Mobilā versija
+0.8°C
Kristaps, Krists, Klinta, Kristers, Kristofers
Svētdiena, 17. decembris, 2017
4. decembris, 2017
Drukāt

Izcilības balva – Hermanim, H2E, Gidonam Krēmeram un “Kremerata Baltica”

Foto: LETAFoto: LETA

Šovakar, 4. decembrī, īpašā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts” tika noskaidroti 2017. gada Izcilības balvas kultūrā laureāti – režisors Alvis Hermanis, dizaina birojs H2E (dizaineri Holgers un Ingūna Eleri), kā arī vijolnieks Gidons Krēmers un kamerorķestris Kremerata Baltica.

Katrs laureāts saņēma mākslinieka Kristapa Andersona veidotu balvu, kā arī naudas prēmiju 7000 eiro apmērā.

Režisors Alvis Hermanis balvu saņēmis par plašo rezonansi guvušajiem uzvedumiem vadošajos Eiropas operteātros un Zalcburgas festivālā, kā arī par Latvijā un pasaulē atzīto un pieprasīto Jaunā Rīgas teātra izrādi “Brodskis / Barišņikovs”. Balvu režisoram pasniedza Jaunā Rīgas teātra režisore, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Māra Ķimele.

Balvu par izcilu vijolnieka sniegumu, kā arī par spožu Baltijas valstu izpildītājmākslinieku sadarbības projektu mūzikā, kas pasaulei vēsta par Latvijas mūzikas un mūziķu izcilību, ko apstiprina gan piešķirtās starptautiskās atzinības balvas, gan klasiskās mūzikas zīmola “Deutsche Grammophon” veidotā ierakstu kolekcija, gan arī Kremerata Baltica iegūtā prestižā “ECHO Klassik balva”, vijolniekam Gidonam Krēmeram un kamerorķestrim “Kremerata Baltica” pasniedza paša Gidona atklāts jaunais talants – vijolnieks Daniils Bulajevs. Uz balvas pasniegšanu Gidons Krēmers ieradās, saīsinot ierakstus un atceļot koncertu Viļņā, Lietuvā.

Savukārt trešo izcilības balvu kultūrā saņēmuši dizaina birojs H2E ar tā dizaineriem Holgeru un Ingūnu Eleriem par izcilo veikumu izstāžu un muzeju ekspozīciju dizainā, kas ne tikai ieguvis virkni prestižu starptautisku un pašmāju apbalvojumu, bet arī tālu pārsniedzis dizaina jomas robežas, ļaujot starptautiskā kontekstā pārliecinoši pozicionēt nozīmīgus Latvijas kultūrvēstures faktus un mākslas vērtības. Izcilības balvu laureātiem pasniedza mākslinieks, latviešu grafikas dizaineris Valdis Celms.

“Kultūras izcilības balvas saņēmēji ir mūsu kultūrvides izauklētas zvaigznes, kas savus lielos zvaigžņotos panākumu brīžus ir jau piedzīvojuši uz lielākām pasaules skatuvēm. Taču šeit – mājās, Latvijā, ģimeniskā atmosfērā mēs vēlamies viņus apskaut vēlreiz, priecāties un lepoties ar viņu panākumiem kopā. Un mums patiesi ir, ar ko lepoties, un katru gadu uzmirdz arvien jauns Izcilības balvas zvaigznājs,” apbalvošanas ceremonijā uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde.

“Vispirms vēlos pateikties Nacionālajai kultūras padomei par iniciatīvu pirms četriem gadiem dibināt šo balvu, lai tiem, kas lido augstu un kas lido tālu, sūtītu nepārprotamu ziņu par to, ka arī savās mājās ir iespējams kļūt par pravieti. Otrkārt, vēlos pateikt paldies Kultūras ministrijai par šo stratēģiski viedo soli, izcilības cildinājumu uzticēt visām trim Mākslas augstskolām. Skaidrs, ka Latvijā ir daudz labāku un skaistāku vietu, kur pasniegt balvas, nekā mūsu pieticīgās studiju laboratorijas, tomēr tieši šeit satiekas meistari ar jaunajiem talantiem, un tieši no Mākslas augstskolām sabiedrība saņem apliecinājumu par to, ka ar “Dieva buču” vien nepietiek un lai kļūtu par izcilību, vispirms ir nepieciešams ļoti nopietns, sistemātisks darbs, augstākā līmeņa studijas, lai Latvija arī turpmāk varētu kopt un uzturēt savu kultūras lielvalsts tēlu un statusu pasaulē,” savā runā teica Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela.

Izcilības balva kultūrā iedibināta 2014. gadā pēc ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu

Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā.

Izcilības balva kultūrā tika pasniegta īpašā ceremonijā 4. decembrī Latvijas Kultūras akadēmijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+