×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. aprīlis, 2016
Drukāt

Izcilniekiem valsts makā nauda neatrodas (9)

Foto - Valsts KancelejaFoto - Valsts Kanceleja

Ministru prezidents Māris Kučinskis (no kreisās) šā gada 1. aprīlī, pasniedzot diplomu Aglonas vidusskolas audzēknim Danielam Krimanam par iegūto 2. vietu starptautiskajā bioloģijas olimpiādē, kas norisinājās Dānijā, kā arī par izcīnīto 3. vietu starptautiskajā fizikas olimpiādē, kas notika Indijā.

Latvijas izcilāko skolēnu braucieniem uz starptautiskajām mācību olimpiādēm šogad nauda tomēr būs. Tiesa, ne no valsts budžeta, bet gan no Eiropas struktūrfondu piešķirtā finansiālā atbalsta skolēnu talantu attīstīšanai.

No valsts maka skolēnu, kuri uzvarējuši Latvijas mācību olimpiādēs, sūtīšanai uz starptautiskajām zināšanu sacensībām naudas nepietiek jau kopš 2009. gada. Piemēram, pērn Valsts izglītības satura centrs (VISC) no valsts budžeta līdzekļiem apmaksāja dalības maksu olimpiādēs, kas ietver arī naktsmītnes un ēdināšanas izdevumus dalībniekiem. Pagājušajā gadā VISC apmaksāja ceļa izdevumus un vīzas arī katram komandas vadītājam – mentoram vai skolotājam, kas sagatavojis skolēnu dalībai prāta sacīkstēs un brauc viņam līdzi. Taču skolēnu ceļa izdevumiem valsts makā nauda neatradās. VISC vērsās pie pašvaldībām, no kurām nāk olimpiāžu uzvarētāji, un uzņēmējiem, lūdzot finansiālu atbalstu. Sponsorus meklēja arī pedagogi, kuri sagatavo skolēnus starptautiskajām mācību olimpiādēm. VISC pārstāve Diāna Āboltiņa informē, ka regulāri izcilniekus atbalstījuši tādi uzņēmumi kā “Grindeks”, “SAF Tehnika” un “Turkish Airlines”, “Fonds ASNI” un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācija.

Tomēr Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) atzīst: nav pareizi, ka katru gadu jāpaļaujas uz sponsoru atbalstu. Tāpēc iecerēts, ka līdz 2020. gadam skolēnu braucienus uz starptautiskajām mācību olimpiādēm finansēs no ES struktūrfondu atbalstītā pasākuma “Atbalsts nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošanai izglītojamo talantu attīstībai”. Sešu gadu laikā šim pasākumam plānots izlietot 3,2 miljonus eiro – no Eiropas Sociālā fonda nāktu 2,8 miljoni eiro, bet no valsts budžeta tiktu piešķirts līdzfinansējums teju pusmiljons eiro. Par šo naudu plānots finansēt 6000 skolēnu dalību reģionāla un nacionāla mēroga pasākumos, savukārt uz starptautiskiem izglītošanās pasākumiem varēs doties 200 skolēni. Iecerēts arī finansēt 400 skolotāju dalību profesionālās pilnveides pasākumos.

Taču starptautiskās mācību olimpiādes notiek vasarā, bet joprojām nav apstiprināti valdības noteikumi, kas nosaka sīkāku kārtību, kādā atbalsts sniedzams. Ja nav noteikumu, nav arī naudas. Iespējams, tieši tas radījis satraukumu pedagogos, kuri sagatavo skolēnus starptautiskajām mācību olimpiādēm. Latvijas Universitātes profesors Andris Ambainis, ieklausoties kolēģu bažās, pagājušajā nedēļā satraukumu pauda arī sociālajos tīklos. Viņa kolēģis Jevgenijs Vihrovs, kas “trenē” sešus skolēnus, kuri ieguvuši tiesības piedalīties starptautiskajā matemātikas olimpiādē, jau interesējies par iespējām pašam rast finansējumu braucienam uz olimpiādi. Naudu sācis meklēt tāpēc, ka “ir sajūta, ka arī šogad naudas nebūs, ka tā būs tikai nākamgad”, man sacīja J. Vihrovs. Turklāt viņš sapratis: pat tad, ja būs nauda skolēnu braucieniem, tās nebūs pedagoga ceļa izdevumiem.

IZM pārstāve Inga Misiņa noraida šīs bažas: izmantojot struktūrfondu finansējumu, plānots sūtīt līdzi skolēnu grupām pat četrus vai piecus pedagogus. Tātad situācija uzlabosies, nevis pasliktināsies. Savukārt noteikumus, kas nepieciešami, lai varētu sākt izmantot struktūrfondu naudu, valdība varētu pieņemt jau maija sākumā. “Ja nu gadījumā, piemēram, aviobiļetes jāpērk jau tagad, VISC ir iespēja izmantot valsts budžeta līdzekļus, bet struktūrfondu finansējumu saņemt pēc tam,” skaidro I. Misiņa.

Viņa noraida arī sociālajos tīklos izskanējušās bažas, ka struktūrfondu nauda tiks piešķirta ar tādu nosacījumu, ka katrs skolēns var doties tikai uz vienu starptautisko mācību olimpiādi: “Jā, ļoti bieži struktūrfondu atbalsts tiek piešķirts ar nosacījumu, ka katrs cilvēks atbalstu var saņemt tikai vienu reizi, taču šajā pasākumā tā nebūs.” Latvijā regulāri viens un tas pats skolēns izcīna tiesības piedalīties vairākās starptautiskajās mācību priekšmetu olimpiādēs.

 

Fakti

* Tiesības šovasar doties uz starptautiskajām mācību olimpiādēm patlaban izcīnījuši 13 Latvijas skolēni, taču viņu skaits varētu pieaugt.

* Pērn starptautiskajās mācību olimpiādēs no Latvijas piedalījās 21 skolēns un kopumā nopelnīja 12 medaļas.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Finansējuma piesaiste. Vai tu esi gatavs sava biznesa izaugsmei? cityfinances.lv

 2. Un kā gan lai atrastos? Nauda tau ir vajadziga tādiem kā Brigmanis ! Un tad naudas budžetā tik tiešām nav …

 3. Nedomāju, ka ir gluži pareizi, ka universitātes pasniedzēji “trenē” olimpiādes dalibniekus. Labāk viņi būtu “trenējuši” skolu pasniedzējus un nejauktos skolu iekšējos procesos. Baidos ka atlasīti tiek nevis talanti bet par tādiem nozīmēti satrenēti skolnieki. Nevajag taisīt no medaļu skaitīšanas pašmērķi šim svarīgam procesam. Vajadzētu arī web lapu, kurā kurš katrs, kam ir interese, varētu sekot tam, kā turpmāk klājās tiem talantiem, ko viņi ir sasnieguši, ko izstrādājuši, kas viņus bīdījis tālāk un tt.

 4. Apsveicam.!!!Olimpiādes dalībniekam loti gudra seja.

 5. Valsts ir pretīga, melīga zaglīga, slinka kā maita un skaudīga! Latvijas zeme ir skaista!

 6. Vajag vēl vairāk pazemināt nodokļus, it īpaši NĪN. Tad noteikti būs vairāk iespēju!

 7. ................... Atbildēt

  muļķiem gudrie riebjas

 8. Kam nauda atrodas? Atbildēt

  Zaglīgiem “biznesmeņiem” (Lembergs) vai korumpētiem ierēdņiem ?

 9. Nevajag satraukties, jebkur citur varēs dabūt naudu.

Draugiem Facebook Twitter Google+