×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
8. jūlijs, 2014
Drukāt

Izdod pastmarku par godu Turaidas pils 800. gadadienai

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atzīmējot Turaidas mūra pils 800.gadadienu, piektdien, 2014.gada 11.jūlijā, Latvijas Pasts izdod īpašu pastmarku, kuras pirmās dienas zīmogošana paredzēta pasta centrā Sakta, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst.7.30 līdz 19. Savukārt pastmarkas prezentācijas pasākums un simboliska tās zīmogošana ar Latvijas Pasta, Kultūras ministrijas, Turaidas muzejrezervāta, Siguldas novada domes, Zinātņu akadēmijas pārstāvju dalību notiks plkst.11 Kultūras ministrijā, K.Valdemāra ielā 11a, Rīgā.

Jaunā pastmarka Turaidas pils 800 izdota 300 000 eksemplāru tirāžā; pastmarkas nominālvērtība ir 0,50 €, un tā atbilst vienkāršas vēstules nosūtīšanai Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1500 eksemplāru tirāžā. Pastmarkas un aploksnes dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva.

Svinīgajā pastmarkas prezentācijas pasākumā Kultūras ministrijā uzrunu teiks Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols, Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Latvijas Universitātes vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, Turaidas muzejrezervāta atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Ilze Krastiņa un pastmarkas izdošanas idejas iniciators Ilgonis Šteinbergs.

Turaidas pils ir viens no zināmākajiem Latvijas arheoloģijas un arhitektūras pieminekļiem – mūra pils celtniecība sākta 1214.gadā iepriekš pastāvējušās, bet kaujās nodedzinātās Turaidas lībiešu vadoņa Kaupo koka pils vietā. Mūsdienās Turaidas pils ir viena no senākajām apskatāmajām viduslaiku pilīm Latvijā, turklāt tā ir arī viena no visvairāk arheoloģiski pētītajām viduslaiku pilīm Baltijas valstīs. Pils savas pastāvēšanas laikā bijusi ne tikai svešzemju varu apliecinošs simbols, bet arī Livonijas valstiņu savstarpējo feodālo karu strīdu objekts un satricinošu militāro konfliktu – Livonijas kara, poļu-zviedru kara, Lielā Ziemeļu kara – lieciniece. Šobrīd Turaidas pils iekļauta īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa – Turaidas muzejrezervāta – sastāvā.

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+