×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
25. novembris, 2015
Drukāt

Reportāža no Gada balvas teātrī “Spēlmaņu nakts” apbalvošanas cermonijas

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ik gadu novembris Latvijas teātra profesionāļiem saistās ar intrigu un 23. novembris tiek sagaidīts ar īpašu interesi, jo tradicionāli tas ir Gada balvas teātrī “Spēlmaņu nakts” norises diena.

Lielākā intriga 18 skatuves naglu sadalē saistījās ar to, kura izrāde iegūs pagodinošo Gada izrādes titulu. Vakara kulminācijā tas arī tika atklāts – “Grand Prix” saņēma Elmāra Seņkova Nacionālajā teātrī iestudētā “Antigone”. Jau otro gadu pēc kārtas šis tituls ticis mazās formas izrādei. Jau otro gadu pēc kārtas Gada izrādes iestudētājs ir režisors Elmārs Seņkovs. Vaicāts, kam viņš būtu devis “Grand Prix”, Elmārs Seņkovs sacīja – “Raiņa sapņiem”. Žūrijas vērtējumā šī izrāde teātrim atnesa trīs balvas – Jēkabam Nīmanim kā mūzikas autoram, Igoram Kapustinam kā gaismu un video māksliniekam un Lolitai Caukai par otrā plāna lomu.

Kad kā Gada lielās formas izrādi nosauca Vladislava Nastavševa iestudēto “Cerību ezeru” Jaunajā Rīgas teātrī, man aiz muguras sēdošajai M. Čehova Rīgas Krievu teātra aktrisei Ņinai Ņeznamovai paskaļi no lūpām izlauzās frāze – gada izrāde krievu valodā… Kā atzina žūrijas priekšsēdētāja Zane Radzobe, par šo apstākli neviens no vērtētājiem nav iedomājies, jo “dzīvojam vienotā kultūras telpā”. Izrāde ir ne tikai par to, kā jūtas Latvijas krievi, bet tajā ir daudz vairāk vērtību – mātes un dēla attiecību risinājumā. Otro gadu pēc kārtas par Gada aktieri kļuva dailēnietis Dainis Grūbe. Izrādās, ir iespējams tikt apbalvotam divreiz pēc kārtas. Arī skatītāju simpātijas Dainim Grūbem. Kā man teica žūrijas priekšsēdētāja Zane Radzobe, šis aktieris ir vienkārši brīnums, smalks, ļoti jūtīgs, absolūts hameleons un ārkārtīgi emocionāli silts, ar apbrīnojamu personības starojumu. Toties vislielākā šķēpu laušana vērtētāju vidū bijusi par abām aktrišu nominācijām, par katru debatēts gandrīz stundu. Vistuvāk Gada aktrises titulam bijušas arī Maija Doveika un Daiga Kažociņa. Šādā situācijā sava nozīme arī tam, kuram spēles stilam un kurai tehnikai piekrītoši vērtētāji žūrijā pārsvarā. “Baiba Broka ir izcila aktrise, un tas, ko viņa paveica Aspazijas lomā, ir vienkārši satriecoši,” atzīst Zane Radzobe. Toties par Gada režisores titulu Laurai Grozai-Ķiberei lēmums bijis absolūti vienprātīgs. Aizvadītā noteikti bijusi šīs jaunās režisores sezona. Tas, kā viņa strādā ar aktieriem un materiāliem, ir lieliski.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+