Kultūra
Mūzika un deja

Izcilā Vineta Sareika saspēlē ar Liepājas Simfonisko orķestri0


Vineta Sareika.
Vineta Sareika.
Publicitātes foto

Divos koncertos – 18. oktobrī Kuldīgas Kultūras centrā un 19. oktobrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” – Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) koncertēs kopā ar pasaulē atzīto latviešu vijolnieci Vinetu Sareiku, aicinot ieklausīties Semjuela Bārbera Vijoļkoncertā, kā arī Žana Sibēliusa mūzikā. Pie diriģenta pults – LSO galvenais diriģents Gintars Rinkevičs.

Prestižais beļģu laikraksts “Le Soir” nosaucis izcilo latviešu vijolnieci par “dzelzs dūri samta cimdā”, raksturojot viņas virtuozo spēli. Vinetai Sareikai koncerti Liepājā un Kuldīgā būs atkaltikšanās ar Liepājas Simfonisko orķestri un maestro Gintaru Rinkeviču, ar kuru kopā māksliniece vēl 2018. gada nogalē uzstājusies arī Viļņā.

“Bārbera Vijoļkoncertu es iemīlēju jau skolas gados, kad skolotājs Ojārs Kalniņš man reiz uzlika Īzaka Sterna ierakstu. Toreiz šo plati noklausījos reizes 200! Šķita, ka sākuma tēma spēj pacelt spārnos jebkuru, un kaut ko tādu kā fināla mežonīgais skrējiens vēl nebiju dzirdējusi nekad!

Arī šodien šis skaņdarbs turpina mani fascinēt ar savu sirsnības un romantisma pilno elpu, jo īpaši otrās daļas tēmu, kas, manuprāt, ir viena no skaistākajām un sirdi plosošākajām repertuāra lappusēm,” par amerikāņu komponista Semjuela Bārbera “Koncertu vijolei un orķestrim” stāsta Vineta Sareika, atklājot, ka priecājas par atkalredzēšanos ar LSO un maestro Gintaru Rinkeviču.

Vēl līdztekus Vijoļkoncertam programmā iekļauts arī Bārbera “Adagio” stīginstrumentiem. Pretstatam Bārbera mūzikā ievītajai plašuma sajūtai un emocionalitātei orķestris atskaņos mūzikas milža Žana Sibēliusa “Otro simfoniju”, kas labi iederas Liepājas koncertzāles akustikā un arhitektonikā.

Savulaik šim darbam bijusi liela nozīme somu nacionālā gara stiprināšanā – tas kļuva par nacionālās atbrīvošanās kustības simbolu.

Amerikāņu mūzikas vēsturnieks Alekss Ross savā grāmatā “Viss cits ir troksnis” raksta, ka šis opuss pat varbūt ir viens no pirmajiem, ja ne pats pirmais politiskas idejas simbolizējošais paraugs 20. gadsimta mūzikas vēsturē.

Vineta Sareika pašlaik ir pasaulslavenā “Artemis Qartet” vijolniece, plašāku ievērību viņa izpelnījās, kļūstot par Beļģijas karalienes Elizabetes konkursa laureāti. Viņa saņēmusi vairākas “Echo Classics” balvas, muzicējusi kā soliste kopā ar Eiropas vadošajiem orķestriem.

Pašlaik vijolniece ir arī Berlīnes Mākslu akadēmijas un Karalienes Elizabetes kapelas Beļģijā mācībspēks kamermūzikā. Mūziķe spēlē 1683. gadā izgatavotu Antonio Stradi­vari vijoli, ko viņas lietošanā nodevis Rudžiēri fonds.

18. X 18.00 Kuldīgas Kultūras centrā

19. X 18.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv, kā arī koncertu vietā.

Cena: EUR 5–15

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Miris igauņu lingvists un lībiešu kultūras pētnieks Mati Hints 1
2 dienas
IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Ilze Pētersone
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Vārda un skaņas mijiedarbe dzejas un mūzikas vakarā koncertciklā “Iededz gaismu” Liepājā
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Pūce izsita Rīgas varai pamatu zem kājām
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank” vadītājs: Atgriežoties inflācijai, cilvēki kļūs motivētāki naudu pārvaldīt aktīvāk
2 stundas
MS
Māris Siliņš
Sports
VIDEO: Bertāns iemet teju divreiz vairāk par Porziņģi
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule, Kurzemē iespējams pērkons un daži zibens spērieni
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Kurzemes un Vidzemes upēs strauji ceļas ūdens līmenis
1 stunda