×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
25. augusts, 2014
Drukāt

Izdod Vecajam Stenderam veltītu marku un aploksni

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atzīmējot mācītāja un valodnieka Gotharda Frīdriha Stendera 300. gadadienu, trešdien, 2014.gada 27. augustā, Latvijas Pasts izdod īpašu pastmarku, kuras pirmās dienas zīmogošana paredzēta pasta centrā “Sakta” no plkst.7.30 līdz 19, informē Latvijas Pasts.

Pastmarkas, pirmās dienas aploksnes un zīmoga dizaina autore ir māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja.

G.F.Stenderam veltītā pastmarka izdota 30 000 eksemplāru tirāžā; pastmarkas nominālvērtība ir 1,39 eiro, un tā atbilst ierakstītas vēstules nosūtīšanai Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1500 eksemplāru tirāžā. Jaunajā pastmarkā, pirmās dienas aploksnē un zīmogā attēloti fragmenti no G. F. Stendera sarakstītās grāmatas Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas, globuss un viena no G. F. Stendera aprakstītajām navigācijas ierīcēm.

G. F. Stenders jeb Vecais Stenders bija izglītots Baltijas valstu mācītājs, valodnieks un latviešu laicīgās daiļliteratūras dibinātājs. Nozīmīgākie viņa darbi ir “Jauna pilnīgāka gramatika”, Latviešu leksikons, kas ilgu laiku bija plašākā latviešu-vācu un vācu-latviešu vārdnīca, jauna tipa ābece “Jauna ABC un lasīšanas mācība” un pirmā ilustrētā ābece “Bildu ābice”, kā arī pirmā populārzinātniskā grāmata latviešu valodā “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas”.

Vecais Stenders bijis arī ģeogrāfijas profesors, viņš ir projektējis globusus un aprakstījis dažādus navigācijas paņēmienus. Neskatoties uz to, ka G. F. Stenders pēc tautības bija vācietis, uz viņa kapa akmens pēc paša vēlēšanās lasāms uzraksts Latwis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+