiesāti par sīkiem noziegumiem: zādzībām veikalos, ielaušanos un kabatzādzībām. “Vācijā gandrīz 60% rumāņu ieceļotāju sēž cietumos par zādzībām, un tas ir visai neparasti, jo vairākums cilvēku nonāk cietumā pēc vardarbīgiem pārkāpumiem un laupīšanām,” intervijā “EUobserver” saka Minsteres universitātes kriminālzinātņu doktors Kristians Valburgs. Vairākums rumāņu likumpārkāpēju ir trūcīgi un daudzi cietuši no diskriminācijas pašmājās un ārzemēs. Vairākās Eiropas valstīs darbojas rumāņu izceļotāju bandas, kas nododas krāpšanai tīmeklī, cilvēku kontrabandai un bankomātu spridzināšanai, lai tiktu pie naudas. Oficiāli ES valstīs dzīvo 2,9 miljoni rumāņu, veidojot otro lielāko izceļotāju kopienu ES pēc Polijas. Lielākais skaits izceļotāju no Rumānijas dzīvo Itālijā – vairāk nekā miljons cilvēku –, kur ilgus gadus bija arī lielākais skaits rumāņu cietumnieku. Šogad pirmo reizi pēdējos desmit gados Itālijā ieslodzīto rumāņu skaits ir samazinājies no 2893 līdz 2825 personām. Eksperti uzskata, ka tas nav saistīts ar rumāņu veiksmīgāku integrēšanos Itālijas sabiedrībā un mazāku viņu izdarīto noziegumu skaitu, bet gan ar Itālijas policijas un tiesībsargu lielāku pievēršanos terorisma draudu novēršanai. Kopš pagājušā gada jūnija lielākais skaits ārvalstu cietumnieku kā Itālijā, tā citās ES valstīs ir no Marokas. Cilvēktiesību un humānās palīdzības organizāciju pārstāvji uzskata, ka “Islāma valsts” džihādistu terorisma apdraudējums varētu novirzīt aizspriedumus pret rumāņu izceļotājiem.

“Vācijā lielākais kabatzagļu grupējums ir marokāņi, kuru skaits pēdējos gados ir strauji pieaudzis,” saka Valburgs. Viņu vairākums ir mazizglītoti un bez cerībām integrēties vietējā sabiedrībā. Bēgļi no Irākas un īpaši no Sīrijas reti nonāk ES cietumos, jo visumā ir labi izglītoti un naudīgāki, atzīmē Valburgs.

Lietuviešu bandas izpleš taustekļus

Žurnālistu grupas pētījums liecina, ka no aptuveni 330 000 ES dzīvojošo lietuviešu aptuveni divi tūkstoši atrodas apcietinājumā, veidojot procentuāli lielāko izceļotāju skaitu ES cietumos. Lietuviešu izceļotāji mēdz apvienoties laupītāju bandās, daļu nolaupīto preču – tālruņus, datorus, automobiļus – nogādājot pārdošanai Lietuvā. Viņi darbojas galvenokārt Ziemeļeiropā, taču pēdējos gados ir paplašinājuši areālu. Kopš Britānijas un Lietuvas tiesībsargi sākuši aktīvāk sadarboties, britu cietumos palielinājies ieslodzīto lietuviešu skaits.

Kopējais ieslodzīto skaits ES cietumos 2014. gadā bija 620 540, liecina Eiropas Padomes dati. Aptuveni 113 000 jeb 18% no cietumnieku kopskaita ir ārzemnieki, bet pārējie ir ES valstu iedzīvotāji. No 2002. līdz 2014. gadam cietumnieku skaits ES 28 dalībvalstīs saglabājies salīdzinoši stabils, svārstoties no 610 000 
līdz 650 000. Tas varētu liecināt, ka migrantu pieplūdums pēdējos gados nav būtiski palielinājis cietumnieku skaitu ES, taču pētījuma autoru aptaujāto ekspertu ieskatā ir ļoti grūti izvērtēt, kā migrantu plūsma ir ietekmējusi noziedzības līmeni.

LA.lv