Foto – LETA

Izdevīgāk pārdot zemi zemniekam 
 0

Esmu nolēmis pārdot savu lauku zemi, kuru pats vairs nespēju apsaimniekot. Dzirdēju, ka no šā gada 1. jūlija pārdevējam nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Vai tā ir?  Tāpat gribētu noskaidrot, ar kādiem vēl izdevumiem būtu jārēķinās, pārdodot zemi? 
A. Lapiņš Rīgā

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Jaunākie likuma grozījumi nosaka, ka no 2014. gada 1. jūlija līdz 2016. gada 1. jūlijam ar nodokli neapliek pārdevēja ienākumus, ja zemi nopērk zemnieku saimniecības īpašnieks; Uzņēmumu reģistrā reģistrēta komercsabiedrība; individuālais komersants; zemnieku saimniecība; Valsts ieņēmumu dienestā reģistrējies saimnieciskās darbības veicējs.

Pircējam vismaz vienā no pēdējiem trim gadiem vairāk nekā pusi no ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 2845,74 eiro gadā, veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības vai arī viņš saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā skaidro Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes fizisko personu tiešo nodokļu metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore Inese Kemzāne, līdz šim likumā noteiktās minētās un vairākas citas prasības attiecināja arī uz zemes pārdevēju.

Turpmāk no 2014. gada 1. jūlija līdz 2016. gada 1. jūlijam, lai pārdevēja gūtais ienākums no lauksaimniecības zemes pārdošanas netiktu aplikts ar nodokli, minētie kritēriji skar tikai pircēju.

Pārdodot zemi kādam citam pircējam, pārdevējam tomēr būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. To rēķina 15% apmērā no zemes iegādes vērtības un pārdevēja noteiktās cenas starpības. Vienīgais izņēmums, kad nodoklis nav jāmaksā, – ja īpašnieks pārdod to lētāk, nekā to savulaik iegādājies.

Pirms pārdošanas līguma noslēgšanas pārdevēja pienākums ir samaksāt nekustamā īpašuma nodokli – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības.

Noslēdzot līgumu, jārēķinās arī ar valsts nodevu 2% apmērā. To rēķina no līgumā norādītās pārdošanas summas vai no kadastrālās vērtības – bet vienmēr no lielākās.