×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. marts, 2014
Drukāt

Reportāža no Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijas Operā

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Latvijas valsts augstākais apbalvojums mūzikā – Lielā mūzikas balva – pēc vairāku valstu mērauklas, ir sasniegusi pilngadību. Aizvakar uz Nacionālās operas skatuves to pasniedza divdesmit pirmo reizi. Pilngadības ceremonija izdevās lieliska – ar patiesi brīnišķi izcilu koncertu. Vizuālais ietērps bija gaumīgs un bez liekām ārišķībām. Bija iespēja klausīties un skatīt patiesi lielāko daļu balvai nominēto mākslinieku, kuri apliecināja, ka Latvija patiešām ir talantu lielvalsts.

Kā teica žūrijas locekle, Latvijas Radio 3 “Klasika” direktore Gunda Vaivode, žūrija lēmusi vieglu sirdi, bez īpašām domstarpībām, jo visās septiņās nominācijās, kurās intriga tika glabāta līdz pašam ceremonijas sākumam, laureātu godu būtu pelnījuši visi trīs pretendenti. Balvu likteni izšķīra žūrijas (Orests Silabriedis, Olga Pētersone, Gunda Vaivode, Indriķis Veitners, Ilze Medne, Andris Vecumnieks, Ieva Rozentāle) aizklāta balsojuma matemātisks iznākums.

Nominācijas “Gada jaunais mākslinieks” laureāts diriģents Jānis Liepiņš ievērots jau agrāk, tomēr tieši 2013. gadā viņam izdevies sasniegt augstākās mākslinieciskās virsotnes, turpinot turēt augstu Māra Sirmā pacelto kvalitātes latiņu korī “Kamēr”. Pērn jaunais diriģents īpaši pārsteidza Latvijas kultūras telpu ar korim speciāli rakstītajiem Džona Lotera Adamsa “Svētā vēja” dziedājumiem Tabakas fabrikā. Tieši šīs nominācijas uzvarētājam tika piešķirta arī Lielās mūzikas balvas atbalstītāja zīmola “Hennesy” īpašā balva – 2000 eiro. Kā sacīja Jānis Liepiņš, tas bijis ārkārtīgi negaidīti. “Augustā man ir paredzēts konkurss Itālijā, iespējams, tieši šim mērķim arī naudu izlietošu,” viņš atklāja.

Nominācijā “Par izcilu sniegumu” balva tika ārzemēs muzicējošajam Reinim Zariņam (konkurents šajā nominācijā saksofonists Oskars Petrauskis saņēma publikas simpātiju balvu) un par izcilu darbu ansamblī – Hertai Hansenai.

“Latvijas Avīze” tradicionāli pasniedza savas balvas – karikatūras trim jaunajiem māksliniekiem, šoreiz Gata Šļūkas draudzīgā šaržā. “Man ļoti patīk māksla, tāpēc par šo portretu ārkārtīgi priecājos,” sacīja Latvijas spēcīgo stīdzinieku plejādi rotājusī kaismīgā čelliste Gunta Ābele. Var priecāties arī “LA” karikatūrists vecmeistars Ēriks Ošs, jo tieši viņa mazdēls, komponists Jānis Petraškevičs saņēma balvu par Gada jaundarbu, kurš žūrijas vērtējumā atzīts par pārāku salīdzinājumā ar cienījamo vecmeistaru Viļņa Šmīdberga un Jura Karlsona radītajiem. “Patīkams pārsteigums, ka “Darkroom” atskaņojuma koncerts Rīgā bija pārpildīts,” teic laureāts, atbildot uz vaicājumu, vai viņa skaņdarbi latviešu publikai ir pietiekami labi uztverami.

Riharda Vāgnera operu tetraloģijas “Nībelungu gredzens” iestudējums LNO aizvakar saņēma balvu īpaši izveidotā nominācijā “Gada izcilākais Eiropas mūzikas projekts Latvijā”. Trīs no četrām operām iestudējušais režisors Viesturs Kairišs, turot rokās balvu, nekautrējās būt tiešs un skarbs politiskā kontekstā: “Es vēlētos, lai Latvijas kultūra nekad nekļūtu par bļodlaižu kā Krievijā, bet turpinātu veidot brīvu cilvēku. Jo brīvu cilvēku nekad nevar okupēt.”

Uzziņa


“Lielās mūzikas balvas 2013” laureāti


“Par mūža ieguldījumu” – dziedātāja Regīna Frinberga

“Gada izcilākais Eiropas mūzikas projekts Latvijā” – R. Vāgnera operu tetraloģijas “Nībelungu gredzens” iestudējums LNO.

“Gada koncerts” – Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncerts 27. septembrī Lielajā ģildē – solists Egils Siliņš, diriģents Vladimirs Fedosejevs.

“Gada uzvedums” – Jura Karlsona baleta “Karlsons lido…” iestudējums LNO, diriģents Mārtiņš Ozoliņš, horeogrāfs ­Aivars Leimanis.

“Par izcilu darbu ansamblī” – pianiste Herta Hansena.

“Par izcilu sniegumu” – pianists Reinis Zariņš par solopartiju Vitolda Lutoslavska Klavierkoncertā Cēsu mākslas festivālā 12. jūlijā, kā arī par solokoncertu “Mīlestība” festivālā “Dominante” 23. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā un solokoncertu 14. novembrī Latgales vēstniecībā “Gors”.

“Par izcilu interpretāciju” – klarnetists Egīls Šēfers par solopartiju V. A. Mocarta Klarnetes koncerta atskaņojumā 16. februārī Lielajā ģildē ar Liepājas Simfonisko orķestri un diriģentu Lucu Kēleru, kā arī par solopartiju Romualda Kalsona Klarnetes koncerta atskaņojumā ar “Sinfonietta Rīga” un Normundu Šnē 10. maijā Lielajā ģildē.

“Gada jaundarbs” – Jānis Petraškevičs par Fantāzijskaņdarbu ansamblim “Darkroom”, kura Latvijas pirmatskaņojums notika 5. oktobrī LNO Jaunajā zālē “Ensemble Modern” un diriģentes Anu Tali izpildījumā.

“Gada jaunais mākslinieks” – diriģents Jānis Liepiņš.

Publikas simpātijas balsojumā portālā “Delfi” īpašo balvu – torti – saņēma saksofonists Oskars Petrauskis. Katrs balvas laureāts saņem sudraba statueti un naudas balvu 1500 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+